• Dzisiaj jest środa, 28/09/2022

    Dzisiaj są imieniny: Waclawa, Tymona, Marka

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
14 / 09 / 2022

Wystawa archiwalnych zdjęć gen. Józefa Hallera

Pamiętają o generale – wystawa z okazji 90 rocznicy pobytu Józefa Hallera w Bestwinie

Po przeniesieniu przez Józefa Piłsudskiego w stan spoczynku, generał Józef Haller chętnie i często odbywał podróże po całym kraju, odwiedzając swoich dawnych żołnierzy. Jedna z tego typu wizyt miała miejsce we wrześniu 1932 r. w ówczesnym powiacie bialskim. Jak raportował wojewodzie bialski starosta, generał dokonał inspekcji placówek hallerowskich w Bestwinie, Brzeszczach, Brzezince, Kętach, Kozach, Komorowicach, Wilkowicach i Międzybrodziu Bialskim. Mija zatem 90 rocznica tego wydarzenia – w gminie Bestwina pamięć o Józefie Hallerze jest wciąż żywa, a świadczy o niej nie tylko tablica umieszczona na elewacji Muzeum Regionalnego.

Muzeum im. ks. Zygmunta Bubaka, wspólnie z Towarzystwem Pamięci gen. J. Hallera i Hallerczyków w Jurczycach oraz z  Towarzystwem Miłośników Ziemi Bestwińskiej przygotowało ciekawą wystawę archiwalnych zdjęć gen. Józefa Hallera. Uwagę zwiedzających zwracają szczególnie fotografie z wizyty w Bestwinie (9 lub 10 września 1932). Tak wspominał ten wyjątkowy dzień Jan Pasierbek: Gen. Haller (…) zatrzymał się w naszej miejscowości w Bestwinie. Istniała bowiem u nas dość silna organizacja żołnierzy Błękitnego Generała, których pragnął odwiedzić. Zebrani stanęli przed Generałem w jednym szeregu, a niektórzy z nich mieli nawet błękitne mundury, wraz z odznaczeniami wojskowymi. Była też orkiestra i ks. Proboszcz Józef Rączka. Po serdecznym przywitaniu przez gospodarzy, Generał witał się z każdym hallerczykiem. Następnie zaproszono Go na śniadanie do Józefa Firganka. Było to: masło, biały ser i domowy razowy chleb. Hallerowi ogromnie się podobało. Na pamiątkę Jego pobytu posadzono w Bestwinie lipę, która do dziś rośnie oraz przeżywa dobre i złe chwile wraz z całą gminą Bestwina.

Wspomnianej lipy niestety już nie ma, nie przetrwała jednej z potężnych wichur. Śladami obecności Hallera w Bestwinie jest ulica nosząca jego imię i odsłonięta w 2021 r. przez wójta Artura Beniowskiego i przewodniczącego Rady Gminy Bestwina Jerzego Stanclika tablica pamiątkowa. Na tej wyjątkowej uroczystości w 103 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę nie zabrakło potomków hallerczyków. Nowa tablica zastąpiła jej wcześniejszą wersję, odsłoniętą w roku 1999.

Obecna wystawa przyciąga młodzież szkolną, która poznaje dzieje rodzinnej miejscowości. Andrzej Wojtyła z Muzeum Regionalnego zachęca także do odwiedzenia wsi Jurczyce pod Krakowem – tam, w bardzo dobrze zachowanym do dziś zespole dworskim, w 1873 r. gen. Józef Haller przyszedł na świat. Istnieje poza tym możliwość zwiedzenia Izby Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków, co uczynił niedawno prezydent Andrzej Duda.

Twórca Armii Polskiej we Francji, komendant Legionów, minister, Generalny Inspektor Armii Ochotniczej w 1920 r., działacz polityczny i społeczny, ten który dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem… gen. Haller występował w wielu rolach, jest jedną z postaci mających decydujący wpływ na Polskę odrodzoną po latach zaborów. My zapamiętajmy go także jako tego, który dbał o swoich bestwińskich podkomendnych.

Galeria zdjęć

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera