• Dzisiaj jest sobota, 27/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
29 / 11 / 2021

Zagraj w taroki!

Tarok - powstał w północnych Włoszech w epoce renesansu.  Ze względu na podobną nazwę i kształt kart często mylony z kartami tarota wykorzystywanymi we wróżbiarstwie, jednak nie ma z nimi nic wspólnego. Najwcześniejsze historyczne ślady istnienia tych kart to fresk zatytułowany „Grający w tarocchi” namalowany ok. 1440 roku oraz księga rachunkowa książąt d’Este w Ferrerze, w której dokonano wpisu zakupu czterech talii kart w 1442 roku. Za twórcę zasad gry uważany jest Francesco Castracani Fibbia, książę Pizy. Nazwa „tarok” – po włosku tarocco pojawiła się dopiero w XVI wieku i była grą salonową włoskich arystokratów. W XVI wieku tarok przenika do Francji gdzie powstaje talia kart uważana dziś za wzorcową – Tarot de Marseille – czyli Tarok Marsylski. Tarok powstał jako gra w karty posiadająca swoje reguły i zasady. Pierwszy znany nam podręcznik do gry w taroki ukazał się we Francji w 1659 roku nosił nazwę „La Maison academie des jeux …”
 Z czasem gra przenikła do innych krajów europejskich, w tym do cesarstwa Austro – Węgierskiego. W taroki grano na dworze cesarza Franciszka Józefa, w domach arystokratów, karczmach ... oraz koszarach wojskowych. W taroki grał sam cesarz i jego rodzina, grała arystokracja i lud, grał Wolfgang Amadeusz Mozart, Zygmunt Freud i wielu, wielu innych ...

Jak taroki znalazły się na terenach południowej Polski ? - 370km - taka odległość dzieli obecnie teren Podbeskidzia do Wiednia. I podobną odległość musiały przemierzyć taroki, które początkiem XX wieku przybyły na te ziemie z Austrii. Miały ku temu sprzyjające okoliczności. Przez tutejsze tereny przebiegała główna, utwardzona droga z Krakowa do Wiednia  tzw. „Cesarka”, w obrębie której rozwijały się większe aglomeracje przemysłowe takie jak miasto Bielsko – Biała, liczne zakłady pracy wraz z hotelami robotniczymi, karczmy, targowiska i inne miejsca wymiany handlowej i kulturowej. W pierwszej połowie XIX wieku powstał szlak kolejowy łączący Wiedeń i Kraków, gdzie pasażerowie czas podróży przeznaczali na grą w karty. Ponadto w wojsku austriacko-węgierskim służyło wielu mieszkańców tutejszych rejonów i często wracali do domów z talią taroków w plecaku. Gra w taroki w tutejszym regionie szybko zdobyła popularność i po ponad 100 latach nadal jest popularna. Organizowane są międzynarodowe turnieje w których uczestniczą gracze z terenów Czechowic – Dziedzic, Zabrzega, Ligoty, Kóz, Kęt oraz Republiki Czeskiej. Należy wspomnieć, że w miesiącu marcu 2020 w Zabrzegu odbyły się kolejne Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w tarokach. Do niedawna uczestnikami zmagań tarokowych byli również mieszkańcy gminy Bestwina.  

Obecnie w taroki gra się 54 kartami z czego 22 z nich to taroki numerowane kolejno cyframi rzymskimi w tym skiś, pozostałe 32 karty to tzw. barwy. W taroki grają jednocześnie cztery osoby przy stole. Mimo drobnych regionalnych różnic rozgrywki, celem gry jest zawsze zebranie jak największej ilości punktów poprzez odpowiednie wylicytowanie regulaminowych zgłoszeń i rozegranie jak najlepiej każdej partii/rozdania. W Kozach, Zabrzegu, Czechowicach – Dziedzicach  od kilku lat istnieją stowarzyszenia i organizacje pasjonatów taroka, którzy organizują turnieje oraz prowadzą szkółki tarokowe dla dzieci i dorosłych.  

Z inicjatywy Wójta Gminy Bestwina pragniemy przywrócić nieco zapomnianą już tradycję gry w taroka na terenie gminy Bestwina. Dlatego w imienia Pana Artura Beniowskiego Wójta Gminy Bestwina serdecznie zapraszamy młodzież i osoby dorosłe, niezależnie od posiadanych umiejętności, początkujących i graczy zaawansowanych na zajęcia szkółki tarokowej, które planujemy rozpocząć i prowadzić w każdy poniedziałek od godz. 1600 do godz. 1900 w muzeum w Bestwinie. Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie się mailowo na adres sport@bestwina.pl lub telefonicznie 32 215 77 00.

Pierwsze zajęcia – Poniedziałek, 29 XI 2021, Muzeum Regionalne w Bestwinie.

Wstęp bezpłatny!

 Gra w taroki to znakomita zabawa, pozwala miło spędzić czas niezależnie od wieku, rozwijając przy tym logiczne i szybkie myślenie. Taroki to wspaniała alternatywa dla spędzania czasu przed ekranami telewizji, komputera czy smartfona. Taroki to nasze wspólne dziedzictwo.

Serdecznie zapraszam
Piotr Kine
Kierownik Referatu Sportu i Promocji

Znajdź nas na facebooku grupa : Szkoła Taroka w Bestwinie –  tam znajdują się aktualne informacje o nas.  Zapraszamy!    

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera