Dodaj nasz serwis do ulubionych Ustaw nasz serwis jako stronę startową
Urząd Gminy
Podstawowe Informacje
Wójt Gminy
Sekretarz Gminy
Skarbnik Gminy
Referaty Urzędu Gminy
Telefony
Regulamin organizacyjny
Strategia rozwoju
Jednostki organizacyjne
Druki w formie elektronicznej
Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Oferty pracy
Bezpłatna Pomoc Prawna
Rada Gminy
Skład Rady Gminy
Statut Gminy Bestwina
Komisje
Sesje Rady Gminy
Uchwały Rady Gminy
Gospodarka
Zamówienia publiczne
Sprzedaż nieruchomości
Podatki
Działalność Gospodarcza
Odśnieżanie 2017/2018
Ochrona Środowiska
Organizacje Pozarządowe
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego
Kultura i rozrywka
Historia
Gminny Ośrodek Kultury
Imprezy
Biblioteki
Edukacja
Placówki oświatowe
Sport
Kluby sportowe
Wykaz imprez sportowych
Hala sportowa
Orlik
Pomoc Społeczna
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
Gmina
Podstawowe informacje
Ośrodek Zdrowia
Apteki
Zarządzanie Kryzysowe
Lecznice dla zwierząt
Jednostki OSP
Dzielnicowi
Urzędy Pocztowe
Magazyn Gminny
Komunikacja
Galeria
Galeria
Kliknij w zdjęcie aby uzyskać
powiekszenie oraz dodatkowy
opis. By zobaczyć całą galerię
kliknij w przycisk galeria.
Organy samorządowe

Euroregion Beskidy

BiP
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, na którym zostaje udostępniona informacja publiczna.

Gminna konferencja o zagrożeniach w cyberprzestrzeni
Publikacja: Tomasz Kiedroń | data umieszczenia: 2017-03-17

Pułapki wirtualnego świata - refleksje po gminnej konferencji

Znakomity brytyjski serial "Czarne lustro" pokazywał zagrożenia związane z nowymi technologiami w sposób niemalże apokaliptyczny. Wizja przyszłości, w której sztuczna inteligencja kontroluje niemal każdy aspekt naszego życia nie napawała optymizmem. Był to co prawda tylko film, lecz musimy przyznać, że smartfony, portale społecznościowe, komunikatory i gry komputerowe odgrywają w ludzkim życiu coraz większą rolę. Ludzie dorośli pamiętają jeszcze czasy bez Internetu i telefonii komórkowej, ale młodzież innej rzeczywistości już nie zna. Według amerykańskiego badacza Marca Prensky’ego są to tak zwani "cyfrowi tubylcy". Owszem, radzą sobie w sieci bardzo dobrze od strony czysto technicznej, jednak nie zawsze świadomi są czyhających zagrożeń. Jak pomóc dziecku zmierzyć się z brutalnością, hejtem, cyberprzemocą? Na te pytania odpowiadali w dniu 16 marca w budynku ZSP Bestwina prof. dr hab. Józef Bednarek i dr Anna Andrzejewska.

     

Konferencja metodyczna pod tytułem "Środowisko społeczno - wychowawcze wobec zagrożeń cyberprzestrzeni i świata wirtualnego" została skierowana przede wszystkim do nauczycieli, ale nie tylko. Wykładom przysłuchiwali się rodzice, przedstawiciele organizacji społecznych, samorządowcy oraz policjanci - dzielnicowi dla gminy Bestwina. Całość otworzyli  dyrektor bestwińskiej placówki Agata Rak oraz wójt Artur Beniowski, który objął patronat nad całym przedsięwzięciem.
 Przyznać trzeba, że prelegenci podeszli do tematu bardzo rozsądnie. Nie przedstawili gier komputerowych czy Internetu jako czegoś z gruntu złego i samoczynnie powodującego agresję oraz trudności w nauce. Problemy te powoduje zły dobór treści, niedostosowanie ich do wieku odbiorcy a także nadmierne korzystanie. Niestety, po gry dla dorosłych w rodzaju GTA albo "Hitmana" sięgają dzieci z dopiero kształtującą się moralnością. Dorośli nie reagują bo nie przeczytają chociażby oznaczeń na pudełkach umieszczanych tam obowiązkowo.
 Nie potrzeba wiele, by media elektroniczne z pożytecznego narzędzia zmieniły się w powód do depresji albo nawet samobójstwa. Dziś uczniowskie prześladowanie nie musi przybierać formy przemocy fizycznej - można przecież przerobić zdjęcie nielubianej koleżanki i wstawić je na serwisy pornograficzne. Bardziej niż kopniak rani złośliwy komentarz pod zdjęciem na portalu społecznościowym. Z kolei na popularnych czatach  możemy natknąć się na oszusta lub nawet pedofila.

Młodzież zawsze będzie "o krok do przodu" przed dorosłymi. Z Facebooka przeniesie się na Instagram a z niego - na Snapchat. Warto jednak zainteresować się treściami, jakie udostępnia syn lub córka. I nie zaniedbywać rozmowy! Im częściej mówimy "nie mam czasu", biegamy za pieniądzem, karierą, tym bardziej odwracają się od nas najmłodsi. Uciekają do sieci, bo tam jest ktoś, kto poświęci im czas. Nie demonizujmy komputerów, lecz pokażmy także to, co może zbliżać ludzi w "realu" - sport, książki, ciekawe hobby.
 Spotkanie zostało okraszone ciekawymi materiałami w postaci prezentacji multimedialnych i filmów. Niektóre z nich dr Andrzejewska nakręciła we współpracy ze swoimi studentami. Sama bardzo dobrze poznała skutki sieciowego uzależnienia - opowiedziała historię swojego syna i jego zmagań z nałogiem. Gry i internet, tak jak każda przyjemna rzecz mogą bowiem zamienić się w prawdziwy nałóg. Jeśli przesadzamy, chcemy więcej i więcej - "wbić" kolejny poziom, odblokować nową umiejętność - mija noc, potem kolejna a następny dzień to zawalony sprawdzian i przekrwione z niewyspania oczy. Znajmy złoty środek - to nie komputer ma być panem człowieka ale człowiek użytkownikiem komputera.
 Wspomnijmy jeszcze, że przed konferencją metodyczną goście przeprowadzili zajęcia z młodzieżą w szkołach w Bestwince i w Bestwinie. Stwierdzili, że nasi uczniowie są spokojniejsi niż ci w miastach ale… "cicha woda brzegi rwie" więc rodzicielskiej i nauczycielskiej czujności nigdy za wiele.

Więcej zdjęć: Galeria


   
 
 
Urząd Gminy, 43-512 Bestwina, ul. Krakowska 111
tel. +48 32 215 77 00,
fax. 215 77 12, e-mail: info@bestwina.pl