• Dzisiaj jest wtorek, 16/08/2022

    Dzisiaj są imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
29 / 07 / 2022

Warsztaty "Na ludowo" - podsumowanie zajęć

Jak to jest być twórcą ludowym? – warsztaty w Muzeum Regionalnym

Na stronie internetowej powiatu bielskiego możemy znaleźć pokaźną listę twórców i artystów ludowych, mistrzów malarstwa, rzeźby, haftu i rzemiosła artystycznego. Są między nimi również osoby związane z gminą Bestwina. Każdy z tych pasjonatów w pewnym momencie rozpoczął swoją przygodę z tworzeniem, niektórzy już w dzieciństwie. Być może w ich ślady pójdą uczestnicy warsztatów „Na ludowo”, jakie w dniach 27 – 29 lipca odbywały się w Muzeum Regionalnym im. ks. Zygmunta Bubaka.

Motywem przewodnim pierwszych zajęć były ptaki - te tradycyjne, drewniane i te papierowe, wykonywane w nieco zapomnianej technice linorytu. W kolejnym dniu uczestnicy pomalowali zabawkowe koniki z drewna i zrobili z bibułki kwiaty, którymi ozdobili obrazki przedstawiające konie. Zwieńczeniem całości stało się pieczenie smakowitych bułeczek, zarówno z mąki pełnoziarnistej, z wykorzystaniem zakwasu, jak i z białej mąki pszennej. Wypiek poprzedziły nauka mielenia na żarnach i lekcja o narzędziach rolniczych znajdujących się w Muzeum.

Prowadzący zajęcia Andrzej Wojtyła podsumował: Dawniej każda gospodyni w Bestwinie umiała stworzyć bibułkowe ozdoby, a gospodarz wystrugał dla swoich pociech wymarzoną zabawkę. Warto te tradycje wskrzesić. Poznawaliśmy poza tym linoryt – ta technika była uczona w szkołach, ponieważ przydawała się w pracy na terenie bielskich zakładów włókienniczych. Jeśli chodzi o pieczywo – wygrała tradycja, zdrowe bułeczki z mąki razowej są po prostu lepsze i wszystkim smakują.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera