• Dzisiaj jest poniedziałek, 29/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Rity, Katarzyny, Boguslawa

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
15 / 03 / 2024

Zebranie i wybory zarządu w TMZB

Strażnicy historycznego dziedzictwa
Wybory i podsumowanie roku w Towarzystwie Miłośników Ziemi Bestwińskiej

                Kto miał okazję w ubiegłym roku gościć na dożynkach w Bestwince albo na Święcie Gminy, ten z dużym prawdopodobieństwem przyglądał się wystawom starych fotografii dokumentujących życie i działalność naszych przodków. Przygotowanie tych ekspozycji to tylko wycinek szerokiej działalności Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej, które już od 30 lat nie ustaje w przybliżaniu lokalnej kultury i tradycji.

13 marca TMZB podsumowało cały rok 2023, a także upływającą kadencję zarządu, kierowanego przez Dorotę Surowiak. Charakterystycznym rysem pracy w ostatnim czasie stała się wytrwała kwerenda archiwalna poświęcona zwłaszcza losom mieszkańców naszej gminy walczących w Legionach, w Błękitnej Armii gen. Hallera i w innych formacjach zbrojnych. Informacji poszukiwano w Centralnym Archiwum Wojskowym w Warszawie, Archiwum Państwowym w Krakowie, Archiwum Państwowym w Katowicach – filia w Bielsku-Białej, Muzeum Regionalnym  im. ks. Zygmunta Bubaka w Bestwinie. Przeprowadzono kwerendę wśród rodzin za pośrednictwem uczniów ze szkoły podstawowej w Bestwinie -  dostarczyli bardzo cenne pamiątki rodzinne.

                Niezwykłym znaleziskiem są rękopisy dotyczące naszego regionu. Są to: „Wypisy źródłowe, notaty i zapiski bibliograficzne Józefa Wyrobka dotyczące dziejów Bestwiny”  oraz „Piosenki i tańce ludowe zebrane w Bestwinie i okolicy przez Józefa Wyrobka w latach 1887-1895”. Na te materiały Dorota Surowiak natrafiła w Bibliotece Naukowej PAN i PAU w Krakowie.

Sztandarową uroczystością ubiegłego roku stały się oczywiście obchody 30-lecia TMZB z udziałem władz gminnych i powiatowych, posła na Sejm RP, przedstawicieli kultury i oświaty. Oprócz tego regionaliści doprowadzili do zorganizowania szeregu wystaw i prelekcji, wzięli udział w projekcie „Śladami Bartka”, tradycyjnie spotkali się przy krzyżu na „Pięciu Alejach”. Współpracowali z Gminną Biblioteką Publiczną, Gminnym Ośrodkiem Kultury, parafią Wniebowzięcia NMP w Bestwinie, jeździli na konferencje i reprezentowali TMZB na różnego rodzaju wydarzeniach. Do większego audytorium Towarzystwo dociera poprzez media społecznościowe  np. profil na fb – „Gmina Bestwina na starych zdjęciach”.

Na zebraniu walnym padło wiele słów uznania dla odchodzącego zarządu, złożono życzenia i wręczono bukiety kwiatów.  Wśród gości w Muzeum Regionanym obecni byli m.in. wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, dyrektor GOK Grzegorz Boboń, radny powiatu bielskiego Łukasz Pasierbek, radna gminy Bestwina Małgorzata Łukoś, sołtys Bestwiny Maria Maroszek. Spotkanie moderował Andrzej Wojtyła, a przewodnicząca Dorota Surowiak złożyła obszerne sprawozdanie z działalności.

Po wyborach ukonstytuował się nowy zarząd, w którym pracować będą: Teresa Lewczak (przewodnicząca), Andrzej Surowiak (zastępca), Sławomir Ślósarczyk (zastępca), Małgorzata Łukoś (sekretarz), Maria Grzybowska (skarbnik). Powołano poza tym komisję rewizyjną. Odchodzący zarząd uzyskał absolutorium. Na zakończenie miała miejsce dyskusja, podjęcie uchwał i wniosków.

Odchodzącemu zarządowi gratulujemy osiągnięć, natomiast nowemu życzymy owocnej pracy!

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera