• Dzisiaj jest piątek, 26/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
08 / 11 / 2018

II Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

Radosna niepodległość i uśmiechnięta wolność
II Gminny Festiwal Pieśni Patriotycznej

Sto papierowych gołębi unosiło się ku niebu, gdy około 350 wykonawców z gminnych szkół wykonywało 7 listopada najpiękniejsze pieśni i piosenki o naszej ojczyźnie – Polsce. Sto ptaków symbolizowało oczywiście sto lat, jakie minęły od odzyskania niepodległości w roku 1918. Festiwal, jaki wyewoluował z wcześniejszych Przeglądów Pieśni Patriotycznej pokazuje, że świętować można na różne sposoby: nostalgicznie, z zadumą i pamięcią o poległych, lecz również radośnie, będąc dumnymi z osiągnięć Polaków na przestrzeni dziejów.

            Była energia, był czad! – podsumował festiwal przewodniczący Jury Piotr Mirecki, muzyk znany z zespołu „Dzień Dobry”. Wraz z Mariuszem Miką i Andrzejem Wojtyłą pan Piotr podjął się niełatwego zadania oceny solistów, duetów, chórów, zespołów, jednym słowem młodych artystów, którzy pod kierunkiem nauczycieli muzyki długo przygotowywali się do festiwalu i do koncertu laureatów w dniu 11 listopada.

Prowadząca całe odbywające się w ZSP Bestwina wydarzenie organizatorka Magdalena Wodniak – Foksińska bardzo entuzjastycznie przywitała uczestników, zwracając uwagę na kolorowe stroje, flagi państwowe i różny przekrój wiekowy: od przedszkoli po gimnazjum. Jeśli chodzi o poziom muzyczny, Piotr Mirecki określił go jako wysoki: nie każdy dysponuje jeszcze „dorosłym” głosem, lecz widać z tym wielką pracę, sporo utworów to trudne technicznie pieśni i piosenki. Poszczególne zespoły śpiewały je zupełnie inaczej, ale za każdym razem pięknie. Przy rozdawaniu nagród i dyplomów nie było końca gratulacjom, uściskom, przybijaniu „piątek”, wesołym okrzykom. Temu wszystkiemu przyglądał się z portretu pod estradą marszałek Józef Piłsudski...

            „Przybyli ułani” i „Gaude Mater Polonia”; „Płynie Wisła” i „Dziewczyna z granatem”... utwory klasyczne i najnowsze – uczyły, przypominały, wzruszały. Najmłodsi poznawali geografię Polski, starsi uczcili bohaterów powstania warszawskiego, legionistów czy też żołnierzy niezłomnych. Opiekunowie wykonali tutaj bardzo dobrą robotę i oni też otrzymali dyplomy za ten wielki wysiłek.

A oto wyniki festiwalu:

Przedszkole – solo, duet: 1. Natalia Szynka (Kaniów); 2. Iga Firganek (Kaniów)
Przedszkole – zespół do 10 osób: 1. „Sześć plus trzy” (Bestwina); 2. Zespół wokalny (Bestwina)
Przedszkole – chóry: 1. Chór (Bestwina); 2. „Trojaczki” (Kaniów).

SP, klasy 1-3, solo, duet: 1. Joanna Postka, Dawid Królczyk (Bestwinka)
SP, klasy 1-3, zespół do 10 osób: 1. „Nutki” (Bestwinka); 2. „Jarzębinki” (Bestwina)
SP, klasy 1-3, chóry: 1. „Radosne Nutki” (Bestwina); 2. „Mali Piosenkarze”(Bestwina)
SP, klasy 4-8, solo, duet: 1. Barbara Postka (Bestwinka); Maria Kubera, Aleksandra Jonkisz (Bestwina); 2. Marta Markiel, Weronika Moczek (Bestwina)
SP, klasy 4-8, zespół do 10 osób: Trio (Bestwina)
SP, klasy 4-8, chóry: 1. „Divertimento” (Kaniów), „Cantata” (Bestwina)

Gimnazjum, solo, duet: 2. Patrycja Waluś (Bestwinka)
Gimnazjum, chór: 1. Chór (Bestwinka)

Dzieci i młodzież innych placówek, zespół do 10 osób: 1. „Harmonia” (GOK)

Nagrodę „Grand Prix” wręczy wójt gminy Bestwina Artur Beniowski podczas okolicznościowego koncertu laureatów w dniu 11 listopada.

Wiecej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera