• Dzisiaj jest sobota, 27/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
13 / 02 / 2020

Kalendarium prasowe gminy Bestwina z przełomu XIX i XX w.

Na łamach dawnej prasy – nowa publikacja o gminie Bestwina

            „Kalendarium prasowe gminy Bestwina z przełomu XIX i XX wieku” to książka, którą powinien mieć w swojej kolekcji każdy miłośnik regionu. Wydana przez Referat Sportu i Promocji Urzędu Gminy publikacja autorstwa historyka Jacka Kachla pozwala spojrzeć na nasze cztery miejscowości oczami dziennikarzy sprzed ponad wieku. Obejmuje lata 1793 – 1918 i opracowana została w formie tytułowego kalendarium. Autor, doświadczony redaktor, pisarz i regionalista zgromadził rozrzucone po różnych archiwach i bibliotekach teksty dotyczące najróżniejszych dziedzin życia – od poważnych, dotyczących polityki i działań zbrojnych – po wypisy rodem z kroniki towarzyskiej i kryminalnej.

            Czy wiedzieliśmy o aferze szpiegowskiej w Kaniowie, o srebrnym medalu Aleksandra Boguszewskiego na wystawie metalowej w Krakowie, o szkole ludowej istniejącej w budynku karczmy w Bestwince, o bójce na pięści z udziałem posła Jana Kubika?  - Te i inne wydarzenia mają w nowej książce swoje miejsce, jej lektura z pewnością wzbogaci wiedzę czytelnika. Kachel poszerza spojrzenie na wspomnianego Kubika, omawiając jego polityczne wzloty i upadki. Postacie znane choćby z monografii ks. Bubaka odkrywamy w „Kalendarium” ponownie, natomiast tym zapomnianym – przywracamy należną pamięć.

Sporo kart z kalendarza poświęcono rozwoju szkolnictwa, Kościołowi katolickiemu, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” oraz udziałowi mieszkańców gminy Bestwina w I wojnie światowej, także stratom osobowym. Wszystko opatrzono odwołaniami do źródeł i ilustracjami. Wykorzystana prasa to takie tytuły jak „Wieniec i Pszczółka”, „Kurier Lwowski”, „Dziennik Cieszyński”, czy też niemieckojęzyczne „Deutsches Volksblatt”, Wiener Zeitung”, Neue Freie Presse”.

            Jacek Kachel to człowiek wielu specjalności i talentów. Ukończył studia na trzech kierunkach w Krakowie, jest członkiem Bielsko – Bialskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego Żywieckiego. W swoim dorobku ma dwadzieścia książek , jego teksty i zdjęcia można było znaleźć na łamach „Dziennika Zachodniego”, „Najwyższego Czasu”, „Wprost”, „Czasu Krakowskiego” i w gazetach regionalnych. W 2012 i 2014 r. uzyskał stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Obecnie jest dziennikarzem „Magazynu Samorządowego w Bielsku – Białej” i autorem programu telewizyjnego „Sto lat temu w Bielsku i Białej”.

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera