• Dzisiaj jest poniedziałek, 20/05/2024

    Dzisiaj są imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
14 / 11 / 2022

Jacek Pałkiewicz i Krzysztof Petek w GBP Bestwina

Psychologia przetrwania – spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem i Krzysztofem Petkiem

          Co jest dla ciebie najważniejsze? Jak zachowałbyś się na terenie działań wojennych? Zostajesz? Uciekasz? Obyśmy nigdy nie musieli odpowiadać na pytania, które obecnie zadają sobie obywatele Ukrainy. Warto jednak posiadać w głowie wiedzę na temat przetrwania w czasie kryzysu,  bo o przeżyciu lub śmierci mogą zdecydować sekundy…

            Jacka Pałkiewicza i Krzysztofa Petka bywalcy Gminnej Biblioteki Publicznej już znają. Pierwszy – to prawdziwa legenda wśród podróżników. Dotarł do źródeł Amazonki, przepłynął Atlantyk, założył pierwszą w Europie szkołę survivalu. Strategii przetrwania w skrajnych warunkach nauczał kosmonautów, policjantów i żołnierzy z elitarnych oddziałów. W Bestwinie Pałkiewicz był w r. 2008, wtedy również zawitał do bibliotecznej czytelni. Z kolei Krzysztof Petek to pisarz i organizator ciekawych wypraw; specjalizuje się w psychologii działań w sytuacjach krytycznych. W czerwcu poprowadził w naszej gminie zajęcia w ramach „Nocy Detektywów”.

10 listopada panowie – współpracujący z sobą od lat – opowiedzieli o podróżach w najbardziej tajemnicze zakątki globu. Badając życie plemion Amazonii czy południowo – wschodniej Azji zauważają jednak coraz większy wpływ nowoczesnych technologii na te ludy – no cóż, nawet mieszkańcy lasów tropikalnych chcą żyć wygodnie… Nie można mimo tego rezygnować z eksploracji świata, choćby właśnie po to, by rejestrować zachodzące w nim zmiany. Gdyby celować tylko w dziewicze, nieodkryte obszary, trzeba by było udać się w głębiny oceanów albo w kosmos.

            Wiele miejsca prelegenci poświęcili światowym katastrofom i konfliktom, szczególnie wojnie Ukrainy z Rosją. Jacek Pałkiewicz Rosjan zna bardzo dobrze, a generała Szojgu z dawnych lat nawet osobiście. Wszystkie kontakty z Moskwą zerwał jednak po 24 lutego. Krzysztof Petek wielokrotnie doświadczał przemian zachodzących na Ukrainie – tych politycznych, ale także mentalnych. Dzięki olbrzymiej wiedzy dwóch nietuzinkowych osobowości powstała książka – poradnik „Wojna u progu”. Znajdziemy w nim stosunkowo niewiele typowo „technicznych” wskazówek survivalowych, dowiemy się za to, jak zachować się w czasie zatrzymania przez patrol wojskowy, jak odróżnić dezinformację od faktów, lub jak rozpoznać objawy stresu pourazowego i w jaki sposób im przeciwdziałać.

Poznać legendę na żywo - jednak marzenia się spełniają! - stwierdził po spotkaniu jeden z przybyłych gości. Jacek Pałkiewicz i Krzysztof Petek bardzo chętnie nawiązywali kontakt z widownią, podpisywali książki i pozowali do zdjęć. Zainteresowanie podróżniczo – survivalowym wieczorem okazało się całkiem spore, a przekrój wiekowy słuchaczy jest dowodem na to, że dla wiedzy i ciekawości świata nie ma ograniczeń. W wydarzeniu wziął udział wójt Artur Beniowski, całość prowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Marzena Kozak.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera