• Dzisiaj jest niedziela, 13/06/2021

    Dzisiaj są imieniny: Lucjana, Antoniego

  • idź do oficjalnego portalu Unii Europejskiej
strona główna
07 / 05 / 2021

Pszczoły są naszym wspólnym dobrem

O pożytecznej roli jaką dla przyrody, rolnictwa i nas wszystkich odgrywają pszczoły nie trzeba nikogo przekonywać. Oprócz zdrowych produktów takich jak miód, kit pszczeli czy mleczko pszczele, wielokrotnie większe zyski czerpiemy wszyscy, gdyż pszczoły jako owady zapylające przyczyniają się do wzrostu plonów roślin uprawnych takich jak rzepak, drzewa i krzewy owocowe itp.

Niestety w ostatnich latach da się zauważyć spadek liczby i pogorszenie kondycji rodzin pszczelich oraz innych dzikich owadów zapylających rośliny. Duży udział ma w tym postępująca chemizacja rolnictwa. Stosując zabiegi agrochemiczne na polach ale także w ogrodach i sadach, jesteśmy zobowiązani wykonywać je w taki sposób aby nie dopuścić do zagrożenia zdrowia człowieka, zwierząt (także pszczół) i środowiska. Nieprawidłowe wykonywanie zabiegów, skutkujące zatruciem pszczół jest naruszeniem prawa i może narazić sprawcę na odpowiedzialność karną i finansową. Organem upoważnionym do kontroli prawidłowości wykonywania zabiegów na naszym terenie jest Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa Oddział w Bielsku-Białej.

Aby uniknąć tych przykrych konsekwencji przypominamy kilka zasad bezpiecznego dla pszczół (i nie tylko) stosowania środków ochrony roślin:

- nie należy stosować środków toksycznych dla pszczół w okresie kwitnienia roślin,
- nie stosować opryskiwania plantacji, na których występują kwitnące chwasty,
- dobierać preparaty małotoksyczne dla pszczół,
- przestrzegać okresów prewencji dla pszczół,
- przeciwdziałać znoszeniu cieczy opryskowej podczas zabiegu (zabiegi można wykonywać wyłącznie przy bezwietrznej pogodzie lub słabym wietrze nie przekraczającym 3 m/s),
- wykonywać zabiegi w odległości nie mniejszej niż 20 m od pasieki a gdy chcemy stosować środki owadobójcze w pobliżu pasiekinależy usunąć lub zabezpieczyć ule przed wychodzeniem pszczół,
- wykonywać zabiegi późnym wieczorem lub nocą, po zakończonych lotach owadów.

Pamiętajmy o tych zasadach, bo  bez pszczół także nasza egzystencja na tym świecie stoi pod znakiem zapytania.

Foto: wirestock

GALERIA ZDJĘĆa

  • logotyp partnera
  • logotyp partnera
  • logotyp partnera