• Dzisiaj jest wtorek, 26/10/2021

    Dzisiaj są imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
24 / 09 / 2021

"Sprzątanie Świata" w Janowicach

„Sprzątanie Świata” po raz 28 – akcja w Janowicach

Myślę, więc nie śmiecę – pod takim hasłem odbywała się tegoroczna 28. akcja Sprzątanie Świata. W tym roku postanowili dołączyć do niej także uczniowie klas 1-3. Akcja ta stała się nam wyjątkowo bliska, ponieważ idealnie wpisuje się w ideę innowacji „Skrzat Czyścioch”, w której biorą udział uczniowie z pierwszego etapu kształcenia ze Szkoły Podstawowej w Janowicach. 

Sprzątanie Świata zaczęliśmy od najbliższego otoczenia szkoły, pobliskiego zagajnika, terenów rekreacyjnych, przystanku autobusowego. Dzieci, wyposażone w worki i rękawice, które otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Urzędu Gminy, dzielnie zbierały zalegajace tam śmieci. Ilości zebranych butelek, niedopałków, opakowań po słodyczach wywołały w nich wiele emocji i sprzeciwu wobec śmiecenia. Myślę, że dzisiejsze doświadczenie na długo zapisze się w ich pamięci i będzie miało moc sprawczą w przyszłych decyzjach Co zrobić ze śmieciami?. W szczególności, że przed opuszczeniem terenu szkoły wysłuchały listu od "Skrzata Czyściocha", który przekazał im informację, jak długo rozkłąda się butelka plastikowa czy niedopałek papierosa.

Uczniowie w Janowicach już wiedzą, że śmieci nie znikają same, ale same też się nie pojawiają. W Akcji Sprzątanie świata nie chodzi bowiem o to, by sprzątać, ale o to, by nie śmiecić oraz poprawnie segregować odpady. Oby w przyszłym roku nasze worki były prawie puste!

Karolina Wróbel

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera