• Dzisiaj jest wtorek, 23/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Jerzego, Wojciecha

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
22 / 03 / 2023

Zebranie sprawozdawcze w KGW "Bestwinianki"

Niesamowity rok 2022 – Z zebrania KGW „Bestwinianki”

                Takiego roku jak ten poprzedni, nie było chyba w całej historii Koła Gospodyń Wiejskich w Bestwinie – a przecież jest to jedno z najstarszych w całym powiecie kół. Za sprawą konkursowych sukcesów i atrakcyjnych prezentacji zaczęło o „Bestwiniankach” być głośno w całym województwie, a nawet poza granicami kraju. Dumy nie ukrywają przewodnicząca Urszula Orłowska i sołtys Bestwiny Maria Maroszek, a całą bardzo intensywną działalność panie podsumowały na zebraniu w dniu 21 marca.

                Największą przygodą KGW Bestwina stał się udział w „Bitwie Regionów”. Pierwszy etap odbył się 10 września w Gilowicach i tam, wśród 18 kół z trzech powiatów, „Bestwinianki” zajęły I miejsce, przygotowując swój słynny sznycel rybny z siurpryzą. Konkurs wojewódzki miał miejsce 13 listopada w Nakle Śląskim  - stoisko bardzo podobało się wszystkim zwiedzającym, a promowało tradycje kulinarne i kulturalne ziemi bestwińskiej.

W sierpniu w Czechowicach – Dziedzicach zorganizowano „Kulinarne Dziedzictwo Pogranicza”. Stawiło się 39 Kół Gospodyń Wiejskich, w tym jedno ze Słowacji. KGW „Bestwinianki” zdobyło nagrodę za najładniejszy wystrój stoiska, a także za najlepiej przygotowane stoisko. Innym miastem, do którego zawitała drużyna pani Orłowskiej – i to dwukrotnie – był Szczyrk. W październiku koło brało tam udział w projekcie współpracy polsko – słowackiej, natomiast w grudniu – w tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym.

                Koszula najbliższa ciału, zatem we wszystkich ważnych wydarzeniach w gminie Bestwina KGW uczestniczy chętnie. Święta państwowe i kościelne są oczywistością, co do imprez lżejszego formatu można przypomnieć bogato wyposażone stoiska przygotowane z okazji Dni Gminy Bestwina i Jarmarku Bożonarodzeniowego w Kaniowie. Na III Janowickich Sianokosach „Bestwinianki” zwyciężyły w konkursie kulinarnym „Swaczyna w pole” i w związku z tym zostały zaproszone na Słowację, na Dni Kultury Polskiej w Żylinie. Największą popularnością cieszyła się tam chałka z konfiturą czereśniową z lawendą, kołacze ze śliwkami, z serem i z makiem oraz nalewki.

Doskonale układa się współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną. W ramach bibliotecznego projektu „Tradycja i kultura” w siedzibie KGW dzieci zapoznały się z tradycyjnym sposobem kiszenia kapusty i z pieczeniem aromatycznych, świątecznych pierniczków.

Jak widać, osiągnięć jest sporo. KGW „Bestwinianki” wciąż przyciąga nowe członkinie i systematycznie, dzięki pomocy gminy Bestwina, modernizuje zaplecze lokalowe i sprzętowe. Obecny na zebraniu walnym wójt Artur Beniowski zapowiedział, że w kolejnych przedsięwzięciach koło może liczyć na jego pomoc; jej materialnym wyrazem jest choćby nowy roll-up, dzięki któremu „Bestwinanki” będą jeszcze bardziej widoczne na wszelkiego typu jarmarkach czy przeglądach kulinarnych. Gratulacje na ręce przewodniczącej złożyli również dyrektor GOK Grzegorz Boboń i kierownicy referatów Urzędu Gminy – Mariusz Szlosarczyk i Piotr Kine.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera