• Dzisiaj jest sobota, 27/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
12 / 11 / 2019

III Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

„Pąki muzycznych róż”

III Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej „Niepodległa – kocham i rozumiem”

            Jeszcze niedawno byli bardzo mali, dzisiaj – zachwycają całą gminę swoim talentem. Po festiwalu, jaki miał miejsce w Bestwinie w dniu 9 listopada można śmiało powiedzieć, że wyrasta nam nowe, zdolne pokolenie wokalistów. To już trzecia impreza w tym kształcie, kontynuuje ona tradycje Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej organizowanego od prawie dwóch dekad. Nowej formule wydarzenia przyświeca hasło „Niepodległa – kocham i rozumiem”, także w 2019 r. ozdobiło ono salę gimnastyczną Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego.

            Organizatorka, Magdalena Wodniak – Foksińska tak mówi o tegorocznej edycji: Zgłosiło się do nas 18 uczestników, są to chóry, zespoły wokalne, duety, soliści. W sumie 370 osób reprezentujących cztery nasze placówki oświatowe – w Bestwinie, Bestwince, Janowicach i w Kaniowie. Każdy występ został przygotowany pod okiem nauczycieli prowadzących.

            Po przywitaniu przez p. Magdalenę bardzo licznie przybyłych gości, głos w imieniu wójta Artura Beniowskiego zabrał dyrektor GOK Grzegorz Boboń. Sam wójt przybył do szkoły na drugą część festiwalu. Pojawili się wśród publiczności radni naszej gminy i grono pedagogiczne, z dyrektor Urszulą Kraus na czele. Szczególnie gorąco powitano jurorów. Konkursowe zmagania oceniali: Przewodniczący Jury Piotr Mirecki (wokalista, gitarzysta, członek zespołu „Dzień Dobry”); Mariusz Mika (kierownik kapeli Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina” oraz Andrzej Wojtyła (kustosz Muzeum Regionalnego im. ks. Z. Bubaka). W roli konferansjera znakomicie sprawdził się Kacper Wójtowicz.

Uczniowski repertuar tradycyjnie należał do różnorodnych. Wykonano utwory legionowe,  powstańcze, partyzanckie, żołnierskie i cywilne, dawne i współczesne. Od bardzo prostych typu „Przybyli ułani” do skomplikowanych, rozpisanych na głosy. Wiele uwagi poświęcono choreografii i strojom. Poziom wzrasta i podkreśla to sama Magdalena Wodniak – Foksińska: „Rzeczywiście, poziom mamy wysoki i różnorodny. Piękne stroje i dodatki podkreślające charakter utworów. Ogromnie cieszy, że zaprezentowały się wszystkie szkoły, to wspaniałe świadectwo patriotyzmu w dzisiejszym świecie tak często pozbawionym wspomnień o naszych bohaterach. Wielkie emocje wśród wykonawców i publiczności. Łzy na twarzach słuchaczy są najlepszym dowodem, jak potrzebne jest to nasze święto miłości do Polski, jakim od 19 lat jest ten festiwal łączący tyle pokoleń i rodzący tyle pięknych wspomnień”.

Piotr Mirecki podsumowywał występy z wielką dozą poczucia humoru, jednak na koniec skierował do wszystkich bardzo ważny i poważny przekaz: patriotyzm dziś to nie walka zbrojna, ale systematyczna nauka i praca nad sobą, budowanie Polski poprzez rzetelne spełnianie codziennych obowiązków. Wspólnie z innymi jurorami i wójtem pan Piotr wręczał dyplomy i nagrody. Warto nadmienić, że Grand Prix i nagrody specjalne ufundował wójt gminy Bestwina, z kolei zakup płyt z muzyką był możliwy dzięki staraniom Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Bestwinie.

Oto ostateczne wyniki:

Przedszkole – zespoły

I - „Mali Patrioci”, Bestwina

Przedszkole – chóry

I - „Piraci z Przedszkola”, Bestwina; II - „Bialo – Czerwone Nutki”, Bestwina; II - „Wesołe Nutki:, Bestwina

Szkoła podstawowa klasy 1-3, solo/duet

I – Jan Foksiński i Paweł Rezik, Bestwina

Szkoła podstawowa klasy 1-3, zespół wokalny

I - „7+1”, Bestwina; II – Zespół wokalny, Bestwina; III - „Radosne Nutki”, Bestwina

Szkoła podstawowa klasy 1-3, chór

I - „Wesołe Nutki”, Bestwina; II – Klasa 1a, Bestwina; III - „Mali Artyści” - Bestwina

Szkoła podstawowa klasy 4-8, solo/duet

I – Antonina Foksińska, Bestwina;  II – Duet, Bestwinka; III – Amelia Cieślak i Natalia Dolniak, Bestwina;

Szkoła podstawowa klasy 4-8, zespół

I - „Triolki”, Janowice; II - „Złote Nutki”, Bestwinka

Szkoła podstawowa klasy 4-8, chór

I - „Divertimento”, Kaniów; I - „Cantata”. Bestwina

            Grand Prix festiwalu, decyzją Jury otrzymała Antonina Foksińska, która bardzo profesjonalnie wykonała solo piosenki „Historie zagubione” i „Kolęda warszawska”. To dorosłe i głębokie utwory, niemniej młoda wokalistka świetnie się w nich odnalazła. Sędziowie nie mieli wątpliwości, komu przypadnie główne trofeum. Natomiast dwie nagrody specjalne powędrowały do  duetu Jan Foksiński i Paweł Rezik, jak również do zespołu „Piraci z Przedszkola”.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera