• Dzisiaj jest piątek, 19/04/2024

    Dzisiaj są imieniny: Adolfa, Tymona, Leona

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
18 / 09 / 2019

Wystawa i wieczór poetycki w Muzeum Regionalnym - 80 rocznica wybuchu II wojny światowej

Czas szoku i przerażenia
– 80 rocznica wybuchu II wojny światowej w Muzeum Regionalnym

            „A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy.  Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny”  - tak informował Polaków o napaści niemieckiej w 1939 r. specjalny komunikat Polskiego Radia. W tym roku mija od tej tragicznej chwili 80 lat, naoczni świadkowie powoli odchodzą, pozostają dokumenty, zdjęcia, świadectwa pisane... Historycy spierają się w ocenie poszczególnych decydentów, analizują przebieg kampanii wrześniowej i kreślą alternatywne scenariusze. Ale obok „wielkiej” historii są i historie „małe”, opowieści dziadków, pradziadków, naszych sąsiadów i znajomych. Na nich skupiły się dwa wydarzenia w Muzeum Regionalnym im, ks. Z. Bubaka: otwarcie wystawy „A więc wojna” (16 września) i wieczór poetycki „Tamten wrzesień wciąż krwawi pamięcią” (17 września).

Gdy Niemcy trzeciego września wkraczali do Bestwiny, była ona w zasadzie wyludniona, a na niedzielnej Mszy św. ławki świeciły pustkami. Ks. dziekan Józef Rączka pilnie zanotował ten fakt w swoich zapiskach. Mieszkańcy uciekali w kierunku Kęt i dalej, mając nadzieję, że na linii którejś z rzek ustali się front. Dominowało poczucie niepewności, kolumny uciekinierów drżały ze strachu przed nagłym nalotem. Groza pierwszych dni wojny przewija się we wspomnieniach rodzin Chromików, Rezików oraz doktora Franciszka Magi – ich fragmenty odczytywała w dniu 16 września przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Bestwińskiej Dorota Surowiak. Przeczytano także nazwiska ofiar pamiętnego czasu, oddając im milczący hołd. Sama wystawa jest pokłosiem wizyty w Centralnym Archiwum Wojskowym oraz poszukiwań wśród mieszkańców, wiele pomocy okazał pasjonat historii i znawca militariów Dawid Mikołajczyk. W muzealnej galerii znalazły się mapy, zdjęcia i opisy, jak również biogramy ważnych dla naszych miejscowości postaci: Jest premier rządu na uchodźstwie Antoni Pająk, obok niego attaché wojskowy w Japonii Antoni Ślósarczyk, są Karol Zuber, Władysław Niemczyk, Józef Mynarski i jeszcze wielu, wielu innych… Na wernisażu pojawili się żyjący świadkowie Września 1939 – w tym pięcioletnia wtedy Danuta Kubik, była poseł na Sejm. W dyskusji wziął udział historyk, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, całe spotkanie moderował Andrzej Wojtyła.

Wieczór literacki w dniu następnym zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Promocji Kultury „Podbeskidzie” w Bielsku – Białej. Poeta Kazimierz Józef Węgrzyn w swoich utworach niejednokrotnie podejmuje tematykę związaną z II wojną światową i nie waha się dotykać trudnych, drażliwych kwestii: pakt Ribbentrop – Mołotow, wkroczenie ZSRR, zbrodnia katyńska, Wołyń, pojałtański podział świata. Pan Kazimierz to twórca zaangażowany pragnie być niejako głosem ofiar wołających o sprawiedliwość. Wiersze zawarte w licznych tomikach wydawanych od 1979 r. doceniła Polonia w USA i w Kanadzie, tam też autor znany jest nawet bardziej niż w Polsce. Wierszami i wspomnieniami dzielili się ponadto członkowie stowarzyszenia „Podbeskidzie”, chętni mogli zaopatrzyć się w  tomiki poezji pana Kazimierza.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera