• Dzisiaj jest środa, 30/09/2020

    Dzisiaj są imieniny: Wery, Honoriusza, Hieronima

03 / 12 / 2019

Złote i Diamentowe Gody 2019

„Sprawa wagi państwowej” - Złote i Diamentowe Gody w gminie Bestwina

            Wasze małżeńskie jubileusze są tak ważne, że doceniają je najwyższe władze Rzeczypospolitej Polskiej – zauważyła Brygida Jankowska, kierownik USC w Bestwinie. Otrzymywane przez dostojnych złotych Jubilatów medale zawierają w sobie wiele treści: dla pary to symboliczna nagroda za dekady wspólnego życia i zmaganie się z jego przeciwnościami, dla młodszych wskazują pewien wzorzec do naśladowania.

Obecne trendy nie sprzyjają szacunkowi dla starszych osób. W internecie krążą opinie, że nie rozumieją one szybko zmieniającego się świata, narzekają na młodzież i powtarzają „kiedyś było lepiej”. Z tymi stereotypami warto walczyć, warto potraktować babcię i dziadka jako partnera do interesującej rozmowy, świadka ciekawych wydarzeń z życia rodziny, nie jako „kulę u nogi” przeszkadzającą w osobistym rozwoju. Na spotkanie w restauracji „Ryszkówka” w dniu 30 listopada samorząd gminy Bestwina zaprosił seniorów-małżonków by powiedzieć im: Jesteście niesamowicie potrzebni, to dzięki Wam nasza gmina zachowała swój unikalny charakter, pracowaliście dla jej dobra przez wiele dekad.

            Tradycją w gminie Bestwina jest honorowanie nie tylko złotych (50 lat razem) ale i diamentowych (60 lat małżeństwa) Jubilatów. Chętni mogli uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej w ich intencji w kościele Wniebowzięcia NMP w Bestwinie. Część oficjalna odbyła się we wspomnianej „Ryszkówce”. Pani Brygida Jankowska powitała wszystkie przybyłe pary oraz wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego. Towarzyszyli im księża proboszczowie, jak również przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wójt wręczył medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie” i stosowne listy gratulacyjne. Przygotowano ponadto symboliczne upominki. „Złote Gody” obchodziły 23 pary, z kolei diamentowego jubileuszu doczekało siedem par.

Oto lista tegorocznych Jubilatów:

„Złote Gody”:

Z Bestwiny: Helena i Władysław Duraj, Alicja i Franciszek Firganek, Halina i Adam Gilowski, Krystyna i Edward Gola, Zofia i Roman Mynarski, Stefania i Władysław Pokładnik, Krystyna i Rudolf Szlosarczyk, Róża i Mieczysław Szotek, Zofia i Jerzy Zborek

Z Bestwinki: Cecylia i Edward Bizoń

Z Janowic: Maria i Stefan Fołda, Maria i Antoni Grygierzec, Maria i Jan Olma, Roswita i Teodor Przewoźnik, Janina i Emil Sammet, Janina i Jan Stanclik                                

Z Kaniowa: Krystyna i Leon Adamiec, Elżbieta i Władysław Dawidek, Barbara i Wiesław Kubica, Waleria i Józef Mleczko, Helena i Tadeusz Niemiec, Zofia i Marian Sieracki, Maria i Henryk Łukasik                   

„Diamentowe Gody”

Z Bestwiny: Helena i Stanisław Krywult, Krystyna i Edward Ochman, Joanna i Bronisław Wójtowicz

Z Bestwinki: Zofia i Stefan Żaczek

Z Janowic: Jadwiga i Józef Niemczyk,  Barbara i Józef Ochman

Z Kaniowa: Zofia i Alojzy Kubica

            Z Bestwiny pochodzą pary, które zawarły związek małżeński w 1952 roku w Bestwinie i obchodziły w tym roku 67 rocznicę  wspólnego pożycia. Są to Państwo: Franciszek i Emilia Gac , Jan i Krystyna Szmeja  oraz Antoni i Helena Martyniak.

Więcej zdjęć - GALERIA

Foto: Łukasz Stanclik (fotoimpresja.eu) i S. Lewczak

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ