• Dzisiaj jest poniedziałek, 20/05/2024

    Dzisiaj są imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
27 / 02 / 2023

"Z nurtem rzeki Nkam" - Artur Beniowski o wyprawie do Kamerunu

W innej niż zazwyczaj roli wójt naszej gminy Artur Beniowski wystąpił 24 lutego w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. Nie wygłosił przemówienia związanego z życiem publicznym, ale w swobodnym tonie opowiedział pasjonatom podróży o swojej wyprawie do Kamerunu, którą odbył w roku 2020. Zanim jednak dyrektor GBP Marzena Kozak zaprosiła gościa na scenę, rozstrzygnięto dwa biblioteczne konkursy plastyczne: „Koci konkurs” oraz „Zima z zentagle”

Nagrody konkursowe w różnych kategoriach razem z panią dyrektor wręczały członkinie bestwińskiej grupy plastyków „Jaskółka” – Barbara Greń i Bogumiła Durtan, prace oceniała również Ilona Kubiczek. Wyniki można sprawdzić na stronie internetowej i profilu społecznościowym biblioteki.

                Po udanych wyjazdach do Peru i Tanzanii wójt Artur Beniowski za cel wyprawy obrał Kamerun, o którym przeciętny Polak wie niewiele, wyjąwszy może znajomość tamtejszej reprezentacji piłkarskiej. Wspólnie z grupą innych podróżników prelegent postanowił spłynąć rzeką Nkam w zachodnim Kamerunie przy pomocy packraftu (rodzaj wytrzymałego, nadmuchiwanego pontonu). Przygoda rozpoczęła się w mieście Duala, po drodze członkowie ekspedycji zobaczyli także wspaniałe wodospady uwiecznione w filmie „Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp”.

Zmagania z wszechobecną wilgocią i owadami, kosztowanie miejscowych specjałów, sposoby filtrowania wody, obozowanie i kontakty z miejscową ludnością – omówiono szereg tematów, a część z nich poruszyli dyskutanci z widowni. Wśród nich zainteresowane dalekimi podróżami dzieci, młodzież ( w tym druhowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Kaniowa) i osoby dorosłe. Być może opowieść o Afryce obudzi w kimś pasję do przemierzenia tego rozległego kontynentu, zwłaszcza że prezentacja multimedialna złożona ze zdjęć i filmu wywarła na widzach duże wrażenie, tyle zieleni w lutym działa na zmęczone szarością oczy nad wyraz kojąco.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera