• Dzisiaj jest wtorek, 13/05/2025

    Dzisiaj są imieniny: Serwacego, Roberta, Glorii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
11 / 07 / 2022

Z wizytą w Stadninie Koni w Janowicach

Z miłością do zwierząt i w zgodzie z naturą
Wizyta w gospodarstwie i stadninie koni w Janowicach

                W malowniczych Janowicach, wśród zielonych pagórków, znajduje się miejsce, które od dziesięciu lat współtworzy unikalny charakter sołectwa. Gospodarstwo prowadzone przez panią Krystynę Łukasik na 7,5 hektarowym terenie łączy w sobie walory krajobrazowe, turystyczne, sportowe i rozwiązania proekologiczne. Na zaniedbanym początkowo terenie powstały stadnina koni z ujeżdżalnią, staw dla ryb i ptactwa wodnego, grządki, zagrody dla drobiu, owieczek i królików. 14 koni rasy małopolskiej to największa duma stadniny: posiadają cechy, które w ciągu wieków były szczególnie pożądane na terenie gminy Bestwina - mogą być używane do zaprzęgu, pod siodło, do ujeżdżenia… Córka pani Krystyny, Ewa, zdobyła na tych koniach mistrzostwo Śląska i czterokrotnie mistrzostwo Polski południowej. Można konie z Janowic podziwiać podczas licznych gminnych imprez i uroczystości: Dożynek, Orszaku Trzech Króli, Janowickich Sianokosów. Odwiedzają stadninę uczniowie Szkoły Podstawowej i strażacy, którzy zorganizowali w gospodarstwie gminne manewry OSP.

W części mieszkalnej gospodarstwa uwagę zwraca przydomowa altana będąca zarazem kącikiem wypoczynkowym. Okolica wręcz tonie w roślinach ozdobnych: nieopodal znajdują się skalniak, tunel foliowy, kompostowniki i grządki z roślinami hodowanymi hobbystycznie na własny użytek. Jest to hodowla ekologiczna, jej produkty nawożone naturalnie, trafiają na stół gospodyni i są zdrowym urozmaiceniem posiłków.

                Część gospodarcza to przede wszystkim stajnia, gdzie w przestronnych boksach z automatycznymi poidłami trzymane są konie, w tym trzy ogiery kryjące i 35-letnia już klacz Baśka. Niektóre zwierzęta pochodzą ze słynnej hodowli w Janowie Podlaskim. Konie mogą swobodnie poruszać się po wybiegach, których w okolicy stajni nie brakuje. Do stajni przylega kurnik, zamieszkiwany nie tylko przez kury, ale również perliczki, przepiórki i bardziej egzotyczne rodzaje ptactwa. Swoje miejsce mają w gospodarstwie owieczki i króliki, prawdziwą ozdobą jest staw z rozmaitymi rybami: amury, szczupaki, karpie, liny, sandacze – praktycznie wszystkie gatunki tradycyjnie hodowane i odławiane w gminie Bestwina zasiedlają także Janowice.

Rekreacja i wypoczynek związane są oczywiście z końmi – na terenie ujeżdżalni rozstawione są przeszkody wykorzystywane w zawodach. Zwierzęta można ponadto obserwować na wybiegach. Właścicielka współpracując z placówkami oświatowymi zaprasza dzieci i młodzież na wydarzenia okolicznościowe typu Mikołajki, w przyszłości pragnie uczynić ze stadniny miejsce o charakterze edukacyjno-terapeutycznym, gdzie dzieci przebywając wśród oswojonych zwierząt nauczą się przyrody „na żywo”. Stałymi mieszkańcami są przyjazne zwierzaki: pies Wirus i kot Chewbacca – umilają gościom spędzony wśród janowickiej przyrody czas.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.Zamknij