• Dzisiaj jest wtorek, 03/10/2023

    Dzisiaj są imieniny: Teresy, Heliodora, Jana

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
19 / 09 / 2022

Gminne zawody sportowo - pożarnicze w Bestwinie

Strażackie igrzyska – Gminne zawody sportowo – pożarnicze

Nie dysk i oszczep, a prądownica i hełm mogą być symbolami zawodów z udziałem druhów i druhen naszych OSP. Choć oczywiście podobieństw z igrzyskami olimpijskimi nie unikniemy, patrząc na przykład na bieżnię bestwińskiego stadionu. W dniu 17 września zawyły syreny, poszły w ruch silniki pomp, a strażacy od najmłodszych po tych najbardziej doświadczonych dali z siebie wszystko, na murawie boiska treningowego czy na wspomnianej bieżni.

Po co organizuje się zawody sportowo – pożarnicze? Impreza ma znaczenie zarówno szkoleniowe, jak i integracyjne, mobilizuje do stałego doskonalenia umiejętności, służy również celom promocyjnym. Czy to na poziomie gminnym, czy wojewódzkim lub nawet międzynarodowym, emocje są podobne, o pomyłkę i punkty karne nietrudno, zaś o poszczególnych miejscach decydują sekundy. W Bestwinie rywalizowały drużyny męskie, kobiece, ekipy młodzieżowe i dziecięce, już tradycyjnie odbył się także konkurs musztry.

Według obowiązującego regulaminu, dla grupy A (mężczyźni) i dla grupy C (kobiety) przewidziane do wykonania są ćwiczenie bojowe z budowaniem linii gaśniczej oraz bieg sztafetowy z przeszkodami. Młodzież i dzieci walczą w nieco odmiennych konkurencjach charakterystyczne dla tych grup są m.in. zadania związane z wiązaniem węzłów, przyporządkowaniem przyrządów i armatur, hydronetkami.

Sędzią głównym zawodów był mł. bryg. Witold Biela z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku – Białej. Pomagali mu funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, osobna komisja oceniała musztrę. Przybyli przedstawiciele władz cywilnych i pożarniczych. Wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego reprezentował sekretarz Arkadiusz Maj, on także wręczał ufundowane przez Urząd Gminy trofea. Przemawiał prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej Stanisław Nycz, wszystkim zawodnikom powodzenia życzył także wiceprezes tegoż Zarządu Zygmunt Łukoś, będący zarazem prezesem Zarządu Gminnego OSP. W składzie komisji musztry był skarbnik Zarządu Powiatowego Krzysztof Kuś. W podwójnej, bo także strażackiej roli wystąpili radni powiatu bielskiego: Łukasz Pasierbek i Grzegorz Gawęda. Poza tym druhowie powitali komendanta gminnego Grzegorza Owczarza, insp. Halinę Grygierzec z Urzędu Gminy (pełnomocnik wójta ds. Obrony Cywilnej i Ochrony Informacji Niejawnych) i liczne grono kibiców.

Wyniki Gminnych Zawodów Sportowo Pożarniczych 2022:

Grupa A (mężczyźni seniorzy): 1. OSP Bestwinka 2. OSP Kaniów 3. OSP Janowice 4. OSP Bestwina

Grupa C (kobiety seniorki) 1. OSP Bestwinka

MDP dziewczęta: 1. OSP Janowice

MDP chłopcy: 1. OSP Kaniów 2. OSP Janowice 3. OSP Bestwinka

W konkurencji musztry puchar w kategorii seniorskiej odebrała jednostka OSP Janowice, wśród Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych triumfował Kaniów.

Poza konkursem wystartowały mieszane Dziecięce Drużyny Pożarnicze z Bestwiny i z Janowic, najmłodsi poradzili sobie bardzo dzielnie, a na ich szyjach sekretarz Arkadiusz Maj zawiesił piękne medale. Największą radość widać jednak było na twarzach ekipy OSP Bestwinka, triumfatorów głównej kategorii. Mają czego sobie gratulować prezes Grzegorz Gawęda i naczelnik Dominik Czernecki. Wysoki poziom wyszkolenia i serce do walki pokazali jednak wszyscy, a zawody poprzedzone zostały intensywnym treningiem.

Już 1 października w Bestwinie – zawody powiatowe!

 

Galeria zdjęć

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera