• Dzisiaj jest poniedziałek, 03/08/2020

    Dzisiaj są imieniny: Lidii, Augusta, Nikodema

08 / 07 / 2019

II Janowickie Sianokosy

Tego nie ma w sklepie! - II Janowickie Sianokosy

Janowiczan jedzie wóz,
Sianokosy mamy już,
Są gotowi baby, chłopy
Do dzisiejszej tu roboty

            Chłodne kwaśne mleko, przepyszny żurek, chleb ze swojskim smalcem… proste a zarazem smakowite potrawy, o których marzy każdy kosiarz utrudzony pracą. Takich specjałów próżno szukać w marketach, przyrządzały je nasze mamy i babcie, a teraz nostalgię za dawnymi smakami przywołały Koła Gospodyń Wiejskich podczas II Janowickich Sianokosów w dniu 6 lipca.

            Formuła nowej imprezy sprawdziła się rok temu bardzo dobrze, postanowiono więc o jej kontynuowaniu. Rozwijamy się – stwierdziła prezes KGW Janowice Krystyna Norymberczyk – doszły nowe konkurencje, układamy wiersze, przyśpiewki, dbamy o piękno strojów. Sołtys Stanisław Nycz zapowiada, że w głowach mieszkańców pomysłów jest mnóstwo, niektóre czekają jeszcze na realizację.

„Sianokosy” są interaktywne, ich uczestnicy nie patrzą biernie na to, co się dzieje, ale rywalizują w oryginalnych konkurencjach, często niezwykle zabawnych. Pozwalają dzieciom i młodzieży na poznanie narzędzi rolniczych i prac polowych, dziś już zanikających. Gospodarstw jest mało, a takich, w których jest koń czy krowa można szukać ze świecą (choć akurat Janowice są wyjątkiem, z hodowli koni słyną). Już prezentacja sołectw to wyzwanie. Transparenty, hasła, przebrania i „okrzyki bojowe” mogły na starcie zwrócić uwagę Jury: Leszka Ochmana z Kaniowa, Jana Oziminy z Bestwiny, Stanisława Wojtczaka z Bestwinki oraz Krystyny i Eugeniusza Handzlików z Janowic

Najpierw kosy pójdą w ruch,
Potem grabie w siano buch,

I stawianie pięknej kopy,
Siano potem zwieźć do szopy

Zasadnicza rywalizacja składała się z dyscyplin znanych z zeszłego roku oraz debiutujących. Obejmowała koszenie poletka trawy, stawianie kopy siana, szukanie jajek w wozie drabiniastym, wyścig na wieloosobowych nartach, rzut jajkiem i konkurencje dziecięce: wyścig w workach, bieg z jajkiem na „kopystce”, rzut kółkiem na widły. Na zakończenie odbył się pokaz kulinarny pod nazwą „Swaczyna do pola” - każde Koło Gospodyń przyrządziło swoje popisowe przysmaki i częstowało nimi najpierw jurorów, a później każdego chętnego. Podliczono punkty i zwycięzcami ogłoszono reprezentację Bestwiny! Sołtys Maria Maroszek mogła podnieść w górę trofeum: ceramiczny dzbanek. Jednakże nagrody nie ominęły Janowic, Bestwinki i Kaniowa zajmujących kolejne miejsca. Puchar Sołtysa Stanisława Nycza otrzymała drużyna z Janowic, odebrała go prezes KGW Krystyna Norymberczyk. Funkcję konferansjera znakomicie pełnił Sławomir Ślósarczyk z Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”.

Tutaj kopa i tam kopa,
Baba szuka swego chłopa,
A chłop w sianie jaja chowa
I zabawa już gotowa!

            Swój najnowszy nabytek – samochód Scania pokazała janowicka Straż Pożarna. Druhowie zaprezentowali poziom swojego wyszkolenia w pokazowej akcji gaszenia palącej się słomy. W ruch poszło nawet działko zainstalowane na wozie bojowym. Wszystkie dzieci mogły natomiast pobawić się na eurobungee albo na popularnych „dmuchańcach”, furorę robiła zwłaszcza zjeżdżalnia w kształcie dinozaura.

Do wspólnego biesiadowania zaprosiło „Śląskie Trio Piotra Szefera”, goszczące w gminie Bestwina po raz kolejny. Szlagiery „zza Wisły” zachęciły niejedną parę do pojawienia się przed sceną i ruszenia w tany. W dalszej kolejności zagrał zespół muzyczny „Verset” prowadzący imprezę już do rana. Na głodnych czekało bogato zaopatrzone zaplecze gastronomiczne, gdzie gospodynie oferowały ciasta, duszonki, kawę i inne smakołyki.

            Gminny Ośrodek Kultury w Bestwinie pragnie serdecznie podziękować tym, którzy przyczynili się do organizacji imprezy. Szczególne podziękowania należą się Sołtysowi Janowic Sranisławowi Nyczowi, Kołu Gospodyń Wiejskich oraz druhom OSP Janowice. Wdzięczność wyrażamy Sławomirowi Ślósarczykowi za prowadzenie „Sianokosów” i wszystkim drużynom za udział i mobilizację.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ