• Dzisiaj jest czwartek, 29/10/2020

    Dzisiaj są imieniny: Euzebii, Wioletty, Felicjana

28 / 09 / 2020

Wspomnienie – Herbert Szeliga

25 września społeczność strażaków z gminy Bestwina i powiatu bielskiego pogrążyła się w wielkim bólu. Szczególną stratę poniosła zwłaszcza Ochotnicza Straż Pożarna w Janowicach, gdyż to z jej szeregów wywodził się zmarły w wieku 63 lat druh Herbert Szeliga. Urodził się 21 czerwca 1957 r. w Rudzie Śląskiej. Wstąpił do OSP w 1981 r., pełnił wiele ważnych i odpowiedzialnych funkcji: Od 20 lat był skarbnikiem OSP Janowice, w r. 2006 został wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bestwinie i członkiem Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej. W 2011 i 2016 r. wybierany był na stanowisko Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Bestwinie; w 2016 r. został wiceprezesem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Bielsku – Białej. Przewodniczył Kapitule Medalu „Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego, zasiadał również w Komisji ds. Odznaczeń ZOP ZOSP RP w Bielsku – Białej.

To pod jego kierownictwem nastąpił dynamiczny rozwój gminnych jednostek: zakup wozów bojowych, remont Domów Strażaka, napływ nowych członków OSP i MDP, sukcesy strażaków w zawodach i konkursach na miarę ogólnopolską. Herbert Szeliga dbał o wysoki poziom wyszkolenia strażackiego nie tylko w wymiarze podstawowym, ale także w kierunku ratownictwa medycznego i technicznego. Współpracował w organizacji i zabezpieczeniu imprez plenerowych, w szczególności Janowickich Sianokosów, Janowickiego Rajdu Rowerowego, gminnych dożynek. Wzorowo współdziałał z władzami samorządowymi gminy i powiatu oraz z Państwową Strażą Pożarną. Zaangażował się w budowę kościoła i plebanii parafii św. Józefa Robotnika w Janowicach Zawsze profesjonalny, uśmiechnięty i życzliwy, stanowił przykład zwłaszcza dla najmłodszych adeptów pożarnictwa. W pracy zawodowej aktywnie reprezentował załogę w drukarni „Engas”, dbając o interesy pracowników, przede wszystkim zaś osób niepełnosprawnych.

18 maja 2019 r. w Janowicach miały miejsce uroczystości 110 – lecia OSP połączone z poświęceniem samochodu SCANIA P360. Przy tej okazji Herbert Szeliga został odznaczony Złotym Krzyżem św. Floriana. 4 grudnia janowicka jednostka była gospodarzem plenarnego posiedzenia Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP.

Ważniejsze odznaczenia Herberta Szeligi:

- Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi
- Złoty Krzyż św. Floriana
- Złota i Srebrna Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”
- Złoty, Srebrny i Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
- Medal „Za zasługi dla Ochotniczego Pożarnictwa Powiatu Bielskiego”
- Odznaka „Za Zasługi we Współzawodnictwie Przeciwpożarowym”

Opracowanie: Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ