Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Odśnieżanie 2017/2018
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Spotkanie z Anną Jaklewicz
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-10-06

Chiny odczarowane - spotkanie z Anną Jaklewicz

Próbować opisać Chiny całościowo to jak porywać się na liczenie ziarenek piasku na pustyni. Państwo Środka zdumiewa takim ogromem kultur, języków, zwyczajów, potraw i krajobrazów, że przy bezpośredniej konfrontacji bledną wszelkie stereotypowe wyobrażenia. Przybysz z dalekiej Europy bywa przekonany, że Chińczyk świetnie zna sztuki walki, żyje spowity nieustannym smogiem a na obiad zjada psa lub kota. Anna Jaklewicz, podróżniczka, archeolog i autorka książek o Azji, traktuje z przymrużeniem oka nasze utarte klisze utrwalone przez Hollywood. W Chinach pracowała przez dwa lata, systematycznie wraca tam jako przewodnik wycieczek… a 5 października przyjechała do Bestwiny, by pokazać czytelnikom Gminnej Biblioteki Publicznej "Chiny z  dala od wielkiego miasta".

     

Właśnie taki podtytuł nosi książka pani Anny "Niebo w kolorze indygo" (napisała również fascynującą relację z pobytu w Indonezji). Opowieść jest interesująca z wielu względów: nie znajdziemy w niej Wielkiego Muru, Pekinu czy Szanghaju, za to udamy się do prowincji Syczuan albo Junnan. Będziemy uczestniczyć w Święcie Bambusowych Fletów celebrowanych przez lud Dong bądź w weselu kobiety ze społeczności Bai. Poznamy niezwykłe fryzury pań Miao a także zajrzymy do wnętrza nietypowych ziemnych domów.  To tylko niektóre z opisanych niezwykłości. Anna Jaklewicz w przystępny sposób zaprezentowała je na slajdach, przy okazji "przemycając" kilka swoich osobistych refleksji. Zauważyła, że Chiny zmieniają się w błyskawicznym tempie, polepsza się stopa życiowa mieszkańców wydających coraz więcej pieniędzy na poznawanie własnego państwa. Komunizm w zasadzie pozostał tam tylko na płaszczyźnie oficjalnej. Poza tym kraj niestety drożeje. Za bilet wstępu do parku narodowego i dodatkowe atrakcje na jego terenie można wydać równowartość nawet kilkuset polskich złotych. Na całe szczęście nie wszędzie niebo bywa zadymione a dania z domowych pupili wcale nie są taką oczywistością - kuchnia, a właściwie kuchnie chińskie bardzo się różnią w zależności od regionu. Podobno suszona przez siedem lat świnia smakuje całkiem przyzwoicie.

     

W "chińskim wieczorze" uczestniczyło wielu mieszkańców naszej gminy zainteresowanych tematyką Dalekiego Wschodu. Nawet mecz Armenia - Polska nie odwiódł gości od wspaniałej, choć przecież wirtualnej wyprawy. Przybył wójt Artur Beniowski, stawiła się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Kaniowa dowodzona przez druha Jarosława Bierońskiego. Jak zawsze można było nabyć książkę z osobistym autografem autorki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Więcej zdjęć: Galeria


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl