• Dzisiaj jest piątek, 26/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
23 / 03 / 2018

Zebrane sprawozdawcze w TMZB

„Układamy puzzle historii” – zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej

Poznając przeszłość, wcale nie bujamy w obłokach, nie odrywamy się od rzeczywistości – zgodnie twierdzą członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej. Procesy historyczne lubią się przecież powtarzać i to, czym żyli nasi przodkowie sto czy dwieście lat temu, może w pewnych sytuacjach być aktualne także w roku 2018! Dlatego dobrze, że istnieją towarzystwa regionalne, którym zależy na przybliżaniu wiedzy o nas samych. To ważne na pograniczu, gdzie siłą rzeczy mieszają się wpływy różnych kultur, etnolekty, zwyczaje kulinarne... na szczęście w gminie Bestwina w ostatnich latach coraz bardziej wzrasta świadomość naszej przynależności do Małopolski, jakby na przekór wszechobecnemu nadużywaniu terminu „Śląsk” w odniesieniu do całego województwa Przewodnicząca TMZB Dorota Surowiak bardzo często występuje w stroju regionalnym podkreślającym jej przynależność do Lachów zachodnich a więc Małopolan. Jest również członkinią Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bestwina”. Przygotowując się do zwołania na dzień 21 marca zebrania walnego Towarzystwa, napisała szczegółowe sprawozdanie z działalności ubiegłorocznej. Jak sama podkreśliła: W 2017 roku naszym priorytetowym zadaniem było zorganizowanie XIII Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych połączonego z 25 - leciem istnienia TMZB. Odbył się on 3 czerwca 2017 roku. Z tym wydarzeniem było związane wiele działań takich jak: spotkania robocze w Starostwie Powiatowym (27 kwietnia 2017 roku), staranie się o dofinansowanie XIII Powiatowego Zjazdu Towarzystw Regionalnych, nawiązanie współpracy z Urzędem Gminy Bestwina, z organizacjami działającymi na terenie naszej gminy, z placówkami oświatowymi i kulturalnymi, z twórcami ludowymi w celu zorganizowania wystawy, z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca „Bestwina”, opracowania planu zjazdu powiatowego, podziału zadań i wiele innych działań.

Zjazd rzeczywiście odbił się w regionie szerokim echem i był komentowany w mediach. Na nim jednak działalność się nie kończy – TMZB przeprowadziło gminną grę terenową, uczestniczyło w debacie pt. „Bielsko – Biała między Śląskiem a Małopolską”, w „Święcie Powiatu”, „Jasienickim Żniwowaniu” a także w okolicznościowych spotkaniach o charakterze religijnym: Mszy św. z okazji Dnia Matki czy nabożeństwie majowym w Janowicach. Ważnym aspektem pracy Towarzystwa jest opieka nad grobami zasłużonych mieszkańców oraz pamięć o zmarłych: w roku 2017 pożegnano honorowego członka TMZB, doktora nauk medycznych Franciszka Magę i panią Konstancję Pieczkę.

            W sprawozdaniu czytamy, że w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Bestwinie przez cały 2017 rok były prowadzone warsztaty na temat folkloru, tradycji oraz dziejów naszego regionu. Działał i do tej pory działa „Klub Detektywów Przeszłości”. Spotkania warsztatowe w Muzeum Regionalnym to m.in. „Dziady Bestwińskie”, „Od krzesiwa do żarówki”, „Mydła i pachnidła”, „ Wykonywanie Światów”, „Wróżby andrzejkowe”, „Warsztaty tkackie” i wiele innych, a w czasie ferii zimowych wraz z dh Katarzyną Jonkisz zostały zorganizowane zajęcia warsztatowe dla 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Bestwinie. Edukacja regionalna była prowadzona także podczas półkolonii zorganizowanej przez Gminę Bestwina w Kaniowie – „Mój region, moja tożsamość”. Kwitnie współpraca z Gminną Biblioteką Publiczną i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Nie sposób zliczyć wystaw, spotkań, spektakli i imprez plenerowych, na których pojawiało się Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, większość z nich została opisana w „Magazynie Gminnym”, w „Kurierze Parafialnym” i prasie o zasięgu lokalnym.

O wsparciu dla tej ważnej dla naszej gminy grupy zapewnili wójt Artur Beniowski a wraz z nim przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik. Na zebraniu sprawozdawczym w Muzeum Regionalnym odczytano plan pracy na najbliższe miesiące, wywiązała się także ciekawa dyskusja. Towarzystwo włączy się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podano do wiadomości również dane liczbowe – TMZB liczy 41 członków stałych, 4 honorowych oraz wspomnianą wyżej grupę młodzieżową. Wszyscy razem składają „puzzle” w postaci faktów, osób, wydarzeń i historycznych świadectw materialnych.

Sławomir Lewczak/TMZB

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera