• Dzisiaj jest wtorek, 26/10/2021

    Dzisiaj są imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
20 / 09 / 2021

Turniej „Wakacje z Piłką - Szukamy Piłkarskich Janków”

Dzisiaj Bestwina, jutro Wembley
Turniej „Wakacje z Piłką - Szukamy Piłkarskich Janków”

                Liczne zielono – czerwone flagi zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych powiewały 18 września nad bestwińskim stadionem, zapraszając mieszkańców i gości do kibicowania dziesięcioletnim nadziejom piłki nożnej. IV edycja Wojewódzkiego Piłkarskiego Turnieju pod nazwą „Wakacje z Piłką – Szukamy Piłkarskich Janków” zgromadziła w naszej gminie 18 wyłonionych w eliminacjach drużyn, dostarczając widzom i uczestnikom emocje nie mniejszych niż te towarzyszące „dorosłym” rozgrywkom.  Zwycięzcami jesteście wszyscy – zapewniał Andrzej Sadlok, pomysłodawca turnieju i  prezes Śląskiego Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe.  Prowadzący imprezę znany konferansjer Henryk Bąk dodał: Nikt nie wyjdzie z pustymi rękami, czekają na was piłki i statuetki, liczy się sport i dobra zabawa. Witamy na pięknym stadionie w Bestwinie, niech rozpocznie się defilada!

                Dlaczego „Piłkarskie Janki”? Nazwa nawiązuje oczywiście do znanego z noweli Henryka Sienkiewicza małego „Janka Muzykanta”. Jego talent został niestety nieodkryty, nikt nie udzielił mu wsparcia, a cała historia skończyła się dla chłopca tragicznie. W przypadku  „Janków” z futbolówką ma być inaczej, być może ich zmagania staną się przepustką do światowej kariery na miarę Jakuba Błaszczykowskiego, Łukasza Piszczka lub gwiazdy Bayernu Monachium Roberta Lewandowskiego, który – jak wiemy – na początku swojej kariery uważany był za słabego i zdaniem wielu nie rokował na grę w topowych klubach.

O wyborze Bestwiny jako gospodarza zdecydował między innymi nowoczesny obiekt, poddany w ostatnich latach odnowie. Bieżnia lekkoatletyczna wspaniale sprawdziła się jako miejsce rozgrzewki, dobrze utrzymana murawa pozwoliła na komfortową grę. Z pewnością zauważył to obecny na turnieju wiceprezes PZPN i prezes ŚlZPN Henryk Kula. Wraz z nim przybyli Stefan Ekiert – prezes Podokręgu Racibórz, Stefan Mleczko – prezes Podokręgu Racibórz, Marek Kubica – prezes Podokręgu Bielsko – Biała, reprezentant honorowego patrona wydarzenia Jakuba Chełstowskiego – Marszałka Województwa Śląskiego, Tadeusz Grzywa – sołtys Dankowic oraz przedstawiciele mediów, m. in. Canal+, Radia Katowice i Komisji Medialnej Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Na miejscu nie zabrakło władz samorządowych gminy Bestwina w osobach wójta Artura Beniowskiego i przewodniczącego Rady Gminy Jerzego Stanclika, jak również władz LKS Bestwina z prezesem Tomaszem Miroskim na czele.

Na głównej płycie stadionu wydzielone zostały cztery mniejsze boiska i na nich rozgrywano piętnastominutowe spotkania. Grano bez spalonego, z zastosowaniem zmian hokejowych, drużyny występowały podczas gry w składach 5+1. A oto uczestnicy, „Piłkarskie Janki”, które wzorem olimpijczyków wzięły udział w uroczystej paradzie: Toszecka Akademia Piłkarska, UKS Orlik Blachownia, LKS Czaniec, KS Unia Kosztowy, LKS Sokół Hecznarowice, LKS Ciężkowianka Jaworzno, KS Panki, GLKS Wilkowice, KS 94 Rachowice, LKS Jedność Boronów, LKS Pasjonat Dankowice, LKS Bestwina, LKS Mizerów, UKS Dwójka Kozy, LKS Tempo Puńców, PKS Olimpijczyk Gilowice, LKS Tworków, LKS Wisła Wielka.

                Po meczach grupowych wyłoniono półfinalistów i finalistów. W decydującym spotkaniu KS 94 Rachowice pokonał 2:1 LKS Tworków i sięgnął po największą statuetkę. Trzecie miejsce przypadło drużynie KS Unia Kosztowy, która w „finale pocieszenia” wygrała z Ciężkowianką aż 9:1. To rezultaty sportowe, natomiast wrażeń przeliczyć na punkty i bramki się nie da, na tym etapie ważne są nauka, zabawa i gra fair play. Nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek czuwali sędziowie z podkolegium w Bielsku – Białej, w Bestwinie zainstalował się także sztab medyczny.

Trudno wymienić z nazwiska każdego, kto przyłożył rękę do organizacji tak wyjątkowej imprezy. Szczególne podziękowania na pewno należą się panu Andrzejowi Sadlokowi, działaczom sportowym z LKS Bestwina i LKS Pasjonat Dankowice; sponsorom – Urzędowi Marszałkowskiemu, Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Śląskiemu Związkowi Piłki Nożnej, Wójtowi Arturowi Beniowskiemu i Urzędowi Gminy Bestwina, firmom „Coma-Sport”, „Vitasport” i mediom relacjonującym przebieg turnieju.

Więcej zdjęć - GALERIA

Galeria ze strony ŚlZPN:
https://www.slzpn.pl/multimedia/galerie/5717/wakacje-z-pilka-szukamy-pilkarskich-jankow#prettyPhoto

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera