• Dzisiaj jest niedziela, 03/07/2022

    Dzisiaj są imieniny: Jacka, Anatola, Tomasza

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
17 / 06 / 2022

Dzień Patrona Szkoły w Kaniowie

W szkole jak w ulu – Dzień patrona SP Kaniów

                Ekologia i sport stały się w tym roku tematami przewodnimi Dnia Patrona Szkoły w Kaniowie. Porównanie do ula nie jest bezzasadne, „pszczelich” akcentów organizatorzy przygotowali 15 czerwca sporo, a że w szkole – tak jak w rodzinie pszczelej – każdy ma swoją funkcję, impreza obfitowała w atrakcje i niespodzianki. Miód dla oczu, uszu oraz – dosłownie – dla podniebienia, bo różne rodzaje miodu były dostępne do degustacji dla gości całego wydarzenia.

Od kilkudziesięciu lat kaniowskiej szkole patronuje Tadeusz Kościuszko, narodowy bohater Polski i Stanów Zjednoczonych, dowódca powstania z 1794 r. Pamięć o tej wybitnej postaci jest kultywowana w postaci konkursów, akademii i innych inicjatyw. Wyjątkowym akcentem tegorocznych obchodów było oddanie do użytku sceny mobilnej – została ona zakupiona ze środków przyznanych sołectwu w ramach nagrody za I miejsce w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”. O przeznaczeniu pieniędzy właśnie na pozyskanie sceny zdecydowali mieszkańcy na specjalnie zwołanym zebranie wiejskim. Do uroczystego przecięcia wstęgi dyrektor Agata Szypuła i przewodniczący Rady Rodziców Łukasz Pękala zaprosili wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego i sołtysa Kaniowa Marka Pękalę. Sołtys zaprezentował także okazany puchar wręczony na konkursowej gali w Koszęcinie.

                Motto „Myśl globalnie – działaj lokalnie” przewijało się przez cały czas trwania Dnia Patrona. Możemy zadbać o naszą planetę zaczynając od „własnego podwórka” i to starali się przekazać uczniowie w przedstawieniu teatralnym i w pokazie oryginalnej mody ekologicznej. Chór szkolny „Divertimento” zwrócił uwagę na konieczność ochrony pszczół – pożytecznych owadów, z których hodowli gmina Bestwina niewątpliwie słynie. Prezentujący się zwycięzcy konkursu recytatorskiego deklamowali wiersze powiązane w ten czy w inny sposób z przyrodą.

Oprócz głównych punktów programu realizowanych w hali sportowej, integralną częścią obchodów stały się stoiska tematyczne. W jadalni przygotowano kawiarenkę z ciastami sporządzonymi z naturalnych składników. W holu dolnym odbywał się kiermasz ręcznie robionych plac, z kolei w górnym wystawiono prace biorące udział w konkursie na projekt graficzny szkolnego sztandaru. Sale lekcyjne wypełniono licznymi atrakcjami, m.in. tworzeniem własnych koszulek, quizami, krzyżówkami, oryginalnymi „eko-pszczółkami” itd.

                Szkoła Podstawowa w Kaniowie aktywnie współpracuje ze swoimi odpowiedniczkami w całej Europie w ramach programu „e-Twinning”. Prezentację działań przedstawiono w formie multimedialnej. Szansę na spotkanie kolegów i koleżanek z innych krajów daje poza tym sport. Zawodnicy trenujący kajak-polo w UKS „Set” Kaniów, wspólnie z wiceprezesem tego klubu, Jerzym Zużałkiem, zaprezentowali przed publicznością tę widowiskową dyscyplinę i ogromne sukcesy, które od 1996 r. dokładały kolejne generacje sportowców. Medale mistrzostw świata, mistrzostw Europy i Polski, turniejów o randze międzynarodowej… to może być udziałem każdego, kto wykona pierwszy krok i przyjdzie do Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie na pierwszy trening.

Swoje miejsce podczas imprezy miały tańce z rozbudowaną choreografią, pokaz koszykówki, miodowe „koło fortuny”, fotobudka i film promocyjny. Nie tylko pan wójt i pan sołtys, ale także radni gminy Bestwina, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, pracownicy oświaty, rodzice, przyjaciele szkoły w Kaniowie, a przede wszystkim uczniowie – wszyscy oni tego popołudnia poczuli się „jak w ulu”, gdzie jest ciepło, wygodnie, a miodu w postaci wysokiej jakości edukacji nie brakuje.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera