Uroczyste posiedzenie Rady Gminy Bestwina
„Doktorze – jesteś wśród nas”
Uroczyste posiedzenie Rady Gminy Bestwina, odsłonięcie tablicy pamiątkowej i wystawa upamiętniająca doktora n. med. Franciszka Magę
„Tata wymagał nie tylko od innych, ale przede wszystkim od siebie” - wspominał syn doktora n. med. Franciszka Magi, prof. Paweł Maga. „Gdy wprowadzałem się do nowego domu, zapytał, dlaczego nie mam przy łóżku półki z książkami. Lekarz przecież musi nieustannie czytać!” Taki właśnie był „bestwiński Judym”, nieprawdopodobnie perfekcyjny i ambitny, do końca swoich dni. Leczył, budował, działał… 6 grudnia 2019 r., w 96 rocznicę urodzin znakomitego syna tej ziemi, społeczność gminy Bestwina oddała mu wyjątkowy hołd. Złożyły się nań uroczyste posiedzenie Rady Gminy, odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku Ośrodka Zdrowia i wystawa w Gminnej Bibliotece Publicznej.
Nie ma chyba w Bestwinie człowieka, który nie zawdzięczałby czegoś zmarłemu w 2017 r. Doktorowi. Każdy potrzebuje skorzystać z poczty, z opieki medycznej czy choćby z gazu w kuchni. Mamy to dzięki staraniom Franciszka Magi. Można wspomnieć jeszcze o Domu Strażaka, przedszkolu, Domu Sportowca i innych inicjatywach takich jak walka o samorządność gminy Bestwina i o czyste powietrze na jej terenie. Czynił to doktor Maga nie dla nagród i medali (chociaż tych także nie brakowało), ale z poczucia głęboko zakorzenionego patriotyzmu i zgodnie z maksymą „Zdrowie ludu – dziełem ludu”.
Do sali sesyjnej Urzędu Gminy oprócz radnych przybyło wielu zaproszonych gości, na czele z rodziną śp. Franciszka Magi. Przyjechali przedstawiciele Zarządu Powiatu Bielskiego – Barbara Adamska i Grzegorz Gabor, radni powiatowi, sołtysi, przedstawiciele instytucji kultury, oświaty i służby zdrowia. W strojach regionalnych zaprezentowały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przywdziali je członkowie zespołu „Bestwina”. Strażacy, uczniowie, pszczelarze, samorządowcy poprzednich kadencji – każdy chciał uczcić Honorowego Obywatela Gminy Bestwina, wybitnego naukowca i dobrego Przyjaciela.
Wójt Artur Beniowski odczytał życiorys Franciszka Magi, a przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik treść uchwalanej deklaracji:
UROCZYSTA DEKLARACJA
RADY GMINY BESTWINA
w sprawie umieszczenia tablicy pamiątkowej,
poświęconej śp. dr. n. med. Franciszkowi Madze
Dla upamiętnienia śp. doktora nauk medycznych Franciszka Magi,
na wniosek Wójta Gminy Bestwina,Rada Gminy Bestwina,
postanawia o umieszczeniu tablicy pamiątkowej na ścianie budynku, stanowiącego własność gminy Bestwina, położonego w Bestwinie przy ulicy Szkolnej 8, na działce o nr 42/8 obręb ewidencyjny Bestwina, dla której Sąd Rejonowy w Pszczynie prowadzi księgę wieczystą o nr KA1P/00070863/5, o treści:
„Doktor nauk medycznych Franciszek Maga,
Lekarz, honorowy obywatel ziemi bestwińskiej
( 6.XII.1923 -12.VI.2017)
Zasłużonemu lekarzowi, samorządowcowi, społecznikowi, budowniczemu ośrodka zdrowia w Bestwinie, inicjatorowi licznych przedsięwzięć, służących poprawie życia mieszkańców naszej gminy. Lekarzowi bezgranicznie oddanemu drugiemu człowiekowi.”
Mieszkańcy, Bestwina, 6 grudnia 2019
Radni w głosowaniu przyjęli deklarację jednogłośnie. Wszyscy zgromadzeni przeszli następnie pod Ośrodek Zdrowia i tam prawnuki doktora Magi, Zofia i Antoni odsłoniły pokrytą patyną mosiężną tablicę o wadze 45 kg. Zaprojektowania i wykonania tejże tablicy podjęła się pracownia rzeźbiarska „Boguccy i Koronowski” z Poznania, zamontowała ją firma „BUD-TOR” z Bestwiny (jej właściciele również przybyli na uroczystość). Poświęcenia dokonał proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, ks. Cezary Dulka. Przywołane na początku przemówienie Pawła Magi wyciskało łzy z oczu zarówno jemu jak i słuchającym: „Poniekąd realizowałem marzenie Taty o pracy w Krakowie – on z różnych względów nie mógł tych planów realizować, zostałem tam ja. Ale powiedział mi – jeśli już jesteś w Krakowie – to bądź w nim profesorem. I jestem tym profesorem”.
Po części oficjalnej odbył się wernisaż wystawy wspomnieniowej, na którą zaprosiła Teresa Lewczak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej - „Czuję się z Doktorem związana bardzo blisko, kiedy tworzył książkę „Bestwina i moja droga” bywał w bibliotece prawie codziennie i razem opracowywaliśmy materiały” - powiedziała. Na przygotowanych planszach znalazło się całe życie „Naszego Doktora”, od wczesnej młodości, poprzez studia medyczne, wojsko, karierę zawodową i pogrzeb na bestwińskim cmentarzu”. Nie zabrakło artykułów prasowych opisujących dokonania Doktora i zdobyte przezeń wyróżnienia, włącznie z Nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Wystawa tajest czynna do połowy stycznia. O oprawę muzyczną zarówno na wystawie jak i na odsłonięciu zadbała młodzież przygotowana przez panią Magdalenę Wodniak – Foksińską.
Choć dr n. med. Franciszek Maga spoczywa już w rodzinnym grobie, to Jego obecność czuło się podczas uroczystości bardzo wyraźnie, wręcz namacalnie. Twarz wiernie wyobrażona na tablicy pamiątkowej zdawała się kierować do zgromadzonych przesłanie: „Nie zmarnujcie tego, co wam zostawiłem”.
Więcej zdjęć - GALERIA
Slawomir Lewczak