• Dzisiaj jest środa, 28/02/2024

    Dzisiaj są imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
16 / 03 / 2023

Zebranie sprawozdawcze i Dzień Kobiet w KGW Janowice

KGW Janowice - organizuje, inspiruje, integruje
Zebranie sprawozdawcze połączone z Dniem Kobiet i Dniem Sołtysa

     48 członkiń KGW w Janowicach wzięło udział w zebraniu sprawozdawczym połączonym ze świętowaniem Dnia Kobiet i Dnia Sołtysa. Uroczystość miała miejsce 11 marca, a z zaproszenia skorzystali przedstawiciele Urzędu Gminy i jednostek samorządowych: Sekretarz Arkadiusz Maj, wiceprzewodniczący Rady Gminy i sołtys Janowic Stanisław Nycz, dyrektor GOK Grzegorz Boboń. Przybył proboszcz parafii św. Józefa Robotnika Robert Kurpios, OSP reprezentował prezes janowickiej jednostki Grzegorz Damek, zaś Klub Seniora Stefania Famułka i Stefan Ślósarczyk.

    „Dzień Kobiet” w KGW Janowice co roku obchodzi się hucznie, panie zawsze mogą liczyć na życzenia i niespodzianki. Warto docenić ich działalność, wiedzą o tym bywalcy gminnych dożynek i Janowickich Sianokosów. Koło brało udział w przeglądzie „Kulinarne Dziedzictwo Pogranicza” w Czechowicach – Dziedzicach, na którym otrzymało wyróżnienie. Delegacja – często w strojach regionalnych – była widoczna na obchodach 11 listopada, 3 maja, różnych jubileuszach i doniosłych wydarzeniach z życia gminy Bestwina.
    Janowice mogą poszczycić się bardzo prężnym Kołem Gospodyń Wiejskich. Należy do niego 75 członkiń, w tym 16 honorowych i trzy dziewczynki. Przewodniczącą jest Krystyna Norymberczyk, która koordynuje różne inicjatywy. Przykładowo, gospodynie przygotowały kiermasz ciast, z którego cały dochód został przeznaczony na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Ciasta pieczono na „Dzień Dobra” do bielskiego BCK, a w sklepie „Biedronka” w Czechowicach – Dziedzicach KGW Janowice uczestniczyło w zbiórce żywności. Wzorem lat ubiegłych wsparto Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski „Ada” w Bielsku – Białej. Dzieci z SP Janowice pod okiem gospodyń uczyły się dekorowania pierniczków.

     Barwną częścią życia każdej gospodyni są wycieczki. W roku 2022 panie z Janowic wraz z przyjaciółmi udały się na Jurę Krakowsko – Częstochowską, na Jasną Górę, do Muzeum Rzemiosł Dawnych i pracowni cukierniczej w Żarkach. Przejazd został sfinansowany z dotacji GOK. Skoro już mowa o dofinansowaniu, to dzięki pomocy z ARiMR zakupiono jednakowe kubraczki, bluzki i obszycia strojów regionalnych. Udało się ponadto odnowić i wymalować hol siedziby KGW – prace wykonał Franciszek Olek. Zawsze wielkie wsparcie dla każdego KGW, w tym oczywiście tego w Janowicach, okazuje wójt gminy Bestwina Artur Beniowski.

    W ramach zebrania sprawozdawczego przyjęto do Koła dwie nowe członkinie, natomiast trzy panie otrzymały godność członkini honorowej. Są to Krystyna Handzlik, Helena Łukoś i Kazimiera Chromik. Dyplomy wręczał sekretarz gminy Bestwina Arkadiusz Maj, wspólnie z przewodniczącą Krystyną Norymberczyk. Życzenia z okazji Dnia Sołtysa otrzymał Stanisław Nycz, wielki przyjaciel KGW Janowice.

Foto: KGW Janowice

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera