• Dzisiaj jest piątek, 16/05/2025

    Dzisiaj są imieniny: Andrzeja, Jedrzeja, Szymona

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
12 / 11 / 2019

Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina

„Płomienne kolory wolności”
Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina

            Nawet w listopadzie można świętować z radością i z optymizmem. Rocznica odzyskania niepodległości zmienia ten szary miesiąc w kolorowy czas wdzięczności za Polskę, za Ojczyznę odrodzoną dzięki upadkowi trzech imperiów i determinacji samych Polaków. Swoją cegiełkę do tego wielkiego dzieła dołożyli mieszkańcy Bestwiny, Bestwinki, Janowic i Kaniowa uczestniczący w działaniach wojennych bądź angażujący się w działalność społeczną i polityczną. 101 lat minęło od powrotu Józefa Piłsudskiego z więzienia w Magdeburgu i ogłoszenia przez niego odrodzenia Polski po 123 latach rozbiorów. Nasza suwerenność została potwierdzona na konferencji pokojowej w Paryżu oraz zbrojnie – w wyniku walki o granice, a także wojny polsko – bolszewickiej.

            Narodowe Święto Niepodległości w gminie Bestwina rozpoczęło się Mszą św. w bestwińskim kościele Wniebowzięcia NMP . Liturgii przewodniczył ks. Cezary Dulka, który w słowie skierowanym do wiernych zwrócił uwagę na doniosłą rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu i zachowaniu świadomości narodowej. Nakreślił również panoramę historycznych wydarzeń z 1918 r. Mszę koncelebrowali proboszczowie: Z Kaniowa ks. Janusz Tomaszek i z Janowic – ks. Józef Walusiak, obecny był ponadto ks. Józef Baran – proboszcz z Bestwinki.

Spod Muzeum Regionalnego wyruszył ul. Kościelną pochód prowadzony przez druha Andrzeja Janeczko i zabezpieczany przez Policję. Utwory patriotyczne wykonywała Orkiestra Dęta Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie, za nią podążało dziewięć pocztów sztandarowych, delegacje i pozostali uczestnicy uroczystości. Pochód udał się pod pomnik poświęcony „Tym, co życie oddali Polsce”. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał wójt gminy Bestwina Artur Beniowski. Zwrócił się do zgromadzonych tymi słowami:

                        „Końcem sierpnia wspólnie z wiceministrem sportu otwieraliśmy położony poniżej kompleks lekkoatletyczny. Młodzież ze wszystkich szkół z naszej gminy przekazywała sobie sztafetową pałeczkę. Jest to bardzo wymowny symbol, nie tylko w kontekście sportowym. Dotyczy również dzisiejszego święta. Pomału odchodzą świadkowie przeszłości, coraz mniej osób pamięta II wojnę światową i czas okupacji. Przypomnę, że w tym roku obchodzimy 80 rocznicę agresji niemieckiej i sowieckiej na naszą ojczyznę. Pałeczka pamięci musi wobec tego zostać przekazana młodszym, między innymi w tym celu gromadzimy się pod tym pomnikiem.

            Odzyskana w 1918 r. wolność została w 1939 brutalnie zabrana, po zaledwie dwudziestu latach. W jej obronie walczyli i ginęli mieszkańcy naszych czterech miejscowości. Jako żołnierze różnych formacji zbrojnych lub jako osoby cywilne, skazywane na pracę przymusową albo wywożone do obozów koncentracyjnych. Zorganizowana niedawno w naszym muzeum regionalnym wystawa przypomniała dzieje bestwińskich rodzin, uciekających przed niemieckim wojskiem na wschód. W kontekście II wojny światowej przed naszymi oczami pojawiają się postacie premiera rządu na uchodźstwie Antoniego Pająka, attaché wojskowego w Japonii Antoniego Ślósarczyka, żołnierzy takich jak Władysław Niemczyk, Franciszek Bocian czy pilot Zdzisław Kurek. Wspominamy dzielnego kierownika szkoły Pawła Godynia, a także uwięzionego przez Niemców profesora UJ Mieczysława Brożka. Znamy co najmniej kilkaset nazwisk wartych upamiętnienia. Cieszę się, że w naszych szkołach prowadzone są lekcje przybliżające lokalną historię, że organizowane są koncerty czy okolicznościowe spotkania. Zachęcam młodzież do spisywania rodzinnych historii, do zbierania zdjęć i dokumentów. Nie wystarczy tylko odsłanianie pomników, każda akademia będzie pustosłowiem, jeżeli uczestnicy tamtych ważnych wydarzeń nie będą żyć w sercach i w umysłach.

            Niedługo społeczność naszej gminy upamiętni w specjalny sposób doktora nauk medycznych Franciszka Magę. Dla niego obchody takie, jak dzisiejsze nie były czymś, co należy „zaliczyć” z obowiązku, bo tak wypada. Pod pomnik przychodził co roku, pomimo podeszłego wieku, gdyż czuł z tymi co odeszli prawdziwą łączność, był wdzięczny za ich wysiłek. Miał świadomość, że przelano wiele krwi, ale świętował radośnie – wiedział, że przekażemy dalej to, co otrzymaliśmy.”

Kwiaty złożyła w pierwszej kolejności delegacja Rady Gminy Bestwina, następnie uczynił to wójt i przedstawiciele Urzędu Gminy, jak również Rady Powiatu Bielskiego. Po nich podeszli pod obelisk lub pokłonili się sztandarem: sołtysi i Rady Sołeckie, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”, Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Gminnego Koła Pszczelarzy, górników, Klubów Seniora, Koła Łowieckiego „Bażant”, Gminnego Koła PSL, szkół podstawowych z terenu gminy Bestwina, Szczepu Zuchów i Harcerzy „Bratnie Żywioły”. Harcerze podjęli się ponadto wystawienia warty honorowej przy pomniku.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.Zamknij