Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Relacja z obozu harcerskiego
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-09-04

Zagraniczny obóz harcerski "Pionierzy Nieznanego Lądu"

Zapraszamy do przeczytania relacji z obozu harcerskiego zorganizowanego pod patronatem Urzędu Gminy i Wójta Gminy Bestwina Artura Beniowskiego


O godzinie czwartej nad ranem ósmego lipca br. 7 DH "Ogień" im. Władysława Gryzełki wraz z 1ŚDHS m. Wydzielonej Organizacji Dywersyjnej AK "Wachlarz" z Czechowic - Dziedzic wyruszyła na czternastodniowy zagraniczny obóz. Naszym pierwszym celem było zwiedzenie stolicy Austrii - Wiednia. Widzieliśmy Katedrę św. Szczepana, pałac Hofburg, Operę Państwową, Belweder, Nowy Ratusz, Kolumnę Trójcy Świętej. Po obiedzie odpoczęliśmy w ogrodach Volksgarten. Następnie udaliśmy autobusem w stronę Salzburga, dokładnie do malowniczej miejscowości Mattsee, gdzie na skautowej bazie obozowej zostaliśmy na 6 dni. Nasz camping leżał pomiędzy trzema pięknymi jeziorami, a w oddali mogliśmy dostrzec Alpy. Na bazie poznaliśmy bardzo dużo młodzieży z innych krajów m.in. Austrii, Niemiec, Czech, Szkocji. Wspólnie spędzaliśmy czas, rozmawialiśmy, przełamywaliśmy swoje granice językowe, poznawaliśmy inne kultury, jedzenie, inne harcerstwo. Nie zabrakło też czasu na zabawę w jeziorze, wspólne ogniska i kuźnice kształtujące poglądy i zdanie młodzieży. Po tych 6 krótkich dniach przepełnionych braterską i przyjazną atmosferą musieliśmy spakować swoje plecaki i namioty, aby wyruszyć na kolejną przygodę.

Następnym punktem w naszym planie były długo oczekiwane i wymarzone Alpy. Po południu dojechaliśmy do miejscowości Obertraun, gdzie kolejką wyjechaliśmy na 2108 m.n.p.m. aby zobaczyć jedną z najpiękniejszych miejscowości Austrii, Halstatt, z punktu widokowego "5 Fingers". Niestety na szczycie zastał nas śnieg, grad, bardzo niska temperatura i ograniczona widoczność. Jednak na kilka chwil chmury zostały rozwiane przez wiatr, a naszym oczom ukazał się przepiękny widok.

     

Po kilku chwilach obserwowania udaliśmy się do nieco niżej położonego schroniska, gdzie zjedliśmy ciepły obiad i ogrzaliśmy zmarznięte ciała. Następnie kupiliśmy pamiątki, zjechaliśmy kolejką i udaliśmy się do Czech. W późnych nocnych godzinach dojechaliśmy do Adsprach, Skalnego Miasta i zasnęliśmy, czekając na poranek. Po obudzeniu się umyliśmy twarze i zęby oraz zjedliśmy typowo polowe śniadanie, a następnie udaliśmy się na zwiedzanie tego pięknego miasta. Po niecałych dwóch godzinach znów wsiedliśmy do autokaru, aby dojechać do ostatniego miejsca, którym była baza obozowa zaprzyjaźnionego Hufca w Kostkowicach. Po przyjeździe ucieszył nas widok lasu, którego brakowało nam w Austrii. Zmęczeni podróżą zjedliśmy obiad, rozpakowaliśmy swoje przemoczone ubrania i zaczęliśmy kolejny etap naszego obozowego życia. Tym razem nie obeszło się bez gier leśnych, ślubów, budowania szałasów i wielu innych, leśnych, atrakcji.

Tak uciekło 14 niesamowitych dni. Dokładnie 21 lipca niewiele po 17:00 byliśmy już w Czechowicach, gdzie zakończyliśmy swoją międzynarodową przygodę. Na plebiscycie, który miał miejsce na watrze wszyscy harcerze, okrzyknęli dzień w górach tym najlepszym dniem.

Obóz można opisać jako pełen niespodzianek, przygód i nowości. Był on pierwszym obozem z wielu względów. To właśnie na nim przeżyliśmy wszystkie pory roku, ponad 30 stopniowy upał, burze, ulewy, śnieg, minusowe temperatury i grad. Byliśmy Pionierami, pierwszym obozem w naszym czechowickim Hufcu który wyjechał na zagraniczny obóz. Planowaliśmy go równy rok i pomimo wielu trudności napotkanych podczas organizacji udało się, odkryliśmy kawałek świata, poznaliśmy niesamowitych ludzi i nawiązaliśmy wieloletnie współprace. Po obozie każdy z nas przyjechał z plecakiem niesamowitych przygód, które będziemy wspominać do końca życia.
Dziękujemy wszystkim, którzy w nas wierzyli, którzy pomogli przy organizacji, wspierali. Wszystkim rodzicom harcerzy i władzom gminy Bestwina.
Każdy z nas dąży do osiągnięcia celu i gdy już go osiągamy zapominamy o tym, że najważniejsza w tym wszystkim jest ta podroż to dla niej wyruszamy w nieznane.

Phm. Klaudia Kubik HO
Komendanta obozu Pionierzy Nieznanego Lądu
Komendanta Szczepu Bratnie Żywioły


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl