Gotuj z KGW i Kołem Pszczelarzy - przepisy na Święta i Nowy Rok
Przepisy kulinarne przesłane przez Koła Gospodyń Wiejskich z naszych sołectw niezmiennie cieszą się dużą popularnością. Mieszkańcy przyznają, że niejednokrotnie skorzystali z propozycji podanych w świątecznych wydaniach informatora z lat ubiegłych. Kontynuujemy doroczną tradycję, tym razem dodając również przepis od Koła Pszczelarzy w Bestwinie, dołączającego do tej bożonarodzeniowej inicjatywy. Wszystkim życzymy niezapomnianych, smakowych wrażeń!
Wigilijna zupa pieczarkowa (postna)
Składniki:
Pieczarki - około 10 dag na porcję; ryż - około 3 łyżki (suchego) na porcję; masło (tyle, aby roztopione pokryło patelnię); cebula - według uznania; sól, pieprz, vegeta – do smaku.
Wykonanie:
Pieczarki umyć, obrać i pokroić. Roztopić masło na patelni, dodać pokrojoną cebulę i pieczarki, posolić, lekko poddusić mieszając drewnianą łopatką, podlać wodą i dusić pod przykryciem na lekkim ogniu, aż woda zupełnie wyparuje. W garnku zagotować wodę, posolić. Ryż wsypać na sito, przepłukać zimną wodą, wrzucić do wrzątku, zamieszać. Dodać pieprz i vegetę. Gotować do miękkości. Połączyć z usmażonymi pieczarkami, zagotować. Zabielić śmietaną (bez mąki) wymieszaną z odrobiną gorącego wywaru.
Ciasto z orzechami i kremem karpatkowym
Składniki:
Biszkopt: 5 jajek; 5 łyżek cukru; 3 łyżki mąki tortowej; 2 łyżki mąki ziemniaczanej; 1 łyżka kakao; 1 łyżeczka proszku do pieczenia; masło do wysmarowania blachy + bułka tarta
Krem: 1 opakowanie kremu karpatkowego (do gotowania); 0,5 l. mleka;1 kostka masła 82%
Polewa: 0,5 kostki masła 82%; 7 łyżek cukru; 12 łyżek słodkiej śmietanki 30%; 3 - 4 szklanki drobno posiekanych orzechów.
Wykonanie:
Mąkę tortową, ziemniaczaną, kakao, proszek do pieczenia - przesiać przez sito i wymieszać. Białka oddzielić od żółtek .Ubić białka na sztywno, dodawać cukier po 1 łyżce ,cały czas ubijając .Podobnie dodawać żółtka .Stopniowo wsypać mąkę z proszkiem i kakao, lekko wymieszać. Wlać do formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Upiec (sprawdzać patyczkiem).Wystudzić.
Przygotowanie kremu - 0,5 litra mleka podzielić na 2 części. Jedną część wlać do wysokiego naczynia, wsypać zawartość torebki i dokładnie rozmieszać .Pozostałe mleko zagotować, do wrzątku wlewać stopniowo rozprowadzony krem, gotować na wolnym ogniu, mieszać drewnianą łopatką rozcierając ewentualne grudki. Odstawić do wystudzenia. Kostkę masła zmiksować, dodawać po łyżce ostudzonego kremu, ucierać do dokładnego połączenia składników. Biszkopt przekroić na pół. Przełożyć kremem karpatkowym.
Przygotowanie polewy - Zagotować masło z cukrem i śmietanką. Wsypać orzechy, mieszać do zgęstnienia .Lekko przestudzić. Ciepłą polewę wyłożyć na górę ciasta. Przechowywać w lodówce.
(Autorskie przepisy Anny Okruty z KGW Kaniów)
Makowiec na kruchym cieście
Składniki:
Ciasto: 300 g mąki pszennej; 1 kostka zimnego masła (200 g.); 16 g. cukru wanilinowego; 50
g. cukru pudru; 4 żółtka; 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Masa makowa:1 duża puszka masy makowej z bakaliami; 4 białka; szczypta soli.
Wykonanie:
1. Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy pokrojone w kostkę masło, żółtka, cukier wanilinowy, cukier puder i proszek do pieczenia. Wyrabiamy kruche ciasto za pomocą dłoni lub w mikserze planetarnym.
2. 1/3 ciasta owijamy w folię spożywczą i wstawiamy do zamrażarki. Pozostałym ciastem wylepiamy formę o wymiarach 20×20 cm wyścieloną papierem do pieczenia. Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do lodówki na 30 minut.
3. Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli. Delikatnie łączymy z masą makową;
4. Ciasto wyjmujemy z lodówki i wykładamy na nie masę makową;
5. Na wierzch ścieramy na tarce ciasto z zamrażarki;
6. Tak przygotowane ciasto wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy
przez około 45 minut.
7. Ostudzone ciasto posypujemy cukrem pudrem.
(Przepis z KGW Bestwina)
Królewska zupa rybna
Składniki:
Dorodny, żywy karp (o wadze do 1,5 kg); 1 szklanka czerwonego, wytrawnego wina; szklanka suszonych, pozbawionych pestek śliwek; 1/2 szklanki migdałów; 1/2 szklanki rodzynek; sól, pieprz; włoszczyzna bez kapusty
Wykonanie:
Przygotowanie wywaru: Ze sprawionego karpia wycinamy dwa zgrabne filety. Pozostałe części (wraz z łbem i wątrobą) zalewamy zimną wodą, dodajemy włoszczyznę, przyprawy i gotujemy na niewielkim ogniu, aż powstanie esencjonalny wywar. Najlepiej użyć krytego naczynia, aby wywar nie zmętniał. Cedzimy przez gęste sito wyłożone płótnem lub gazą (wywaru powinno być nie więcej niż 1,5 litra).
Przygotowanie dodatków: Rodzynki zalewamy winem i odstawiamy. Śliwki moczymy w letniej wodzie, aby napęczniały, a następnie je rozgotowujemy. Migdały zalewamy wrzątkiem, obieramy z łupinek i drobno siekamy.
Gotowanie zupy: Filety z karpia pozbawiamy ości i przekładamy do gorącego wywaru. Gotujemy na średnim ogniu około 20 minut (ryba powinna być miękka, ale nierozgotowana). Wyjmujemy rybę łyżką cedzakową i usuwamy pozostałe, nawet najmniejsze ości Kroimy na drobne kawałki, które wrzucamy z powrotem do wywaru. Jednocześnie dodajemy namoczone rodzynki z winem, przetarte przez sito śliwki oraz posiekane migdały. Doprawiamy zupę do smaku solą i pieprzem. Zagotowujemy. Podajemy gorącą, z plastrami słodkiej chałki lub świeżymi maślanymi bułeczkami.
(Przepis z KGW Bestwinka)
Kiszona kapusta z grzybami
Składniki:
Kapusta kiszona, suszone grzyby, cebula, sól, pieprz.
Wykonanie:
Kapustę obgotować. Suszone grzyby (kozaki, prawdziwki, podgrzybki) namoczyć i ugotować. Cebulę zeszklić na oleju. Wszystko razem wymieszać, a następnie doprawić solą i pieprzem.
Karp tradycyjny
Składniki:
Karp, mąka, jajko, cebula, bułka tarta, masło klarowane.
Wykonanie:
Karpia sprawić, posolić, obłożyć cebulą i odstawić na noc Następnie obtoczyć w mące, roztrzepanym jajku i obtoczyć w bułce tartej Smażyć z obu stron na maśle klarowanym na złoty kolor
(Przepisy z KGW Janowice)
Grzaniec rodem z pasieki
Składniki:
0,5 l jasnego piwa lub czerwonego wina (półsłodkiego lub półwytrawnego); 2 żółtka; rodzynki (można je przez kilka godzin moczyć w alkoholu, ale nie jest to konieczne); migdały całe bez skórki (łatwiej się obierają po moczeniu przez kilkanaście minut w ciepłej wodzie); skórka z 1/4 pomarańczy (wysuszona i starta); 80 g przyprawy do grzańca (lub cynamonu, goździków, imbiru i kardamonu); 2 łyżki miodu gryczanego lub wielokwiatowego.
Wykonanie:
Żółtka należy utrzeć z przyprawami. Wino lub piwo trzeba zagrzać i stopniowo dolewać do żółtek, stale mieszając. Skórkę z pomarańczy, rodzynki i migdały gotujemy przez pół godziny w 250 ml wody na wolnym ogniu. Mieszaninę piwa lub wina z żółtkami ponownie podgrzewamy, ale nie doprowadzamy do wrzenia. Do rozgrzanej mieszaniny dodajemy wodę z rodzynkami, migdałami i skórką pomarańczy oraz miód.
Podajemy w naczyniach z kamionki lub kubkach (nigdy w szklankach). Grzaniec jest doskonały na długie, chłodne zimowe wieczory.
(Przepis z Koła Pszczelarzy w Bestwinie)