Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Odśnieżanie 2017/2018
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Podsumowanie działalności Gminnego Koła Pszczelarzy
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-11-24

Pszczelarze w międzynarodowym towarzystwie

   W dniu 18 listopada całoroczną pracę podsumowało Gminne Koło Pszczelarzy. Jest to jedna z najaktywniejszych organizacji działających na naszym terenie, wykonuje też niezwykle pożyteczną a zarazem wymagającą pracę. I to w czasach dla pszczelarstwa trudnych. Słabe pożytki, monokultura oraz groźne opryski dopingują członków GKP do ściślejszej współpracy z rolnikami i sadownikami w celu prawidłowego stosowania chemii i pór jej zastosowania. Pszczoła jest podstawowym zapylaczem w przyrodzie, co przekłada się na konkretne sumy dla gospodarki narodowej. Jak wyliczono, daje to ponad 1000 Euro dochodu od jednej rodziny pszczelej. Pozyskany przez pszczelarza miód i inne produkty są tylko niewielkim procentem tej sumy.
 Założone w 1976 roku przez Józefa Farugę i innych społeczników Koło zrzesza 45 miłośników pszczół, w tym również kilka pań. Funkcję prezesa od 2016 r. pełni Andrzej Wysogląd, wcześniej był to Kazimierz Wojtyła. Aktywnym członkiem jest również wójt Artur Beniowski - podtrzymuje on tradycję poprzednich włodarzy. Najwięcej pszczelarzy mieszka w Bestwinie, choć to w Janowicach najliczniejsi są członkowie zajmujący się ulami czynnie. Do naszego Koła należą ponadto osoby spoza gminy Bestwina. Sekretarz KGP Jerzy Borutka mówi: Gospodarujemy na ponad 600 rodzinach pszczelich! Przez te wszystkie lata zmieniło się wiele w sposobie prowadzenia pasiek, dlatego też koleżanki i koledzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje na kursach pszczelarza i mistrza pszczelarskiego oraz na fachowych szkoleniach.

Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Koszalinie

    Wyjazdy były okazją do nawiązania wartościowych kontaktów na Podbeskidziu, w całej Polsce i za granicą. Gminne Koło Pszczelarzy współpracuje z kolegami z Litwy, Ukrainy i Białorusi. Od lat uczestniczy w Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza - w tym roku dni te odbyły się w Koszalinie a reprezentacja gminy Bestwina uczestniczyła jako najliczniejsza grupa Beskidzkiego Związku Pszczelarskiego "Bartnik". Nie mogło zabraknąć "naszych" na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pszczelarzy do Częstochowy w dniu św. Ambrożego. Również wśród pocztów sztandarowych na Dożynkach Gminnych w Bestwince można było dostrzec charakterystyczne, pszczelarskie kapelusze.
 Zarząd GKP podsumowuje: Aby pszczelarstwo mogło się rozwijać, konieczna jest współpraca ze wszystkimi, którym zależy na zdrowym środowisku. Wiąże się to z przyszłością i zdrowiem naszych dzieci i wnuków. Mamy poczucie obowiązku wobec przyszłych pokoleń!

Opracowanie: Zarząd Gminnego Koła Pszczelarzy w Bestwinie; Sławomir Lewczak


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl