• Dzisiaj jest środa, 16/10/2024

    Dzisiaj są imieniny: Gawla, Ambrozego

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
15 / 10 / 2024

Z zebrania wiejskiego w Janowicach

Priorytety po powodzi – zebrania wiejskie w gminie Bestwina

            Zebrania wiejskie odbywające się jesienią 2024 r. to pierwsze tego typu robocze spotkania z mieszkańcami po wyborach samorządowych. Co prawda niektóre problemy były już poruszone na zebraniach mających na celu wybór sołtysów i rad sołeckich, ale to właśnie w październiku i w listopadzie stworzono przestrzeń do bardziej rozbudowanej dyskusji o sprawach Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa. Rzecz jasna wiele miejsca poświęcono katastrofalnej powodzi jaka nawiedziła tereny naszej gminy.

Janowice

            Zebranie poprowadził sołtys Stanisław Nycz, witając w dniu 13 października 25 mieszkańców i przedstawicieli Urzędu Gminy oraz różnych instytucji, w tym wójta gminy Grzegorza Bobonia, jego zastępcę Mariusza Szlosarczyka, przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika wraz z radnymi Magdaleną Wizner i Jerzym Borutką.

            Wójt Grzegorz Boboń poświęcił najwięcej czasu problemowi, który zdominował tegoroczną jesień: wrześniowej powodzi. Gmina wciąż boryka się z jej skutkami, a straty są ogromne. Uszkodzonych zostało aż 26 dróg gminnych, cztery mosty, dwie kładki i wiele rowów. Działania gminy skupiły się na pomocy finansowej – dotąd wsparcie w wysokości 2 tys. zł.  otrzymało 500 posesji, natomiast 50 gospodarstw otrzymało 8 tys. zł.  Specjalnie powołana komisja szacuje straty i przygotowuje wnioski o wypłatę odszkodowań, które mogą sięgać nawet 200 tysięcy złotych. Wójt złożył podziękowania strażakom i wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc poszkodowanym. Powołano również Zespół ds. Odbudowy pod przewodnictwem zastępcy wójta Mariusza Szlosarczyka, mający za zadanie minimalizowanie skutków przyszłych katastrof.

            Kolejnym priorytetem dla władz gminy jest poprawa gospodarki wodno-ściekowej. W Janowicach od dłuższego czasu mieszkańcy sygnalizowali braki w dostępie do wody i częste awarie wodociągów. Wójt poinformował o zmianach dokonanych w PK Kombest, zawarciu porozumienia z Aquą i Czechowicami-Dziedzicami, co pozwoliło na rozwiązanie problemu. Trwają również prace nad nowymi liniami wodociągowymi, a na ujęciu w Kaniowie prowadzone są testy nowoczesnych technologii uzdatniania wody.

            Infrastruktura drogowa i rekreacyjna również nie pozostaje bez uwagi. W przyszłym roku planowany jest remont ulicy Kubika, a przetarg na modernizację terenów rekreacyjnych już został rozstrzygnięty. W Janowicach powstanie boisko wielofunkcyjne i plac zabaw, jednak mieszkańcy muszą liczyć się z ograniczeniami w dostępie do terenów rekreacyjnych za strażnicą OSP od maja do września przyszłego roku. Remonty ulic Konopnickiej i Prusa mają zostać zakończone jeszcze w tym roku.

            Szkoła Podstawowa w Janowicach aktywnie realizuje unijne projekty z udziałem środków gminnych, a wójt podkreślił, że przygotowane są już dokumenty potrzebne do rozbudowy placówki. Niestety, nabór na dodatkowe środki zewnętrzne uległ opóźnieniu, co spowalnia realizację tych planów.

            Aby poprawić komunikację z mieszkańcami, 1 października uruchomiono aplikację EcoHarmonogram, która umożliwia sprawdzenie harmonogramu odbioru odpadów komunalnych. Został także rozstrzygnięty przetarg na odbiór odpadów, jednak wójt zapowiedział, że od lutego ceny za tę usługę wzrosną. Przypomniano także o konieczności zatwierdzenia Studium Zagospodarowania Przestrzennego, co ma pozwolić na opracowanie Planu Zagospodarowania Przestrzennego w przyszłym roku.

            Wójt pogratulował Kołu Gospodyń Wiejskich obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia. Poinformował też, że gmina Bestwina sfinansowała zakup mebli w niedawno otwartej sali MDP Janowice.

            Mieszkańcy Janowic poruszyli szereg problemów, które od dawna budzą ich niepokój. Wśród najczęściej zgłaszanych spraw znalazły się m.in. fatalny stan infrastruktury drogowej w niektórych rejonach – ul. Miodowa wymaga pilnego remontu, na ul. Janowickiej występują rozlewiska w czasie deszczu, a na Krakowskiej od cegielni do rzeki Białej brakuje chodnika, co stwarza niebezpieczeństwo dla pieszych. Pojawiły się także problemy związane z przestarzałą infrastrukturą energetyczną. Skarżono się również na obecność szczurów w niezamieszkałej posesji, co wójt obiecał przekazać odpowiednim służbom. Zgłaszano także nieprawidłowości w oświetleniu terenów rekreacyjnych oraz wady w nowo wybudowanej sali sportowej. Dyskutanci wyrażali obawy o bezpieczeństwo na drogach – zwłaszcza na ul. Janowickiej, gdzie regularnie dochodzi do niebezpiecznych zachowań kierowców. Ciekawym wątkiem spotkania była inicjatywa mieszkańca, który zebrał 473 podpisy pod petycją o budowę ścieżek rowerowych. Wójt przyznał, że tam, gdzie to możliwe, ścieżki rowerowe będą projektowane w ramach modernizacji dróg. Zaznaczył jednak, że w obliczu ostatnich wydarzeń priorytetem pozostają działania związane z gospodarką wodno-ściekową oraz odbudowa po powodzi.

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera