• Dzisiaj jest czwartek, 21/11/2024

    Dzisiaj są imieniny: Alberta, Janusza, Konrada

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
06 / 05 / 2024

Narodowe Święto Trzeciego Maja w gminie Bestwina

Wierni tradycji budujemy przyszłość
Patriotyczno-religijne obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja

            Rok 2024 dostarcza mieszkańcom gminy Bestwina nieustannych powodów do świętowania – obok celebrowanej w maju 233 rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej z 1791 r. obchodzimy 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej, 25-lecie powiatu bielskiego, jubileusze klubów sportowych czy innych stowarzyszeń, nie zapominamy również o druhach Ochotniczej Straży Pożarnej w dniu św. Floriana. Także niedawne wybory samorządowe zwykło się w mediach nazywać „świętem demokracji”. Wszystkie te wydarzenia integrują naszą wspólnotę lokalną, pozwalają poczuć się częścią większych społeczności, a nade wszystko – zamanifestować polskość.  Rosnąca z roku na rok liczba biało-czerwonych flag przy domach to potwierdzenie powyższych wniosków, cieszy poza tym nasza gotowość do angażowania się w cenne inicjatywy społeczne, np. w Międzynarodowy Dzień Ziemi.

Gminne uroczystości związane z Narodowym Świętem Konstytucji Trzeciego Maja miały miejsce w sołectwie Bestwinka. Najpierw odprawiona została Msza św. za Ojczyznę, celebrowali ją ks. Józef Baran (proboszcz parafii św. Sebastiana w Bestwince), ks. Adam Wandzel z Bestwiny, ks. Józef Walusiak z Janowic i ks. Janusz Dudek z Kaniowa. W kazaniu ks. Józef Baran przypomniał historyczne wydarzenie, jakim były śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, dokonane w 1656 r. w katedrze Wniebowzięcia NMP przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.  Z tymi ślubami związana jest liturgiczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przypadająca od 1924 r. na 3 maja.

Nowoczesna ustawa zasadnicza powstała w wyniku prac Sejmu Czteroletniego nie uratowała już państwa przed rozbiorami, ale mimo to była jednym z ważniejszych czynników kształtujących narodową tożsamość w latach niewoli. Pod pomnikiem poświęconym „Tym, którzy oddali życie dla wolnej, niepodległej Ojczyzny” na cmentarzu parafialnym w Bestwince uczczono całe pokolenia walczących „za najświętszą sprawę”. Pochód pocztów sztandarowych, delegacji Urzędu i Rady Gminy Bestwina, radnych powiatowych, przedstawicieli sołectw, placówek oświatowych, licznych organizacji i stowarzyszeń przeszedł pod obelisk prowadzony przez Orkiestrę Dętą Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie. Tam też złożono kwiaty i wieńce. Część oficjalną poprowadził wójt elekt Grzegorz Boboń – w przemówieniu zwrócił uwagę na bogactwo polskiej tradycji, kultury i historii, równocześnie zachęcając, by czerpać z tego źródła współcześnie, wykazując się postawą obywatelską choćby w zakresie działań proekologicznych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy swoją obecnością uświetnili tegoroczne obchody, wyrażamy wdzięczność nie tylko delegacjom, ale także mieszkańcom przybyłym indywidualnie, nierzadko z dziećmi. Polska to kraina, która zaczyna się w sercu – mówią słowa wiersza. Niech ma swoje miejsce już w tych najmłodszych, kilkuletnich sercach, a o pomyślność wspólnego domu będziemy mogli być spokojni.

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera