• Dzisiaj jest niedziela, 18/04/2021

    Dzisiaj są imieniny: Boguslawy, Apoloniusza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
06 / 04 / 2021

Janko Muzykant rzeźby z Kaniowa

Janko Muzykant rzeźby z Kaniowa

Artykuł ukazał się w magazynie „Mój Powiat” nr. 187 04-05/2021

Nie znam nikogo, kto dzisiaj tak jak ja z dłutem w dłoni zajmowałby się nazwijmy to rzeźbą użytkową, a konkretnie rzeźbieniem ram obrazów. Swoją przygodę z rzeźbiarstwem ludowym można powiedzieć rozpocząłem u boku ojca, który był stolarzem. Chodziłem z nim na spotkania z jego kolegami  po fachu i słuchałem rozmów o rzeźbie w drewnie. Pamiętam Antoniego Handzlika z Kóz czy Wiktora Guszka z Hecznarowic - rozpoczyna  naszą rozmowę

Karol Kóska 75 letni mieszkaniec Kaniowa w gminie Bestwina. 

Po śmierci ojca w 1971 roku pan Karol  prowadzi warsztat stolarski, w którym wykształcił wielu uczniów. W latach 80 ubiegłego wieku w swojej stolarni zaczyna tworzyć piękne, ozdobne ramy z drewna, które zaskakują oczy każdego widza. Rzeźbi ubogacone naturalistycznymi elementami ramy, zegary, wykonał nawet łóżko będące wierną kopią łóżka Henryka Sienkiewicza. Prace te były prezentowane na wystawach w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej, Miejskim Domu Kultury w Czechowicach – Dziedzicach, Muzeum w Goczałkowicach – Zdroju.

Na pytanie o  pomysły na tak oryginalne ramy odpowiada rzeczowo:  - Zawsze pierwsze jest portret danej osoby, wtedy czytam o tej postaci i koncepcje ramy dopasowywuje do cech charakterystycznych osoby na portrecie np. rama doktora Zbigniewa Religi ma ornamenty medyczne, rama Henryka Sienkiewicza ma sporo książek, a że Wisława Szymborska lubiła róże, stąd jest ich wiele na ramach jej portretu. Dzisiaj takie rzeźbienie to ciężki kawałek chleba, komercja, ramy plastikowe, nowe technologie, zabijają artyzm stąd czuję się takim niedocenionym yan Goghiem, a czasem Jankiem Muzykantem, takie czasy. Jedną ramę wykonuję  nawet 300  godzin więc ciężko sprzedać godziwie, dlatego wiele ram po prostu rozdałem, a przecież nie o to chodzi  – kończy swoją opowieść artysta jakiego w dzisiejszych, skomercjalizowanych czasach próżno szukać. Z tym większym więc szacunkiem spoglądajmy na dzieła pana Karola, z zainteresowaniem oglądajmy portrety, ale doceńmy również komponujące się  z nimi ramy, wszakże to jedna, wartościowa  całość.

                                                                      

Tekst: Jarosław Jesionka

Zdjęcia: Sławomir Lewczak

Więcej zdjęć:

  

   

  

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera