• Dzisiaj jest sobota, 27/07/2024

    Dzisiaj są imieniny: Lilii, Julii, Natalii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
19 / 07 / 2024

Spotkanie na "Pięciu Alejach" w Janowicach - 30 rocznica śmierci Władysława Niemczyka

Władysławowi Niemczykowi w 30 rocznicę śmierci
Spotkanie TMZB przy krzyżu na „Pięciu Alejach”

Około 20 stycznia 1945 roku słychać było huk dział i warkot przelatujących sporadycznie sowieckich samolotów zwiadowczych. Szybko zbliżał się front wschodni z kierunku Wadowic, Kęt, Andrychowa, więc w dniu 27 stycznia zarządziłem zbiórkę oddziału o godz. 16.00 w lesie janowickim na „Pięciu alejach”, obok drewnianej kapliczki z wizerunkiem Matki Boskiej (postawionej tam długo przed pierwszą wojną światową koło dwóch równolegle biegnących krótkich okopów z tamtych czasów gdzie ponoć zostało pochowanych kilku żołnierzy rosyjskich, o czym wspominali moi rodzice i pobliscy mieszkańcy za moich chłopięcych lat. (…) Odśpiewaliśmy modlitwę partyzancką „O Panie, który jesteś w niebie” i oddaliśmy honorową salwę. Pożegnałem chłopaków bratnim uściskiem i rozeszliśmy się każdy w swoją stronę z myślą, czy się jeszcze kiedyś spotkamy.

                W taki sposób Władysław Niemczyk ps. „Lis” opisywał ostatnią zbiórkę swojego oddziału. Był to człowiek nietuzinkowy, oddany zarówno wielkiej, jak i małej Ojczyźnie, wszechstronnie wykształcony i uzdolniony, szczególnie w kierunku muzycznym. Jako lutnik stworzył wiele unikalnych egzemplarzy skrzypiec, opatrzonych płaskorzeźbami z wizerunkami sławnych kompozytorów lub pianistów. Pasjonował się malarstwem i ziołolecznictwem, spisał historię skrzypiec i lutnictwa europejskiego, a także wspomnienia z własnego życia. Nade wszystko zasłużył się jako żołnierz: Brał udział w kampanii wrześniowej roku 1939, należał do tajnej organizacji „Orzeł Biały”, był dowódcą oddziału dywersji działającego w obwodzie bialskim. Po wojnie więziony i represjonowany, przetrwał pobyt w syberyjskim łagrze. Zmarł 14.09.1994 r. i został pochowany na cmentarzu w Hałcnowie, był ojcem znanego architekta Stanisława Niemczyka.

Postać wybitnego mieszkańca Janowic została 18 lipca przypomniana przez Towarzystwo Ziemi Bestwińskiej na dorocznym spotkaniu przy „Pięciu alejach”. W tym roku przypada bowiem 30 rocznica śmierci Władysława Niemczyka. Do Janowic przybyli radni – wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bestwina Magdalena Wizner i Małgorzata Łukoś, natomiast modlitwę poprowadził były proboszcz parafii św. Józefa Robotnika, ks. Józef Walusiak. Śpiewano pieśni patriotyczne i wspominano tych, którzy walczyli o wolną Polskę, znosząc nierzadko szykany jeszcze długo po zakończeniu działań wojennych.

Przewodnicząca Teresa Lewczak odczytała biogram bohatera, przypominając przy okazji historię krzyża postawionego w historycznym miejscu w 1992 r.: Krzyż Pamięci powstał w wyniku działań komitetu zawiązanego z inicjatywy Komisji Kultury, Oświaty i Zdrowia Rady Gminy Bestwina, a wykonał go kowal Kazimierz Sabuda. Uroczystość poświęcenia odbyła się 24 maja 1992 r., z udziałem księży Eugeniusza Stopki, Bogusława Czarnego i Eugeniusza Góry, licznie zgromadzonych delegacji i mieszkańców oraz żołnierzy Armii Krajowej – Władysława Niemczyka i Franciszka Bociana.

Dodatkowo Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej zaprezentowało nowy baner typu roll-up, który będzie prezentowany przy okazji wszystkich wydarzeń organizowanych przez tę grupę mieszkańców zainteresowanych historią i rozwojem gminy Bestwina.

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera