• Dzisiaj jest środa, 28/02/2024

    Dzisiaj są imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
05 / 02 / 2024

Zebranie sprawozdawcze OSP Bestwina

Z Renault Kerax pomoc jeszcze skuteczniejsza
Zebranie walne w OSP Bestwina

Zebrania sprawozdawcze Ochotniczych Straży Pożarnych to dla wszystkich druhen i druhów czas podsumowania minionego roku, określenia planów na przyszłość, podejmowania uchwał, otrzymywania odznaczeń i spotkań z zaproszonymi gośćmi. Pierwsze w tym roku strażackie zebranie walne zorganizowała 3 lutego OSP Bestwina. Jednostka kierowana przez prezesa Dariusza Orłowskiego specjalizuje się szczególnie w udzielaniu pierwszej pomocy, osiągając w zawodach ratowniczych różnej rangi bardzo wysokie miejsca. Toteż nie może dziwić sprzęt specjalistyczny wystawiony na scenie sali widowiskowej Domu Strażaka. Butle, hełmy, kombinezony, agregat prądotwórczy… to wszystko poprawia zdolność ratowników do szybkiego reagowania na pożary i tzw. zagrożenia miejscowe. Rzecz jasna najważniejszym w roku 2023 nabytkiem był ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy GCBA Renault Kerax pozyskany w październiku z JRG-2 Ruda Śląska.

Wspólne z członkami OSP w spotkaniu uczestniczyli goście reprezentujący samorząd terytorialny, parlament, władze strażackie i inne instytucje. Przy stole prezydialnym zasiedli wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, były I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, kpt. Łukasz Kubik z PSP, reprezentujący Lasy Państwowe Grzegorz Mruczek, łowczy okręgowy Grzegorz Siwiec, dzielnicowy – sierż. szt. Dominik Piecha, komendant gminny OSP Grzegorz Owczarz. Zebranie prowadzili radny powiatu bielskiego i wiceprezes OSP Bestwina Łukasz Pasierbek, a także prezes Zarządu Gminnego OSP Zygmunt Łukoś. Na salę przybyli radni wraz z przewodniczącym Rady Gminy Jerzym Stanclikiem, przedstawiciele różnych organizacji społecznych, stowarzyszeń itd.

Ochotnicza Straż Pożarna w Bestwinie liczyła w dniu walnego zebrania 137 członków (78 czynnych, 7 honorowych, 52 wspierających), w tym 34 osoby to kobiety. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza składa się z 39 członków. Jednostka w roku 2023 uczestniczyła w akcjach ratowniczych 87 razy: 11 pożarów, 71 zagrożeń miejscowych, 5 alarmów okazało się fałszywych. Wszyscy biorący udział w tych wyjazdach zasługują na wielkie uznanie, należy jednak zwrócić uwagę na postawę Remigiusza Żurowskiego, który odpowiedział na alarm aż 78 razy. Strażacy doszkalali się na różnego rodzaju kursach – podstawowym, kwalifikowanej pierwszej pomocy, a najmłodsi – na obozach i zbiórkach MDP.

Oprócz udziału w zawodach sportowo – pożarniczych i Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Pożarniczej na szczeblu gminnym, członkowie OSP i MDP z Bestwiny z sukcesami reprezentowali swoją macierzystą jednostkę (a zarazem całą gminę) na zewnątrz. Te największe i najbardziej doniosłe osiągnięcia to:

- 1 miejsce w XII Międzynarodowych Maltańsko Strażackich Manewrach Ratowniczych w Tresnej

- 4 miejsce na Manewrach Ratowniczych MDP w Czańcu

 - 6 miejsce na VII Manewrach Ratowniczych OSP w Hecznarowicach

- Dominika Bąk z MDP wygrała powiatowe zawody w udzielaniu pierwszej pomocy (do zawodów tych przygotowywała ją Marta Gandor-Golik).

Podobnie jak w przypadku pozostałych Straży Pożarnych, także OSP Bestwina brała udział w uroczystościach gminnych, państwowych, strażackich i kościelnych, w zawodach sportowych, prowadziła działalność prewencyjną i edukacyjną (można przypomnieć w tym miejscu choćby Dni Otwartej Strażnicy). Wielkim wydarzeniem na skalę regionalną stały się Wojewódzkie Zawody Sportowo Pożarnicze w Bestwinie, przeprowadzone w dniu 3 czerwca 2023 r.

                Podczas zebrania przyznano odznaczenia stażowe za wysługę lat. Otrzymali je:

60 lat – Stanisław Jonkisz; 55- Jan Wróbel; 50 – Wiesław Szlosarczyk, Józef Grzyk, Franciszek Gajda; 40 – Krzysztof Kłoda, Józef Szlosarczyk; 20 – Maciej Grzyk; 15 – Dariusz Orłowski; 10 – Barbara Grzyk; 5 – Miłosz Mika, Konrad Kozina.

                Sporo czasu poświęcono rozpatrzeniu propozycji przekazania na rzecz gminy Bestwina Domu Strażaka wraz z parcelą. Taką możliwość sygnalizowali strażacy już na forum Rady Gminy, niemniej zebranie walne po dyskusji nie podjęło wiążącej uchwały w tym względzie, przekazując sprawę do dalszej dyskusji.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera