• Dzisiaj jest środa, 14/05/2025

    Dzisiaj są imieniny: Bonifacego, Dobieslawa, Macieja

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
09 / 02 / 2021

Obowiązek posiadania numeru domu i skrzynki pocztowej

Tabliczka z numerem domu

Co grozi za brak tabliczki z numerem domu, gdzie można wyrobić numer porządkowy.

Brak tabliczki z numerem na domu wydaje się być rzeczą banalną. Oprócz względów użytkowych, jak dostarczenie listów i paczek pod właściwy adres, dochodzą również względy bezpieczeństwa. Karetka, wezwana do nieoznakowanego domu, może mieć trudności z dotarciem do pacjenta. Od banalnej tabliczki może zależeć życie i zdrowie człowieka.

Brak tabliczki z numerem domu to wykroczenie. Stanowi o tym art. 64 Kodeksu wykroczeń:

Ust. 1. Kto, będąc właścicielem, administratorem, dozorcą lub użytkownikiem nieruchomości, nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, nazwą ulicy lub placu albo miejscowości podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

Jeżeli dom stoi w głębi działki, tabliczka z numerem musi być również umieszczona na ogrodzeniu danej posesji.

Do kogo złożyć wniosek o numer domu?

Wniosek o numer porządkowy domu składa się do urzędu gminy. Ma on 14 dni na rozpatrzenie wniosku. W dokumencie należy zawrzeć takie dane, jak:

  • nazwę ulicy;
  • obręb ewidencyjny;
  • numer działki ewidencyjnej;
  • kopię mapy obrazującej lokalizację nieruchomości.

Do kiedy trzeba zamieścić tabliczkę z numerem porządkowym

Właściciel nieruchomości na zamieszczenie tabliczki z numerem domu ma 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o przypisaniu numeru porządkowego.

Skrzynka pocztowa

Obowiązek posiadania skrzynki pocztowej wynika z art. 40 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (tj. Dz.  U.  z  2018  r.,  poz.  2188 z późn. zm.). Zgodnie z jego treścią właściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny oraz właściciele odrębnych budynków mieszkalnych są obowiązani umieścić skrzynkę pocztową. Przepisy szczegółowo regulują, w jaki sposób montuje się skrzynkę. W budynkach jednorodzinnych powinna ona znajdować się przed drzwiami budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. 

Szczegółowe wymagania, jakimi powinny odpowiadać oddawcze skrzynki pocztowe oraz ich usytuowanie, jak również warunki dostępu dla operatorów pocztowych określone zostały w  rozporządzeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych (Dz.U. z 2014 r.,  poz. 506). Zgodnie z nim skrzynka musi być wykonana z odpowiedniego materiału oraz mieć określoną konstrukcję. Ma chronić umieszczone w niej przesyłki listowe przed kradzieżą, zapewniać poufność, zabezpieczać na wypadek pożarów, chronić przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jej krawędzie nie mogą być ostre, a wielkość powinna umożliwić umieszczenie w niej koperty o wymiarach 229mm x 324mm (C4).

Pomimo, że obowiązek posiadania skrzynki istnieje od dawna, egzekwowanie go nie było do tej pory zbyt uciążliwe. Zgodnie z art. 127 ustawy Prawo pocztowe  podmioty, które nie posiadają skrzynki pocztowej lub ich skrzynka nie spełnia wymagań, podlegają karze, która wynosi od 50 zł do 10 000 zł. 

Skrzynka pocztowa to dziś standard, jak numer domu czy dzwonek do drzwi. Nie tylko ze względów uniknięcia ewentualnej kary, ale przede wszystkim praktycznych, estetycznych i bezpiecznych dla naszej korespondencji - warto ją mieć.

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.Zamknij