• Dzisiaj jest wtorek, 19/02/2019

    Dzisiaj są imieniny: Arnolda, Konrada, Marcelego

13 / 11 / 2018

Finał konkursu "Rówieśnicy Niepodległej"

„Janowiccy rówieśnicy Niepodległej” – I miejsce w prestiżowym konkursie

W artykule „Odkrywają przeszłość, zdobywają nagrody”  informowaliśmy o sukcesie, jaki odnieśli uczniowie z ZSP Bestwina w konkursie „Rówieśnicy Niepodległej”. (http://bestwina.pl/aktualnosci/sukces-uczniow-z-zsp-bestwina). 9 listopada w Warszawie miał miejsce ścisły finał tego konkursu. Okazało się, że praca naszej młodzieży przygotowywana wspólnie z kolegami ze stolicy, zdobyła pierwsze miejsce! Oto relacja koordynatorki projektu, pani Doroty Surowiak:

9 listopada 2018 roku zespół badaczy historii, który składał się z: Jakuba Dzika (Warszawa), Mai Dzik (Warszawa), Michała Dziergasa (Janowice, szkoła w Bestwinie), Mikołaja Szostaka (Bestwina), Nikodema Nycza (Bestwina), Patryka Góry (Bestwina) oraz opiekunów: Katarzyny Dzik (Warszawa) i Doroty Surowiak (Bestwina) uczestniczył w finale Konkursu Ogólnopolskiego „Rówieśnicy Niepodległej”. Odbył się on w Domu Spotkań z Historią na warszawskim Mokotowie. Na uroczystościach był obecny przedstawiciel ambasady USA.

Na początku zostały pokazane krótkie prezentacje 10 prac. Członkowie Jury każdej ekipie zadawała kilka pytań związanych z pracą, którą wykonali. Nasi młodzi odkrywcy bardzo dobrze poradzili sobie z tym wyzwaniem. Po zakończeniu prezentacji nastąpił moment ogłoszenia wyników konkursu. Napięcie rosło, serca przyśpieszały swoje bicie, łzy i radość pojawiła się na naszych twarzach, kiedy usłyszeliśmy, że mamy 1 miejsce.! Ja podziękowałam swojej babci, która była na tej Karcie Podziwu, czułam jej obecność. Przed moimi oczami, pokazały się nazwiska i twarze pozostałych osób, do których dotarliśmy oraz tych, którzy nam pomagali, ich rodzinom, kustoszowi Muzeum Regionalnego w Bestwinie, panu Andrzejowi Wojtyle, pani Alicji Englert z Biblioteki w Janowicach i wielu jeszcze innym osobom. Jeszcze raz dziękuję. Pragniemy wydać publikację naszej pracy pt: „Janowiccy rówieśnicy Niepodległej, 100 lat w służbie małej i dużej Ojczyźnie” oraz zorganizować wystawę w Bestwinie i w Janowicach. Trzymajcie kciuki za nas, za tych młodych ludzi, żeby im się to udało, a nam razem z nimi. Robimy to, nie dla nas, ale dla naszych przodków.

Dziękuję wszystkim za pomoc w dotarciu do 41 osób z Janowic podpisanych na Karcie Podziwu dla USA z okazji 150 - lecia podpisania Deklaracji Praw Człowieka w 1926 roku. Taką samą kartę podpisali uczniowie i nauczyciele w Bestwinie. Zbieramy nadal zachowane dokumenty: zdjęcia, świadectwa, a nawet zeszyty z tamtych czasów. Pod jednym podpisem kryje się życie człowieka, nie raz, naszego krewnego. Jest to cudowne uczucie docierać do nich, rozpoznawać i zgłębiać ich nie raz trudne życie.

Dorota Surowiak – przewodnicząca TMZB

GALERIA ZDJĘĆ