• Dzisiaj jest wtorek, 26/10/2021

    Dzisiaj są imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
26 / 04 / 2021

Zmarł Leon Foksiński, więzień Auschwitz, uczestnik „marszu śmierci”

W wieku prawie 102 lat zmarł Leon Foksiński, honorowy członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Urodzony 23 VI 1919 r. w Bestwinie pan Leon był bohaterem licznych artykułów prasowych, gościem okolicznościowych prelekcji, konferencji historycznych, spotkań w Muzeum Regionalnym i w Gminnej Bibliotece Publicznej.

                Życie zmarłego p. Leona przedstawiła również w „Kalendarzu Beskidzkim” Waleria Owczarz. Artykuł  „Leon Foksiński – wyrwany śmierci” ukazał dzieciństwo bohatera na bestwińskim Podlesiu, pobyt w domu dziecka w Warszawie, jak również lata wojny i okupacji.  Foksiński uciekł z transportu na roboty przymusowe i na 16 tygodni trafił do obozu Auschwitz III – Monowice (Numer obozowy – 7208). Zbiegł z wydziału karnego w hucie Bobrek k. Bytomia, ukrywał się w Bestwinie ale złapany przekroczył ponownie bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Potem czekał go obóz karny w Mysłowicach, następnie więzienie w Bytomiu, gdzie Leon Foksiński był przesłuchiwany i torturowany. 19 I 1945 został dołączony do więźniów pędzonych w „marszu śmierci” na zachód. Podczas obchodzonej w Bestwinie 70 rocznicy Marszu p. Leon wspominał, że przez dziesięć dni więźniowie dostali do zjedzenia tylko cztery ziemniaki i nic do picia. Dokonywano także rozstrzeliwań. Decyzję o ucieczce więzień podjął w Konradowie k. Głuchołaz. Cudem ocalał, a gmina Głuchołazy nadała mu honorowe obywatelstwo.

                W 2019 r. Leon Foksiński obchodził w Bielsku – Białej stulecie urodzin, z tej okazji przyjmował w swoim mieszkaniu delegację Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej.

Więcej o Leonie Foksińskim:

https://nowinynyskie.com.pl/artykul/urodzony-dwa-razy-niezwykla/1140844

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera