• Dzisiaj jest piątek, 26/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
05 / 06 / 2023

30 lat ZSP Bestwinka, nadanie patrona szkoły i piknik rodzinny

Patron na trzydziestolecie

Jubileusz szkoły w Bestwince – nadanie imienia Zbigniewa Pietrzykowskiego – piknik rodzinny

W tomie piątym księgi metrykalnej Liber baptizatorum pro Bestwinka znajduje się informacja o chrzcie udzielonym Zbigniewowi Pietrzykowskiemu, synowi Eugeniusza i Jadwigi. W połowie lat 30 XX wieku nikt nie przypuszczał, że dziecko nauczyciela szkoły rolniczej podbije areny sportowe całego świata, zostanie patronem bielskiej hali pod Dębowcem, a także szkoły w swojej rodzinnej miejscowości. Społeczność placówki w Bestwince 2 czerwca złożyła hołd wielkiemu pięściarskiemu mistrzowi, świętując równocześnie jubileusz 30-lecia powstania nowoczesnego budynku przy ul. Dworkowej, będącego efektem długich starań o utworzenie w sołectwie ośrodka edukacyjnego z prawdziwego zdarzenia.

Starsi o trzy dekady przypominamy sobie początki szkoły, skutecznie umożliwia to starannie przechowywana i uzupełniana kronika. Społeczny Komitet Budowy podjął w latach uwieńczone sukcesem starania o  uzyskanie stosownych pozwoleń i zrealizowanie inwestycji. Danuta Kubik, Zdzisław Śpiewak, Andrzej Czauderna, Marian Firganek i wielu innych doprowadzili do tego, by w 1993 w salach lekcyjnych zasiedli pierwsi uczniowie. Dalsze kierunki rozwoju wytyczały we współpracy z władzami gminy Bestwina panie dyrektor: Wiesława Ochman-Szeliga, Danuta Tekieli-Herman i wreszcie Renata Cichowska-Gaździak. Prężnie działa również Rada Rodziców, zaś o sukcesach uczniów i absolwentów głośno jest daleko poza Bestwinką. Mowa m.in. o utalentowanych tenisistach stołowych z UKS „The Best”, o laureatach konkursów ogólnopolskich, zagranicznych wymianach i projektach edukacyjnych. Budynek szkoły przeszedł gruntowną termomodernizację, jedna z sal została przekształcona na pełną najnowocześniejszego sprzętu „Zieloną Pracownię”.

O historii i teraźniejszości wiele powiedziano podczas jubileuszowej akademii okraszonej żywiołowym programem artystycznym. Piosenki rodem z gorącej Hiszpanii i gra na instrumentach były strzałem w dziesiątkę, goście nie nudzili się ani przez chwilę. A przybyło ich wielu, w pierwszym rzędzie małżonka Halina i córki Zbigniewa Pietrzykowskiego Jolanta i Dorota, bokserski mistrz olimpijski Marian Kasprzyk, budowniczowie szkoły, poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, proboszcz parafii św. Sebastiana ks. Józef Baran, reprezentująca Kuratorium Oświaty wizytator Anna Augustyniak,  władze samorządowe: wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik, skarbnik Anita Kubik, sołtys Teresa Paruch-Ryś, radni gminy Bestwina i powiatu bielskiego, przedstawiciele klubów, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

                Uchwałę Rady Gminy nadającą szkole imię Zbigniewa Pietrzykowskiego odczytał przewodniczący Jerzy Stanclik, odsłonięcia portretu patrona dokonała małżonka zmarłego w 2014 r. pięściarza, wspólnie z panią dyrektor szkoły, dr Renatą Cichowską-Gaździak. Droga do tej chwili była dość wyboista, wymuszona pandemią przerwa opóźniła zwieńczenie starań. O to, by trzykrotny medalista olimpijski znalazł w placówce swoje szczególne miejsce, zabiegał zwłaszcza radny Sławomir Walczak. W przemówieniach i życzeniach nawiązywano do osoby patrona, chwalono trzydziestoletni dorobek naukowy i sportowy, jak również wzorową współpracę z Urzędem Gminy, różnymi placówkami i stowarzyszeniami. Wójt Artur Beniowski przekazał list gratulacyjny od Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorza Pudy.

Mszę św. dla uczniów, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół szkoły odprawił ksiądz Józef Baran. Kapłan pokazał wiernym wspomnianą na początku księgę metrykalną, wskazując na fakt, że księgi dla Bestwinki istniały na długo przed powstaniem w tej miejscowości parafii, przechowywane były oczywiście w Bestwinie. Wspominano żyjących i zmarłych, całe pokolenia mieszkańców działających na rzecz swojej ukochanej wsi.

W dniu następnym, trzeciego czerwca, Rada Rodziców zaprosiła na VI Piknik Rodzinny. To doroczna impreza, ale w r. 2023 bardzo udanie wpisała się w obchody trzydziestolecia. Piknik łączył walory sportowe z rozrywkowymi i edukacyjnymi, a rozpoczął się od turnieju piłkarskiego dla młodszych roczników („orliki”). Stawką był puchar prezesa KS Bestwinka. W ramach imprezy zaprezentował się zespół akrobatyki sportowej UKS Akro-Best z Janowic, zagrała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, obejrzano występy tancerzy, popisy przedszkolaków, sztuki walki. Pokaz sprzętu strażackiego był możliwy dzięki uprzejmości OSP Bestwinka i OSP Lipowiec – na tę okazję zaprzyjaźniona jednostka udostępniła wóz bojowy z drabiną. Wielkim powodzeniem cieszyła się loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami.

Patronat nad piknikiem sprawował wójt gminy Bestwina Artur Beniowski; dochód ze zbiórki pieniędzy przeznaczono na dalsze leczenie i rehabilitację Leonka Cebuli – mały Leonek wraz z rodzicami także przybył na teren Klubu Sportowego Bestwinka. Zabawę taneczną prowadził DJ – Wodzirej Tomi, ponadto goście skorzystali z tradycyjnej piknikowej infrastruktury, czyli z zaplecza gastronomicznego i dmuchanych atrakcji.

Serdecznie gratulujemy szkole pięknego jubileuszu, życząc uczniom, nauczycielom i rodzicom nieustannego podążania śladami Zbigniewa Pietrzykowskiego!

Więcej zdjęć :

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera