• Dzisiaj jest czwartek, 01/05/2025

    Dzisiaj są imieniny: Józefa, Jeremiasza, Filipa

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
13 / 11 / 2023

Z zebrania wiejskiego w Bestwinie

Z zebrania wiejskiego w Bestwinie – raz jeszcze o mikroorganizmach w wodzie pitnej

            Dyskusja na temat wypuszczanych przez Sanepid komunikatów dotyczących przekroczonego wskaźnika mikroorganizmów w wodzie pitnej zdecydowanie zdominowała zebranie wiejskie, jakie odbywało się w Bestwinie w dniu 10 listopada. Jedna z obecnych mieszkanek przygotowała zażalenie – petycję do PK Kombest i treść tego pisma przedstawiła w wystąpieniu na forum zebrania. Wnioskodawczyni postulowała m.in. przekazywanie informacji o  podejmowanych działaniach naprawczych, udostępnianie wyników badań wody na tablicach ogłoszeń lub w miejscach ogólnodostępnych, przekazywanie rzetelnych informacji w odpowiedzi na zapytania telefoniczne, odliczanie należności za korzystanie z wody niespełniającej wymagań.          Bardzo wysoka frekwencja (nie dla wszystkich wystarczyło miejsc siedzących w sali GOK) i rekordowy, trzygodzinny czas trwania świadczą o tym, że ani mieszkańcy, ani władze gminy problemu nie bagatelizują, wymaga on zarówno konkretnych rozwiązań na poziomie infrastrukturalnym jak i rozsądnego podejścia do pojawiających się – szczególnie w mediach społecznościowych – informacji.

Wójt Artur Beniowski odniósł się do sprawy w sposób jeszcze bardziej obszerny niż było to na zebraniu w Kaniowie. Poinformował, że Sanepid wydając komunikat, wydał w ślad za nim decyzję, w której stwierdzono, że mimo wydania komunikatu woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Wójt i prezes Kombestu kontaktowali się z dyrektorem i pracownikami Sanepidu, spotykając się z odmową udostępnienia badań. W końcu gmina zleciła wykonanie badań akredytowanemu laboratorium SGS, żeby skorelować je z wynikami udostępnionymi w końcu przez Sanepid. W efekcie okazało się, że przekroczenia norm były w niektórych punktach, ale nie na terenie sołectw Bestwina i Bestwinka (komunikaty sanepidowskie są zbiorcze, dla całej gminy, nie wyszczególnia się w nich niestety sołectw).

            Problem mikroorganizmów to problem biologiczny, można go rozwiązać poprzez podawanie chloru, lecz nie można robić tego zbyt intensywnie – chlor w zbyt dużej dawce stanowiłby jeszcze większe niebezpieczeństwo. Największa tendencja do namnażania się mikroorganizmów występuje w rurach stalowych i żeliwnych, konkretnie przekroczone wartości wystąpiły na końcówkach sieci w Janowicach (rejon przedszkola) i w Kaniowie; Bestwiny problem zatem nie powinien dotyczyć. W Bestwinie i w Bestwince znaczna część sieci to rury plastikowe i w efekcie podawany chlor ze stacji uzdatniania może zareagować łatwiej. Tak czy inaczej, zamiast stosować chlor radykalnie, bezpieczniej jest podawać go w najwyższej dopuszczalnej dawce by nie zamykać sieci.

Według słów wójta wszystkie informacje i komunikaty były podawane zarówno w Internecie jak i na tablicach ogłoszeń, z wyjątkiem pierwszej informacji, która ukazała się jedynie na witrynie Sanepidu – wójt przeprosił za zaistniałą sytuację. Jednocześnie gmina ma prawo publikować jedynie dokumenty o charakterze stricte komunikatowym, bez komentowania ich.

            Przekroczenie liczby mikroorganizmów wynika zasadniczo – oprócz starych odcinków sieci - z ograniczonej zdolności naszego ujęcia wody pitnej i stacji uzdatniania do zaspokojenia potrzeb mieszkańców całej gminy. Ogólnie sytuacja hydrologiczna w całej Polsce jest bardzo zła. Planowane jest skorzystanie z zasobów wody z „Aquy”, co wymaga pewnych inwestycji, na co gmina jest technicznie przygotowana. Warto dodać, że planowane jest spotkanie z prezesem przedsiębiorstwa „Aqua” w tej sprawie. Wójt przypomniał plany wymiany stalowej rury dostarczającej wodę do Janowic, wymiany rur zasilających od stacji uzdatniania wody w kierunku sołectwa Kaniów, oraz rurociągu na ul. Kwiatowej.

            Artur Beniowski ma zamiar zwrócić się do Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Bielsku-Białej z pytaniami dotyczącymi braku precyzji w komunikatach dotyczących miejsc przekroczenia ilości mikroorganizmów. Chce dowiedzieć się, dlaczego informacje te są ogólnikowe i obejmują całą gminę, dlaczego PK Kombest nie otrzymało wyników badań oraz dlaczego istnieją rozbieżności w zaleceniach dla użytkowników pomiędzy Powiatowym a Głównym Inspektoratem Sanitarnym w przypadkach takich jak obecna sytuacja.

            Pod krzyżowym ogniem pytań znalazł się prezes „Kombestu” Wacław Waliczek, żądano w pierwszym rzędzie odliczeń od opłat za wodę i wskazania terminów wymiany problematycznych odcinków rur. Padła obietnica wykonania stosownych przeliczeń.

Spotkanie nie dotyczyło jednak wyłącznie wody. Sprawozdanie z działalności sołtysa i Rady Sołeckiej złożyła pani Maria Maroszek. Tę bogatą działalność omawialiśmy w dużej mierze przy okazji prezentacji sylwetki pani sołtys nagrodzonej w konkursie „Piękna Wieś”. Z zaproszenia na zebranie skorzystał dzielnicowy, sierż. sztab. Dominik Piecha. Oprócz pomocy w moderowaniu burzliwej dyskusji, funkcjonariusz odpowiadał na pytania mieszkańców związane z poprawą bezpieczeństwa i zachęcił do korzystania z użytecznej aplikacji, jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na salę przybyli radni gminy Bestwina, powiatu bielskiego, przedstawiciele stowarzyszeń, organizacji społecznych itd.  Zgłaszane z sali wnioski dotyczyły ruchu samochodów i pieszych, gospodarki wodno-ściekowej, aktywności deweloperów itd.

Wójt krótko omówił inwestycje wykonywane w szczególności w sołectwie Bestwina: 1. Priorytetem na pewno będzie uregulowanie sytuacji z wodą; będzie ona omawiana także na forum Rady Gminy. 2. Wójt wyjaśnił zasady pozyskiwania środków na inwestycje, zwłaszcza ze źródeł zewnętrznych. Tam, gdzie jest możliwość wnioskowania np. o inwestycje związane z rekreacją i sportem, to po prostu po takie środki się sięga. Nie można ich przeznaczyć choćby na działania drogowe. 3. Mając na uwadze powyższe, najważniejszą inwestycją na najbliższy czas jest budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Bestwina (sołectwa Bestwina i Janowice). Gmina posiada już prawomocne projekty budowlane, koszt całości wynosi ok. 250 mln. zł. Nie ma możliwości sfinansowania tak dużego przedsięwzięcia bez zewnętrznych źródeł finansowania, ale jeden etap inwestycji już jest złożony do oceny w Urzędzie Marszałkowskim; jeśli przejdzie ocenę formalną i merytoryczną to w pierwszej kolejności zadanie rozpocznie się w południowej części sołectwa Bestwina. Wycinek projektu zakłada kanalizację wszystkich ulic przyległych do ul. Bialskiej i ul. Bestwińskiej w Komorowicach. Ulice po wykonaniu kanalizacji będą odtwarzane. 4. Na sesji Rady Gminy został przyjęty projekt budowy chodnika wzdłuż ul. Krakowskiej do granic z Czechowicami-Dziedzicami. 5. Gmina posiada wstępne promesy na przebudowę ul. Prusa i ul. Konopnickiej, a także na modernizację placu zabaw przy budynku przedszkola i biblioteki. 6. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie nakładki asfaltowej ul. Jodłowej. 7. Do modernizacji przewidziano ul. Polną. 8. Dużym drogowym projektem jest kompleksowa przebudowa ul. Kwiatowej, projekt w zasadzie jest na ukończeniu.

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.Zamknij