• Dzisiaj jest środa, 19/06/2024

    Dzisiaj są imieniny: Gerwazego, Protazego

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
25 / 02 / 2022

Wieczór poetycko-muzyczny w GBP Bestwina

Na wesoło i z zadumą
Wieczór poetycko – muzyczny w GBP Bestwina

                W trudnych i niepewnych czasach pomoc i pociechę daje sztuka. Dzieła literackie i muzyczne często powstawały „ku pokrzepieniu serc”, działały motywująco, podnosiły na duchu. Ludzki, twórczy umysł jest silniejszy od bomb i pocisków, dążenie ku pięknu przekracza granice państw i potrafi zmienić więcej, niż można sobie wyobrazić. Interesujące spotkanie z muzyką i poezją pod hasłem „Od liryki po kabaret” miało miejsce 24 lutego w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Bestwinie. Zaproszenie do naszej książnicy przyjął poeta i satyryk z Rudzicy Juliusz Wątroba, a towarzyszyło mu dwoje zdolnych instrumentalistów – Paulina Dulik (skrzypce) i Kacper Wójtowicz (gitara). Całość poprowadziła dyrektor GBP, Marzena Kozak.

Juliusz Wątroba to autor ponad 50 książek, wieloletni członek Związku Literatów Polskich. Oprócz wierszy i poematów pisze teksty pieśni i musicali, współtworzył utwór upamiętniający pożar rafinerii ropy naftowej w Czechowicach -Dziedzicach. Od wielu lat współpracuje z Gminną Biblioteką Publiczną w Bestwinie, m.in. jako juror konkursów poetyckich. Na spotkaniu rozpoczął swoją opowieść od liryki poważnej, przechodząc do wierszy miłosnych, religijnych i w końcu do liryki w gwarze Śląska Cieszyńskiego z tomiku „Wczora była niedzieliczka”. Wspomniał przy okazji swoją babcię, która gwary nauczyła jego mamy, a mama z kolei przekazała ją jemu. Cytował fraszki z tomiku „Turkucie spod ladki”, aforyzmy i teksty kabaretowe. Sam zresztą współtworzy kabaret FANaberie. Poeta rozdawał autografy i wyraził radość z pełnej sali – uczestniczyło 35 osób.

Jeśli chodzi o występujących artystów, Kacper Wójtowicz jest osobą, której mieszkańcom gminy Bestwina przedstawiać nie trzeba – wielokrotnie występował na naszych scenach koncertowych, w kościołach i w szkołach. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Paulina Dulik gry na skrzypcach uczyła się w szkole muzycznej. Od niedawna pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. Artyści zagrali utwory Johanna Pachelbela, Erica Claptona, Leonarda Cohena, Franka Sinatry, pojawił się także motyw z filmu „Różowa Pantera”.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera