• Dzisiaj jest piątek, 26/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
28 / 10 / 2020

Stop SMOG

Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Czy będzie to kolejny „sezon smogowy”?  Wiele zależy od nas samych. Wszyscy wiemy, że za występujący często w okresie jesienno-zimowym fatalny stan powietrza odpowiada przede wszystkim tzw. niska emisja z domowych kotłowni wyposażonych w nieefektywne, pozaklasowe kotły na węgiel – „kopciuchy”. Nawet palenie w nich dozwolonym do stosowania węglem  przy bezwietrznej pogodzie powoduje powstawanie smogu tj. mieszaniny  szkodliwych substancji, które wszyscy wdychamy. Prawdziwą katastrofą jest spalanie w kotłach śmieci, odpadów lakierowanego drewna, płyt meblowych itp.

„Kopciuch” musi zostać wymieniony na  nowoczesny kocioł węglowy, spełniający wymagania stawiane kotłom 5 klasy i ekoprojektu a najlepiej na nowoczesny, oszczędny kocioł gazowy. Zgodnie z obowiązującą na terenie województwa śląskiego uchwałą antysmogową kotły pozaklasowe nie mogą być używane od 1 stycznia 2022 r. Na wymianę pozostało więc niewiele czasu.

Dofinansowanie do wymiany kotłów można uzyskać w ramach:

  1. Gminnego programu ograniczenia emisji, który będzie kontynuowany w następnych latach.
  2. Rządowego programu „Czyste powietrze”.

Obsługę programu „Czyste powietrze” prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wszystkie niezbędne informacje oraz wniosek dostępne są na stronie internetowej Funduszu www.wfosigw.katowice.pl .

Możliwe jest łączenie dofinansowania z obu źródeł.

Uwaga ! Od wiosny b.r. przy szkołach na terenie gminy zainstalowane są „ekosłupki”, które swoim kolorem pokazują ilość szkodliwych pyłów w powietrzu. Przy niewielkim stężeniu pyłów i dobrej jakości powietrza ich kolor jest zielony, przy umiarkowanej i dobrej odpowiednio żółty i pomarańczowy a przy złej i bardzo złej czerwony i brązowy. Gdy jakość powietrza jest zła i bardzo zła należy ograniczyć aktywność na zewnątrz, zaś osoby starsze, chore i dzieci nie powinny wychodzić na zewnątrz. Informacja z „ekosłupków” oraz alarmy smogowe wyświetlane są na stronie bestwina.pl

Smog jest szczególnie niebezpieczny w okresie pandemii COVID 19. Zła jakość powietrza powoduje uszkodzenia układu oddechowego ale także sercowo-naczyniowego i nerwowego. Jak wykazały badania zła jakość powietrza jest czynnikiem, który może spowodować cięższy przebieg infekcji COVID 19. Dlatego też wszyscy powinniśmy dbać o dobry stan powietrza. Wszyscy jesteśmy za to odpowiedzialni.

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera