• Dzisiaj jest środa, 28/09/2022

    Dzisiaj są imieniny: Waclawa, Tymona, Marka

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
19 / 09 / 2022

Z zebrania wiejskiego w Kaniowie

Z mieszkańcami o węglu i bezpieczeństwie w sołectwie – zebranie wiejskie w Kaniowie

                Na zaproszenie sołtysa Marka Pękali gośćmi zwołanego na 16 września zebrania wiejskiego byli przedstawiciele Komisariatu Policji w Czechowicach – Dziedzicach, jak również Przedsiębiorstwa Górniczego „Silesia”. Władze samorządowe reprezentował wójt Artur Beniowski, przybył również Przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, wraz z nim radni naszej gminy i radni powiatu bielskiego, ponadto przedstawiciele instytucji, klubów, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Policjanci, w osobach asp. sztab. Marka Gniłki (Kierownik Rewiru Dzielnicowych) oraz st. asp. Krzysztofa Jarczoka zachęcili mieszkańców Kaniowa do korzystania z pomocnych aplikacji: „Mojej Komendy” i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nakreślili sytuację związaną ze wzmożonym ruchem w Ośrodku Rekreacji i Sportów Wodnych w okresie letnim, oraz odpowiadali na pytania zadawane z sali. Ważnym aspektem pracy Policji jest profilaktyka – były i będą przeprowadzane akcje rozprowadzania elementów odblaskowych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a także akcja „Bezpieczna droga do szkoły”.

Po dłuższej, spowodowanej pandemią przerwie, na zebraniu ponownie pojawili się Szymon Adamecki – Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska i Gospodarki Złożem, a także Mariola Mizera – kierownik Oddziału Ochrony Terenu Górniczego. Goście przybliżyli aktualną sytuację w przedsiębiorstwie po jego przejęciu przez spółkę Bumech S.A. Przed kopalnią rysuje się perspektywa dalszej, co najmniej kilkuletniej działalności – zwłaszcza, że na rynku węglowym trwa kryzys. W rejonie Kaniowa są prowadzone roboty przygotowawcze dla kolejnej ściany: jest ona umiejscowiona w rejonie żwirowni BUD-TOR. Na przełomie lat 2024/25 planowana jest eksploatacja ściany w rejonie ul. Krzywolaków. Jeśli chodzi o ewentualne szkody górnicze, w każdej chwili można umawiać się na spotkania indywidualne w ich sprawie. Goście przywieźli z sobą mapę, dzięki której mieszkańcy zapoznali się z prowadzonym wydobyciem.

Wójt Artur Beniowski odniósł się do wniosków z poprzedniego zebrania wiejskiego, odpowiedział na pytania i omówił najważniejsze inwestycje. Udało się w ramach „Polskiego Ładu” pozyskać środki na przebudowę ul. Mirowskiej (jest ogłoszone postępowanie przetargowe). Również w tym roku będzie w posiadaniu gminy prawomocne pozwolenie na przebudowę ul. Witosa od przejazdu kolejowego do skrzyżowania na tzw. „Kominkowicach”. Do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest złożony projekt kanalizacji rejonu Ochmanowca (ul. Żwirowa, Ludowa, Młyńska i przyległe). W tym roku konkurs ma być rozstrzygnięty, wójt liczy, że z pozytywnym dla gminy Bestwina skutkiem. Również w najbliższym czasie, ze środków pozyskanych z PG SILESIA będą wykonywane zadania modernizacji kanalizacji rejonu „Miasteczko” i naprawy szkód, które powstały przy klubie sportowym. W najbliższym czasie ma odbyć się wizja dotycząca ciągu kanalizacyjnego przy strażnicy OSP i byłego Ośrodka Zdrowia. Również drobne skutki działalności kopalni na budynku szkoły będą poddane wizji.

Gmina posiada koncepcję pozwalającą zlecić dokumentację projektową dotyczącą zagospodarowania parku wiejskiego w Kaniowie. Na bazie tej koncepcji Rada Sołecka wniosła swoje uwagi i zostały one przekazane projektantowi, nie dotyczy to tylko samego parku ale i innych rejonów Kaniowa. Poza tym wójt dołożył starań w celu zagęszczenia i optymalizacji połączeń realizowanych przez Komunikację Beskidzką, te działania będą kontynuowane. Samorząd gminny pozyskuje środki zewnętrzne na ten cel i sam dokłada około miliona złotych. Co do kwestii oświetlenia, tam, gdzie pozwalają na to warunki techniczne i akceptowane zgody, tam zadania są wykonywane: wójt wymienił w tym kontekście planowane oświetlenie części ul. Dankowickiej, rejon ul. Łabędziej, Bażanciej, ul. Jawiszowickiej. W tym roku udało się pozyskać pieniądze z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku – Białej na oświetlenie przejść dla pieszych.

Sołtys Marek Pękala złożył obszerne sprawozdanie z działalności swojej i Rady Sołeckiej. Wystąpienie było także okazją do podziękowań za zaangażowanie mieszkańców Kaniowa w przygotowanie występu na Janowickich Sianokosach czy też Dożynkach Gminnych.

Warto dodać, że Kaniów to zwycięzca konkursu na najpiękniejszą wieś województwa śląskiego, w tym sołectwie w sierpniu powróciło po przerwie Święto Karpia Polskiego, a w grudniu po raz pierwszy wystartował Piknik Bożonarodzeniowy. Cyklicznie na akwenie ORiSW odbywają się zawody w kajak-polo, na piłkarskich boiskach i w hali rozegrano liczne turnieje piłkarskie, a niedawno na kaniowskich ulicach rywalizowali kierowcy w ramach Rajdu Śląska.

Zebranie Wiejskie wyłoniło delegatów na Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Gminnej Spółki Wodnej Melioracyjnej w Bestwinie. Na liście obecności podpisało się 14 gości i 46 mieszkańców, którzy wzięli udział w dyskusji i złożyli  łącznie 14 wniosków.

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera