• Dzisiaj jest wtorek, 11/05/2021

    Dzisiaj są imieniny: Igi, Miry, Wladyslawy

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
04 / 05 / 2021

Święto Narodowe Trzeciego Maja - obchody gminne

230 lat Ustawy Rządowej
Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w gminie Bestwina

Witaj dniu trzeciego maja,
który wolność nam zwiastujesz.
Pierzchła już ciemiężców zgraja.
Polsko, dzisiaj tryumfujesz!

 

Po raz czwarty uczciliśmy święto państwowe w ograniczonym przez pandemię zakresie. Trzeciomajowe uroczystości odbywały się na cmentarzu parafialnym w Janowicach, przy pomniku „W hołdzie mieszkańcom poległym w walce za Ojczyznę”. 230 lat minęło od uchwalenia aktu prawnego, który w czasach rozbiorów, wojen, okupacji i komunizmu  przypominał o niepodległej Polsce i jej tradycjach parlamentarnych. Na dokument powoływano się także w Janowicach: Prelekcje o konstytucji z 1791 r. organizowało choćby tutejsze gniazdo Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” założone w 1905 roku i kierowane przez Michała Paplę. Nie można zapomnieć  o Towarzystwie Szkół Ludowych, Ochotniczej Straży Pożarnej i Kółku Rolniczym powstałym staraniem janowickiego posła do austriackiej Rady Państwa, Jana Kubika. Te organizacje oraz osoby indywidualne, żołnierze i cywile, opisane są w książce „Janowiccy rówieśnicy Niepodległej - 100 lat w służbie małej i dużej Ojczyźniebędącej pokłosiem wygranego przez uczniów konkursu i udanej współpracy z rówieśnikami z Warszawy.

Kwiaty pod pomnikiem złożył wójt gminy Bestwina Artur Beniowski, towarzyszył mu przewodniczący Rady Gminy Jerzy Stanclik wraz z sołtysem Janowic, radnym Stanisławem Nyczem, radnym Jerzym Borutką, panią skarbnik Anitą Kubik i przedstawicielami mieszkańców. Ksiądz Józef Walusiak, proboszcz parafii św. Józefa Robotnika podziękował delegacji za przybycie, poprowadził modlitwę i udzielił błogosławieństwa. W całej gminie Bestwina początkiem maja wywieszono na domach flagi państwowe i dokumentowano to w mediach społecznościowych. Warto przejrzeć strony internetowe naszych szkół i okolicznościowe prezentacje uczniów i nauczycieli:

ZSP Kaniów:

https://youtu.be/g26pHtCUrDE

ZSP Janowice:

https://view.genial.ly/60873362f0fd100d362438ab/interactive-image-swieta-majowe?fbclid=IwAR32PU95d2IP97qF-I6D1qJ2XSdWxwVZcuaVZ--ELtpkUM8qwSm53HODA30

ZSP Bestwinka:

https://docs.google.com/presentation/d/1AvBzq1X3NYgZ_ucAcDlAyvf9mndavJE893RPc0vvp7I/edit

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera