Zebranie sprawozdawcze OSP w Kaniowie
OSP Kaniów – w oczekiwaniu na środki unijne
„Rozwój ogólnodostępnej infrastruktury turystyczno - rekreacyjnej przy OSP Kaniów” – pod tą nazwą kryje się ambitny projekt, zawierający wykonanie placu zabaw, monitoringu, chodników i oświetlenia. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaniowie, Grzegorz Owczarz, na zebraniu sprawozdawczym w dniu 11 lutego poinformował strażaków i gości, że zadanie zostało zaopiniowane pozytywnie i oczekuje na podpisanie umowy z Urzędem Marszałkowskim. Druhny i druhowie z Kaniowa poszukują środków tam, gdzie tylko mogą je pozyskać, na przykład z programy MSWiA „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo – gaśniczych” otrzymali dotację na zakup sprzętu dla MDP, z KSRG i WFOŚiGW w Katowicach fundusze na kupno ubrań specjalnych i koszarowych, a z Urzędu Gminy w Bestwinie – na utrzymanie gotowości bojowej.
Straż Pożarna to jednak nie tylko finanse, to przede wszystkim wielka rodzina osób zaangażowanych w działania ratownicze, pracę społeczną i w promocję pożarnictwa. OSP Kaniów liczy 149 członków, w tym 87 czynnych, 13 druhen, 11 członków wspierających i aż 43 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej prowadzonej przez Marcina Kłodę wraz z Danielem Zużałkiem i Kamilem Owczarzem. W roku 2022 jednostka wyjeżdżała do działań ratowniczych 50 razy , z czego do pożarów trzykrotnie, pozostałe interwencje były zagrożeniami miejscowymi. Udział w wyjazdach brało 45 strażaków z 55-osobowej grupy operacyjnej. Przy interwencjach przepracowano 404 godziny, a społecznie, na rzecz jednostki – aż 3002 godzin. Współpraca OSP z Urzędem Gminy, z sołtysem i Radą Sołecką, z parafią, ze szkołą, z klubem sportowym i wszelkiego typu organizacjami i stowarzyszeniami układa się w Kaniowie znakomicie – trudno wymienić wydarzenia na których strażaków by nie było. O nich można przeczytać w systematycznie prowadzonej kronice. Święta państwowe, strażackie i kościelne, zabezpieczanie imprez na terenie gminy (m.in. Rajd Śląska), reprezentowanie całej społeczności na zewnątrz, organizowanie akcji dla dzieci i młodzieży („Dni Otwartej Strażnicy”) – te działania budują wśród mieszkańców bardzo pozytywny obraz OSP Kaniów. Do promocji wydatnie przyczynia się, bardzo ze Strażą Pożarną związana, Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie.
Nowe umiejętności zdobywane są na różnego rodzaju szkoleniach i ćwiczeniach. Można było obserwować gminne manewry na terenie janowickiej parafii, trening w siedzibie stowarzyszenia „Razem”, szlifowanie teorii i praktyki w ratownictwie wodnym i powodziowym. Być może zostaną wznowione ratownicze Mistrzostwa Polski, z których sekcja ratownictwa wodnego powracała z wieloma trofeami. Z kolei kierowcy doskonalili technikę jazdy w trudnych warunkach terenowych na bezdrożach kaniowskiej żwirowni.
Ogółem w kursach i szkoleniach brało udział 35 osób - 11 ukończyło kurs kierowców konserwatorów, 13 szkoliło się z budowy i zabezpieczeń samochodów rajdowych, 11 kierowców uczestniczyło w szkoleniu przez Internet prowadzoną przez KM PSP wraz z bielską Policją.
Bardzo dobrze wygląda działalność prewencyjna – pogadanki w szkołach, Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej, wspomniane już dni otwarte, zbiórki i wyjazdy MDP. A że dobry strażak to wysportowany strażak, gra (z sukcesami!) w piłkę nożną i siatkową. Gminne Zawody Sportowo – Pożarnicze miały miejsce na stadionie w Bestwinie, Kaniów wśród seniorów zajął miejsce drugie, w kategorii MDP chłopców – pierwsze, nie miał sobie równych także w konkurencji musztry. W zawodach powiatowych, również rozegranych w Bestwinie, MDP Kaniów uplasowała się na miejscu piątym.
Nikogo, w tym OSP w Kaniowie, nie pozostawiła obojętnym sytuacja na Ukrainie. Jak podsumował prezes Grzegorz Owczarz: „Jako jednostka przekazaliśmy nasz sprzęt dla strażaków z Ukrainy, miedzy innymi nową motopompę pływającą wraz z wężami, radiotelefony, hełmy czy rękawice. Nasz garaż i świetlica zmieniły się na dwa miesiące w magazyn darów. W miarę potrzeb służyliśmy też pomocą przy segregacji i rozwożenia paczek”.
Jeśli chodzi o sam przebieg zebrania sprawozdawczego, jego uczestnicy wysłuchali rocznych sprawozdań i podjęli szereg ważnych decyzji, w tym przyznali godność członka honorowego druhowi Józefowi Juraszowi. Zebranie otworzył prezes i komendant gminny Grzegorz Owczarz, witając m.in. wójta gminy Bestwina i członka Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku - Białej Artura Beniowskiego, wiceprezesa ZOSP RP w Bielsku – Białej i prezesa Zarządu Gminnego Zygmunta Łukosia, naczelnika Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego Komendy Miejskiej w PSP, st. kpt. Rafała Walasika, sołtysa Kaniowa Marka Pękalę, radnych, prezesów, przedstawicieli różnorakich organizacji. Gościem zebrania był również znany ze swojej aktywności na polu pożarniczym poseł na Sejm RP Przemysław Drabek, który w krótkim przemówieniu podziękował za znakomicie układającą się współpracę.
Odznaczenia za wysługę lat, które wręczono na zebraniu w dniu 11 lutego:
5 lat – Szymon Kowalik, Wojciech Kozub, Iwona Krysiak; 10 lat – Damian Duda, Artur Droździk, Krzysztof Kliś, Adam Mikołajczyk, Aleksandra Rąba; 20 lat – Małgorzata Janeczko; 25 lat – Łukasz Kóska; 30 lat – Krzysztof Adamaszek; 60 lat – Andrzej Biedrawa.
Pozostałe odznaczenia przyznawano na gminnej akademii z okazji Dnia Strażaka w Bestwince, zaś cała jednostka otrzymała jubileuszowy medal „50 Rocznica Pożaru Rafinerii Nafty w Czechowicach Dziedzicach” - był on wręczany wszystkim jednostkom OSP uczestniczącym w tym tragicznym wydarzeniu.
Więcej zdjęć - GALERIA
Sławomir Lewczak