• Dzisiaj jest poniedziałek, 20/05/2024

    Dzisiaj są imieniny: Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
17 / 03 / 2023

"Przerwane marsze" - prelekcja i wystawa w GBP

Orkiestra – duma pułku
Prelekcja i wystawa „Przerwane marsze – wątki muzyczne w wojnie obronnej 1939 roku”

                Gdy mowa o polskiej wojnie obronnej 1939 roku czy też innych walkach okresu drugiej wojny światowej, skupiamy się zazwyczaj na żołnierzach ścierających się z wrogiem bezpośrednio, w piechocie, w lotnictwie, wojskach pancernych. Mało uwagi zwraca się na jednostki pomocnicze, które również odgrywały niebagatelną rolę. A przecież zasługują one na osobne opracowania.  Orkiestry wojskowe, które były tematem bibliotecznego spotkania w dniu 16 marca to prawdziwy fenomen. Niezwykle barwne, z bogatym repertuarem, z osobną ścieżką szkolenia, z ciekawym instrumentarium podnosiły morale żołnierza i pozwalały wierzyć, że „jeszcze Polska nie zginęła”.

Temat orkiestr ma „w małym palcu’ pasjonat historii, rekonstruktor i muzyk, Dawid Mikołajczyk. Mieszkaniec Kaniowa jest członkiem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułk Piechoty i często bierze udział w akcjach popularyzujących dzieje oręża polskiego – również na terenie gminy Bestwina. Podczas spotkania Dawid wygłosił wykład i oprowadził obecnych po przygotowanej wystawie.

                Dawid skupił się na kilku głównych tematach: Orkiestrach czasu II Rzeczpospolitej i II wojny światowej, na działaniach zbrojnych na Podbeskidziu oraz na szlaku bojowym 73 pułku piechoty. Nakreślił rozwój muzyki wojskowej od odrodzenia Polski w 1918 r. do roku 1945, koncentrując się m.in. na elementach umundurowania wyróżniających orkiestry, na ich insygniach, funkcjach tamburmajora lub kapelmistrza. Goście dowiedzieli się, że osobną specyfikę miały orkiestry Korpusu Ochrony Pogranicza, a jeszcze inną – oddziały podhalańskie, mogące używać instrumentów regionalnych. Te i inne fakty zawarte są w książce „Orkiestry Wojskowe Piechoty”, którą Dawid Mikołajczyk napisał wspólnie z Adamem Śliwą. Książka jest częścią serii „Wielka księga piechoty polskiej”.

Wielką atrakcją wystawy w bibliotecznym holu i w czytelni stały się mundury różnych formacji, uzbrojenie (w tym polski ciężki karabin maszynowy wz.30), hełm wz. 31 i eksponaty związane typowo z orkiestrami: trąbki, płyty, nuty, czasopisma muzyczne. Na planszach i w gablotach ukazano mapy, fotografie archiwalne, diagramy, zdjęcia urządzeń fortyfikacyjnych, czołgów i tankietek typu TK-3 lub TKS.

Spotkanie poprowadziła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Marzena Kozak, wśród publiczności nie zabrakło miłośników historii i muzyki, w tym członków Orkiestry Dętej Gminy Bestwina z siedzibą w Kaniowie.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera