• Dzisiaj jest piątek, 26/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
18 / 02 / 2020

„Księżniczka na ziarnku grochu” – impreza środowiskowa w ZSP Bestwinka

W niedzielne popołudnie, 9 lutego 2020 roku szkoła podstawowa w Bestwinca szeroko otwarła swoje podwoje dla całej społeczności lokalnej, która tłumnie przybyła, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Księżniczka na ziarnku grochu”. Widowisko zostało oparte na wydanej w 1835 roku znanej baśni Hansa Christiana Andersena.

            Sala gimnastyczna była wypełniona po brzegi rodzicami, dziadkami oraz rodzeństwem naszych uczniów. Ponadto swoją obecnością zaszczycili nas: proboszcz parafii w Bestwince - ks. Józef Baran, radny powiatowy i prezes OSP Bestwinka - Grzegorz Gawęda, radni gminni- Magdalena Wizner-Wilczek, Sławomir Walczak oraz przewodnicząca KGW- Halina Lasota.

            Na scenie wystąpiło około 123 uczniów, od klasy pierwszej do ósmej. Przedsięwzięcie okazało się zatem nie lada wyzwaniem! Scenariusz opracowany przez Zofię Dąbrowiecką
i Katarzynę Tekieli odnosił się do uniwersalnych problemów- poszukiwania prawdy
i autentyczności.

Książę (w tej roli Michał Królczyk) stanął przed trudnym zadaniem znalezienia narzeczonej i choć „Księżniczek dużo bywa,/Lecz która jest prawdziwa?”. I jak to zwykle zdarza się w baśniach (i w życiu), z pomocą przyszli mu rodzice: Król (Jakub Urbanke)
i Królowa (Roksana Rączka). Zapobiegliwy ojciec zaprosił na ucztę do zamku księżniczki
z całej okolicy (Zofia Gre ń, Aleksandra Kubik, Natalia Mynarska, Wiktoria Tekieli)  , żywiąc nadzieję, że syn znajdzie pośród nich swoją wybrankę. I chociaż przybyłe panny należały
do urodziwych, nie zostały docenione przez rodzinę królewską. Z całą pewnością poprzeczka była wysoko postawiona! Niespodziewanie w zamku pojawia się nieproszony gość-Pirlipatka (Emilia Zięba), która, po nieprzespanej z powodu ziarenka grochu nocy, okazuje się być tą właściwą…

W sztuce nie zabrakło również zabawnego Błazna (Wiktor Antosz), dostojnego Pazia (Mateusz Pilorz), pomocnego Ochmistrza (Justyna Bożek), Trębaczy (Bartosz Hoffmann, Bartosz Maga) oraz Panien Służebnych (Dominika i Natalia Kula).

            Przedstawienie to nie tylko słowo, ale i muzyka, taniec oraz śpiew. Nad oprawą muzyczną czuwała Elżbieta Ryś-Jarczok. Niewątpliwie występy solistek (Klaudii Maroszek, Joanny Postka, Wiktorii Tekieli) spotkały się z uznaniem publiczności. Z kolei duet (Emilia Zięba, Michał Królczyk) poruszył serca zgromadzonych gości, wykonując piosenkę Anny Jantar „Moje jedyne marzenie”. Nie mogło zabraknąć również utworów zaśpiewanych przez szkolny zespół wokalny. Dodatkowo sztuka została ubogacona występem Gabrieli i Hanny Walczak, które na skrzypcach zagrały utwór Maryli Rodowicz „Był sobie król”.

Warto dodać, iż w widowisku wystąpili także uczniowie klas piątych. Dzieci, przygotowane przez Annę Makuchowską, zagrały na popularnych w ostatnim czasie rurkach.  Utwory takie jak: „Miniatura” A. Dvoraka, „Wesoły wieśniak” R. Schumanna, „Marsz triumfalny G. Verdiego, „Zimowa opowieść” L. Mozarta w wykonaniu młodych muzyków zabrzmiały niezwykle ciekawie i oryginalnie.

            Należy dodać, że poszczególne sceny zostały rozdzielone tańcami w wykonaniu najmłodszych. O choreografię zadbały: Anna Makuchowska, Elżbieta Ryś-Jarczok i Małgorzata Węgrzyn-Kędzior. Okazało się, że dzieci perfekcyjnie opanowały francuskie tańce ludowe- menuet oraz gawot nie ma przed nimi żadnych tajemnic. Ponadto atrakcyjność sztuki podniosła scenografia, którą przygotowała Celina Gonet.

            Przedstawienie z całą pewnością spodobało się publiczności, o czym świadczyły gromkie brawa.

Agnieszka Gilowska – ZSP Bestwinka

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera