• Dzisiaj jest wtorek, 23/07/2024

  Dzisiaj są imieniny: Stwosza, Bogny, Brygidy

 • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
12 / 05 / 2022

„Biblioteka – Świat w jednym miejscu” – Podsumowanie konkursu powiatowego na Najlepszą Bibliotekę w Powiecie Bielskim 2021/2022

W dniu 11 maja 2022 roku odbyło się podsumowanie XXII edycji konkursu na Najlepszą Bibliotekę w Powiecie Bielskim 2021/2022 i pierwszej edycji konkursu Bibliotekarz Powiatu Bielskiego. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie wyróżnień nie przypadkowo odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie. To właśnie w Gminie Bestwin w 2021 roku był najwyższy wskaźnik czytelnictwa w całym powiecie bielskim. Natomiast powiat bielski posiada najwyższy wskaźnik czytelnictwa ze wszystkich 17 powiatów ziemskich w województwie śląskim.

 

„ Cieszymy się, że mogliśmy być gospodarzami tak ważnej dla bibliotekarzy uroczystości” – powiedziała  Łucja Ruchała – Dyrektor Książnicy Beskidzkiej witając zaproszonych gości w siedzibie Gminnej Bibliotece Publicznej w Bestwinie

 

Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski przywitał wszystkich zaproszonych gości i podkreślił ogromną rolę jaką Biblioteki odgrywają w naszym społeczeństwie. Wspomniał o czytelnictwie w Polsce, które wcale nie jest takie niskie jak podaje prasa czy telewizja. Zwrócił uwagę jak ważna jest popularyzacja czytania wśród dzieci i młodzieży, i organizowanie zajęć edukacyjno-literackich prowadzonych przez Biblioteki. Złożył również serdeczne życzenia bibliotekarzom pracującym na terenie Gminy Bestwina i podziękował za dobrą współpracę nie tylko z Urzędem Gminy, ale z wieloma jednostkami tj. Szkoły, Przedszkola, Żłobki.  

Jednym z owoców dobrej współpracy było symboliczne otwarcie oddanego w tym roku do użytku działu dla najmłodszych użytkowników biblioteki, którego dokonał Wójt Gminy Bestwina Artur Beniowski w towarzystwie Doroty Nikiel – przedstawicielki Powiatu Bielskiego.

Wręczenie nagród XXII edycji konkursu na Najlepszą Bibliotekę i Bibliotekarza Powiatu odbyło  się przez przewodniczącą Alinę Macher, Wójta Gminy Bestwina Artura Beniowskiego oraz Wójta Gminy Kozy Jacka Kalińskiego. Wszystkie Biblioteki zostały nagrodzone, tu nie ma przegranych – mówiła Alina, pogratulowała wszystkim uczestnikom i wręczyła nagrody.

Wyróżnienia otrzymały :

 • Gminna Biblioteka Publiczna w Wilkowicach - za kreatywność w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla użytkowników
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Kozach – za szeroka działalność propagującą regionalizm
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Jaworzu – za szeroką współpracę z lokalnym środowiskiem
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy – za szeroką działalność propagującą regionalizm
 • Gminna Biblioteka w Bestwinie – za wysokie wskaźniki czytelnicze, bogata ofertę zajęć edukacyjnych i kulturalnych oraz budowanie przyjaznej przestrzeni dla użytkowników.

Najlepszymi Bibliotekami zostały :

 • Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach

Bibliotekarzem Powiatu Bielskiego została :

 • Marzena Gałecka – MBP w Czechowicach-Dziedzicach

Wyróżnienia otrzymały :

 • Maria Halama – GBP w Bestwinie
 • Magdalena Wacłowik – GBP w Jasienicy Filia w Rudzicy

Na zakończenie zagrał zespół wokalno-instrumentalny Trio Sempre Dolce, Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich działające przy GBP w Bestwinie wręczyło Tytuł Honorowy Amicus Certus  Ilonie Kubiczek za długoletnią bezinteresowną pomoc, współpracę i serce okazane naszej książnicy. Łucja Ruchała kończąc uroczystość podziękowała współorganizatorom Starostwu Powiatowemu, Wójtowi Gminy Bestwina Arturowi Beniowskiemu i Dyrektor GBP w Bestwinie Marzenie Kozak.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 • logotyp partnera
 • logotyp partnera
 • logotyp partnera