• Dzisiaj jest środa, 03/03/2021

    Dzisiaj są imieniny: Maryny, Kunegundy, Tycjana

22 / 01 / 2018

Spotkanie noworoczne w Stowarzyszeniu "Razem"

„Razem” się rozrasta

Spotkanie noworoczne z planami i medalami

            Łzy wzruszenia polały się w bestwińskim domu dla osób niepełnosprawnych stowarzyszenia „Razem”. Minęły 24 lata odkąd „niepoprawni marzyciele” czyli państwo Maria i Stanisław Łypowie czy też Tadeusz Sowiński postanowili poprawić los tych, którzy nie będą w stanie sami zadbać o własną przyszłość. W roku 2018 mamy już na ulicy Sikorskiego piękny Dom Stałego Pobytu im. abpa Józefa Bilczewskiego, liczne rodzaje aktywności, wspaniałe imprezy, nowy samochód transportowy… Ale  to jeszcze mało, gdyż Stowarzyszenie zakupiło właśnie działkę pod budowę warsztatów terapii zajęciowej!

            20 stycznia zorganizowano – wzorem lat ubiegłych – noworoczne spotkanie dla przyjaciół, dobroczyńców i podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Razem”. Maria Sysak – Łyp, prezes tego stowarzyszenia postarała się o krótkie podsumowanie całorocznej pracy – niezwykle zresztą intensywnej. Dość powiedzieć, iż na przeróżne projekty otrzymano 575 731,31 zł., zaś wysokość wkładu własnego  wyniosła 72 381, 27 zł. Liczby nie kłamią i nie kłamią też słowa, bowiem na całe sprawozdanie potrzebne było aż siedem stron. Podopieczni współpracowali z kolegami i koleżankami z Czech i Francji, otrzymywali wyróżnienia w przeglądzie artystycznym, zwiedzali Polskę, wyjechali na półkolonie, realizowali ambitne zadania dofinansowywane przez podmioty zewnętrzne – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, PFRON, gminę Bielsko – Biała, Wojewodę Śląskiego, gminę Bestwina, Powiat Bielski i wiele innych. Nowy dyrektor Ośrodka Jarosław Warzecha oraz pani Ewa Oczadły doskonale wiedzą, jak o środki aplikować, jak pisać wnioski i dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą wziąć udział w dogo – i hipoterapii, spotkać się z psychologiem, stworzyć ceramiczne cudeńka lub wybrać się na przykład do kopalni soli w Wieliczce. Trudno jest w jednym artykule wyliczyć wszystko – niech będzie on jednak skromnym hołdem jaki należy się Stowarzyszeniu.

Chociaż pani prezes Maria powiedziała w stronę gości: dzięki wam wszystkim funkcjonujemy już prawie ćwierć wieku – to przecież jej osobiste zasługi nie mogą być podważone. Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed wręczył jej przyznaną przez minister Elżbietę Rafalską odznakę honorową „Primus in agendo” (pierwszy w działaniu). Pan Tadeusz Sowiński dodatkowo poinformował, iż Maria Sysak – Łyp w plebiscycie „Dziennika Zachodniego” pod nazwą „Osobowość Roku” została nominowana w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Bez nagrody nie pozostał Stanisław Łyp: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego Sylwia Cieślar przekazała mu złotą odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.

            Była jeszcze jedna osoba zasługująca na ogromne brawa. Po dwudziestu latach dowożenia podopiecznych na warsztaty, na zasłużoną emeryturę udał się kierowca „Razem”, pan Mieczysław Błasiak. Wszystkim będzie bardzo brakowało jego ofiarnej służby i życzliwości. Materialnym wyrazem podziękowań stał się bukiet kwiatów i symboliczne, złote serce.

            Z gratulacjami pospieszyło grono VIP-ów: Senator RP Andrzej Kamiński, poseł na Sejm RP Mirosława Nykiel, wiceprezydent Bielska – Białej Przemysław Kamiński, wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, przewodniczący Rady Gminy Bestwina Jerzy Stanclik, proboszcz parafii w Bestwinie ks. Cezary Dulka. W imieniu wójta gminy Bestwina Artura Beniowskiego symboliczny upominek podarował dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Grzegorz Boboń.

Jak zawsze w „Razem”, ważną część spotkania stanowiły występy artystyczne. Zaprezentowali się podopieczni z grupy „Młodzi Razem” w przedstawieniu pod kierunkiem tancerki Natalii Nycz i ekipa prowadzona przez nauczycielkę wychowania fizycznego z ZSP Bestwina Agnieszkę Dutkę. Śpiewano kolędy i recytowano skłaniające do refleksji wiersze. Firma „Atena” zapewniła smaczny poczęstunek, z kolei przygotowanie paczek dla młodzieży było możliwe dzięki wsparciu Wojewody Śląskiego oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zabawę taneczną poprowadziła znana kapela „Ondraszki” ze Szczyrku. Tak minęło popołudnie otwierające nowy – i miejmy nadzieję owocny – rok w jedynym tak unikalnym i tak potrzebnym Domu.

Więcej zdjęć - GALERIA

Sławomir Lewczak

GALERIA ZDJĘĆ