• Dzisiaj jest sobota, 21/05/2022

    Dzisiaj są imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
17 / 01 / 2022

Wywiad z wójtem Arturem Beniowskim

Solidarni w niepewnych czasach – wywiad z wójtem Arturem Beniowskim

Panie wójcie, pozostajemy jeszcze w okresie świąteczno – noworocznym. W grudniu odbyła się w Kaniowie nowa impreza plenerowa – Piknik Bożonarodzeniowy. Czy wpisze się ona na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych?

Mniemam, że tak. Piknik wypadł bardzo dobrze, zostały zaangażowane organizacje i stowarzyszenia z sołectwa Kaniów i z całej gminy Bestwina. Przyjechali do nas liczni goście, czasem z daleka – wszyscy wypowiadali się o imprezie w pozytywnych słowach. Piknik miał miejsce przed Bożym Narodzeniem, a przecież to z Kaniowa pochodzi karp królewski wyhodowany przez Adolfa Gascha.  Ryba jest wpisana na ministerialną listę produktów tradycyjnych. Ze Święta Karpia – o ile warunki sanitarne pozwolą – nie zrezygnujemy, natomiast okres świąteczny jest wspaniałą okazją do promocji naszej gminy.

W obliczu pandemii, inflacji i innych wyzwań planowanie budżetu nie jest łatwym zadaniem. Proszę przedstawić najistotniejsze inwestycje zapisane na rok 2022.

Chciałbym zaznaczyć, że za rok 2021 wpływ z podatków dochodowych będzie mniejszy o ok. 830 tys. zł. Spowodowane jest to m.in. podniesieniem kwoty wolnej od podatku. To korzyść dla mieszkańca, ale niekoniecznie dla samorządu. Największą zaplanowaną i zapisaną w budżecie inwestycją jest budowa sali gimnastycznej w Janowicach. Kolejne duże zadanie to termomodernizacja budynku OSP w Bestwince. Chcielibyśmy wykonać następne odcinki chodników, jest to rzecz, na którą zwracam uwagę od wielu lat. To poprawa bezpieczeństwa pieszych i estetyki głównych dróg. Mamy na ukończeniu tworzenie dokumentacji budowy chodnika przy ul. Witosa w Kaniowie, końcówkę projektu budowy chodnika przy ul. Olchowej w Bestwince, są plany rozpoczęcia przebudowy chodnika przy ul. Witosa w Bestwinie. Musimy mieć na uwadze spodziewane uzyskanie pozwolenia na wykonanie kanalizacji sanitarnej w południowej części Bestwiny i Janowic. Będą to bardzo duże środki to wydania, kosztorysy mogą opiewać na ok. 200 mln.zł. Nie zapominamy wszakże o tych mniejszych inwestycjach drogowych, mowa o ul. Mirowskiej w Kaniowie i ul. Granicznej w Bestwinie i w Janowicach (będziemy składali wniosek o jej dofinansowanie z funduszy zewnętrznych). Oczekuje na rozstrzygnięcie przebudowa ul. Sportowej w Bestwince. Zadań jest sporo i mam nadzieję, że pozyskamy na nie pieniądze. Bez środków zewnętrznych nie jesteśmy w stanie zrealizować tak wielu zamierzeń.

Plan „Polski Ład” – jakie najistotniejsze zmiany wniesie w funkcjonowanie samorządu terytorialnego?

Obecnie jest sporo zamieszania w kwestii funkcjonowania księgowości, nie tylko w Urzędzie Gminy, ale i w zakresie wypłat dla nauczycieli, służb mundurowych, także wypłat związanych z umowami – zleceniami. Życzę sobie, by te problemy zostały jak najszybciej rozwiązane i nie będzie przykrych niespodzianek w postaci strat u którejkolwiek grupy zawodowej. Przypuszczam, że nie są to zamierzone działania, lecz raczej błędy. Oby je naprawiono i niech „Polski Ład” w formie, w której ma zadziałać – po prostu zadziała. Jak już powiedziałem wcześniej, samorządy będą miały mniejsze wpływy z podatków dochodowych. Czy to będzie rekompensowane, czas pokaże.

Jakie kroki podejmie gmina Bestwina w Nowym Roku w celu poprawy jakości powietrza? Wskaźniki w naszym kraju były w grudniu fatalne, czy możemy choć trochę na nie wpłynąć?

Wpływamy od wielu lat, sama akcja wymiany źródeł ciepła daje bardzo wiele, choćby w skali lokalnej. Zdaję sobie sprawę, że jeden „kopciuch” potrafi zanieczyścić powietrze na całej ulicy. Co roku wymienianych jest kilkadziesiąt pieców. W zeszłym roku po raz pierwszy dofinansowaliśmy montaż instalacji fotowoltaicznych. Temat będzie realizowany dalej i na rok 2022 oraz na kolejne lata zaplanowaliśmy dalsze działania. Staramy się ponadto prowadzić kampanię informacyjną i odbywać systematyczne kontrole za pomocą drona sprawdzającego konkretne miejsca. Wykazane nieprawidłowości kierowane będą do stosownych organów w celu nałożenia mandatów. W roku 2022 nie będziemy już wymieniali kotłów węglowych na węglowe tylko węglowe na gazowe oraz najstarsze gazowe na gazowe nowszej generacji.

Czy docierają do Pana głosy związane z funkcjonowaniem przewoźnika „Komunikacja Beskidzka” ? Czy Pana zdaniem kursy i taryfy dostosowane są optymalnie?

Pytanie trudne, ponieważ każdy ma inne potrzeby i zapewne wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby autobus jeździł z przystanku co 10 minut, tak jak w mieście. Jesteśmy jednakowoż obszarem wiejskim i mamy w związku z tym inne uwarunkowania. Autobus traktowany jest tutaj jako środek transportu do szkoły, do miejsca pracy czy też wypoczynku i jako transport powrotny, nie jest natomiast głównym środkiem komunikacji, jak bywa to w miastach. Komunikacja Beskidzka rozwija się z miesiąca na miesiąc i z roku na rok. Poprawia się jakość taboru i wszystko idzie w stronę optymalizacji. Może się zdarzyć, że jedni mieszkańcy będą mieli lepszy, inni nieco gorszy dostęp do autobusu, ale patrzmy całościowo, musimy najpierw skupić się na uczniach i pracownikach. Dużym pozytywem jest obniżenie cen biletów jednorazowych. Na każdy przejazd obowiązuje bilet za 4 zł. Pojawiły się bilety miesięczne na wszystkie linie. Kupując bilet można poruszać się wszystkimi autobusami Komunikacji Beskidzkiej na całym obszarze jej funkcjonowania. Podtrzymane są ulgi dla seniorów (powyżej 70 roku życia – bezpłatnie). Oferta obejmuje kursy 50 – przejazdowe, kursy dobowe. Sądzę, że jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do ofert innych przewoźników. System zakupu biletów i sprawdzenia rozkładów jazdy dostępny jest w naszych telefonach, za pomocą aplikacji mobilnych.

Czy tytuł „Najpiękniejszej wsi województwa śląskiego” dla Kaniowa wpłynie na wzrost ruchu turystycznego w gminie Bestwina? W Bestwinie działa Muzeum Regionalne, jest zabytkowy kościół, mamy wiele terenów wypoczynkowych, rekreacyjnych – jakie szanse stwarza to dla gminy?

                Każde wyróżnienie jest dla gminy miłym „bonusem”. Jak zostało zaznaczone, możemy się poszczycić zabytkami i miejscami, które mają charakter unikatowy. Kościół w Bestwinie z renesansowymi malowidłami i dzwonem starszym od „Zygmunta”, Ośrodek Sportów Wodnych w Kaniowie, Adolf Gasch i pomnik karpia. Wszystko to stwarza wyjątkową specyfikę. Tytuły typu „Najpiękniejsza wieś” i inne stwarzają szansę dostrzeżenia nas poza granicami powiatu bielskiego. Liczę na to, że osoby interesujące się turystyką zawitają również do nas i docenią walory gminy Bestwina.

Czy rok 2022 będzie w opinii wójta gminy Bestwina lepszy niż poprzedni? Czego przede wszystkim powinniśmy sobie życzyć?

                Trudno mi powiedzieć, czy faktycznie będzie lepszy, ponieważ sytuacja związane z gospodarką nie pozwala na przesadny optymizm. Myślę w tym momencie o wysokiej inflacji, szalejących podwyżkach cen i braku podstawowych materiałów budowlanych. Ja jednak jestem optymistą i staram się widzieć przyszłość w jasnych barwach. Trzeba zdać sobie sprawę, że podwyżki cen gazu i energii będą dla naszych instytucji obciążeniem i przełoży się to na realizację zaplanowanych zadań. Te trudności musimy minimalizować.

Niech nie zabraknie nam w tych niepewnych czasach zdrowia i sił. Jesteśmy jeszcze w okresie świąteczno – noworocznym, toteż jeszcze raz życzę wszystkim wiele rodzinnego spokoju, cieszenia się tym, co mamy. Dzisiejszy świat poprzez m.in. media społecznościowe „atakuje” nas wieloma negatywnymi informacjami, którymi bardzo się przejmujemy. Postarajmy się, by było tych bodźców jak najmniej, dostrzeżmy w sobie, w naszych rodzinach i miejscach pracy najpierw to, co jest dobre i wartościowe.

Rozmawiał: Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera