• Dzisiaj jest sobota, 10/05/2025

    Dzisiaj są imieniny: Izydora, Antoniny, Symeona

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
23 / 04 / 2025

Problem jakości wody na terenie gminy Bestwina – oświadczenie Wójta

Szanowni Mieszkańcy!

W nawiązaniu do komunikatów Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bielsku – Białej w sprawie warunkowej przydatności wody do spożycia w sieci wodociągowej na terenie gminy Bestwina wyjaśniam, iż od dnia objęcia stanowiska wójta gminy Bestwina podjąłem działania zmierzające do poprawy sytuacji zaopatrzenia mieszkańców w wodę odpowiedniej jakości. We wspomnianym okresie Przedsiębiorstwo Komunalne „Kombest” sp. z o.o. nie dostarczało wody dla mieszkańców z własnego ujęcia, ponieważ wykryte zostały w jej składzie mikroorganizmy. Woda dla całej gminy Bestwina dostarczana była z wodociągu Przedsiębiorstwa AQUA, znajdującego się w Bielsku-Białej (włączenie w rejonie sołectwa Janowice i dzielnicy Hałcnów). Jednakże stan sieci w połączeniu z ukształtowaniem terenu uniemożliwiał dostarczenie odpowiednich ilości wody pod właściwym ciśnieniem. W wyniku tego następowały częste awarie, a część sołectwa Janowice całkowicie pozbawiona była wody. Warto zaznaczyć, że znaczna część sieci wodociągowej powstała blisko 40 lat temu (sieć stalowa i azbestowa).

Podjąłem natychmiastowe działania, które polegały na wykonaniu dodatkowego połączenia z siecią wodociągową Przedsiębiorstwa AQUA na granicy sołectwa Bestwina i dzielnicy Komorowice oraz nowego przyłącza z wodociągiem znajdującym się w Czechowicach – Dziedzicach, którym doprowadzona została woda do części sołectwa Kaniów.  Dzięki temu zapewniono wodę w odpowiedniej ilości i ciśnieniu dla całej gminy.

Jednocześnie prowadzono prace w stacji uzdatniania wody w Kaniowie. Zrealizowano proces napowietrzania wody i dwustopniowej filtracji. W filtrach pierwszego stopnia zastosowano standardowe złoże antracytowo piaskowe. Na drugim stopniu wypełnienie filtrów stanowi piasek z przekładką ze złoża katalitycznego. Jesteśmy w trakcie montażu po drugim stopniu filtracji lampy UV wraz generatorem dwutlenku chloru. Przystępujemy również do gruntownego czyszczenia zbiorników. Ponadto:

  • wymieniona została sieć wodociągowa wraz z przyłączami do budynków przy ul. Kwiatowej o długości ok 2 km,
  • awaryjnie wymienione zostały odcinki sieci m.in.:
    - w Janowicach przy ul. Górskiej – ok. 200m, ul. Pszczelarskiej - ok 300m,
    - w Bestwinie przy ul. Okrężnej - ok. 500m,
    - w Bestwince przy ul. Gandora - ok. 200m,
    - w Kaniowie: ul. Wędkarska - ok. 200m, ul. Batalionów Chłopskich - 500m,
    - oraz inne ulice wraz z przyłączami - łącznie ok 3km. 

Na bieżąco wymieniane są najbardziej awaryjne krótkie odcinki zdegradowanej sieci wodociągowej.

Opisane wyżej działania pokazują jak wiele rzeczy zostało zrealizowanych w okresie niespełna roku. Konieczna jest dalsza sukcesywna wymiana sieci wodociągowej, której zły stan powoduje, iż od pewnego czasu w kilku miejscach na terenie gminy występują przekroczenia żelaza, manganu i mętności wody. Dlatego wykonano już projekt wymiany sieci wodociągowej w rejonie ul. Witosa, Krakowskiej, Kościelnej i Janowickiej w Bestwinie wraz z budową hydroforni, pod którą wydzielono już działkę i nastąpi wykup terenu. Zakres inwestycji obejmuje przebudowę sieci wodociągowej z rur PE o łącznej długości 2056,50m, przełączenie istniejących przyłączy wodociągowych za pomocą rur PE o łącznej długości 33,35m oraz budowę hydroforni wody w rejonie ul. Janowickiej w Bestwinie w ramach której wykonany zostanie zestaw hydroforowy w komorze podziemnej i plac manewrowy z ogrodzeniem z siatki z bramą wjazdową. Niebawem nastąpi wybór wykonawcy i rozpocznie się inwestycja.

Dodatkowo wnioskujemy o przebudowę kolejnych odcinków sieci wodociągowych. Mamy złożony wniosek w ramach naboru KPOD.03.15-IW.24-0012/25 na budowę i modernizację sieci wodociągowej w Gminie Bestwina - Janowice - etap I. Projekt polega na modernizacji sieci wodociągowej w miejscowości Janowice w gminie Bestwina poprzez budowę nowego odcinka wodociągu z rur PE o długości ok. 1,7 km w rejonie ulicy Janowickiej, Miodowej i Korczaka i zastąpienie tym samym starej sieci wykonanej z rur stalowych. Realizacja operacji pozwoli na zapewnienie mieszkańcom 53 nieruchomości dostaw wody o odpowiedniej jakości, ograniczy straty wody na sieci w wyniku bardzo częstych awarii i zmniejszy presję środowiskową wynikającą z prac niezbędnych przy usuwaniu awarii, pozwalając na bardziej racjonalną gospodarkę wodną w gminie. Nowa sieć wodociągowa pozwoli na podłączenie także 17 nowych nieruchomości, które nie posiadają aktualnie przyłącza wodociągowego.

Do 30 kwietnia planujemy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach naboru FESL.02.11-IZ.01-180/24  (działanie 2.11 Infrastruktura wodno-kanalizacyjna, Fundusze Europejskie dla Śląskiego).
W zakres zadania wchodzi zaprojektowanie i przebudowa wodociągu w miejscowościach Bestwinka i Kaniów w rejonie ul. Gandora, Gen. Józefa Hallera, Ładnej, Olchowej, Młyńskiej. Na bieżąco odcinkowo wymieniane są kolejne fragmenty sieci na terenie całej gminy. Rozpoczęły się także prace projektowe wymiany kolejnych odcinków przestarzałej sieci (dalsza część sołectwa Janowice, oraz rejon ul. Dankowickiej w Kaniowie i rejon ul. Starowiejskiej w Bestwinie).

Ponadto P.K. „Kombest” w obrębie stacji uzdatniania wody planuje zamontować kontener wraz ze zbiornikiem - sedymentującym oraz dwa kontenery flokulacji i koagulacji przed filtrami pierwszego stopnia. Trwają analizy hydrogeologiczne wraz z odwiertami w obrębie ujęcia wody oraz stacji uzdatniania wody.  Po wstępnej ocenie zewnętrznej firmy przy posadowieniu 3 studni głębinowych możliwe będzie uzyskanie 40m3 wody na godzinę. Oczekujemy na ostateczny raport wraz z wynikami analizy wody podziemnej. Ze względu na trwające intensywne prace na stacji uzdatniania wody od pewnego czasu mieszkańcy zaopatrywani są ponownie w wodę dostarczaną z wodociągu przedsiębiorstwa AQUA z Bielska – Białej. Pojawiające się w ostatnim czasie podwyższone parametry żelaza, manganu oraz mętność wody to skutek przestarzałej sieci, jak również kilkudniowego jej płukania.

Jak już wspomniałem gmina Bestwina ma zabezpieczoną odpowiednią ilość wody dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Problemem jest zły stan sieci wodociągowej uniemożliwiający dostarczenie jej w odpowiednich parametrach do każdego odbiorcy. Niepokojące są ogłoszenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, które wskazują na złe parametry wody na obszarze całej gminy Bestwina, podczas gdy w rzeczywistości dotyczą one kilku punktów zlokalizowanych na terenie gminy. Nacisk kilku mieszkańców i mediów nie powinien jednak wpływać na treść tychże komunikatów. W tym miejscu pragnę zaznaczyć, iż na dzień dzisiejszy podstawowym problemem jest jakość dostarczanej do mieszkańców wody, a nie jej ilość oraz wpływ na nią ewentualnych podmiotów gospodarczych, co w ostatnim czasie permanentnie przekazują media regionalne oraz ogólnopolskie, często opierając się na przekazie ustnym niepopartym ekspertyzami i opiniami specjalistów. Warto zauważyć, że rozpoczęte inwestycje oraz działania naprawcze wymagają z jednej strony milionowych nakładów finansowych z drugiej czasookresu realizacji. Staramy się je wykonywać w jak najkrótszym przedziale czasowym, jednocześnie zgodnie z prawem i możliwościami finansowymi gminy przy współudziale środków zewnętrznych.

Na zakończenie pragnę zauważyć, że nasze działania na każdym etapie ich realizacji konsultowane są z niezależnymi specjalistami w dziedzinie hydrologii, technologami z zakresu uzdatniania wody oraz projektantami. Dlatego, z mojego punktu widzenia przekazywanie nieprawdziwych informacji opinii publicznej, oraz zarzucanie przez różne instytucje, media oraz osoby prywatne bezczynności i ignorowanie problemów wójtowi i Przedsiębiorstwu Komunalnemu „Kombest” jest krzywdzące i niezgodne z prawdą.

 

Grzegorz Boboń
Wójt Gminy Bestwina

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.Zamknij